Vzkříšení

Léčitelka/Vzkříšení

Resurrection

Drama / Fantasy

USA, 1980, 103 min

Hlavní představitelka má dopravní nehodu. Na malý okamžik prožívá klinickou smrt, ale nakonec se jí podaří zachránit, ale je ochrnutá. Vrací se domů, kde se o ní starají. Náhodně se jí povede zastavit krvácení asi 10 letému děvčátku a tak začíná pomalu zjišťovat, že byla obdařena patrně v okamžiku své klinické smrti léčitelskými schopnostmi. Nejdříve se snaží pomoci sama sobě, což se jí povede a pak i ostatním. Svoje schopnosti dává s láskou a radostí. Je však tato schopnost od Boha anebo od někoho jiného? Žena neví a odmítá se ztotožňovat s čímkoliv, dává to s láskou a to ji stačí. Ale nestačí to každému .... Film byl prodchnut hlubokým citem a láskou, zanechá v divákovi ještě dlouho zvláštní pocit.(21.4.2011)

Čakal som to údernejšie, aj keď Ednine zážitky z prahu smrti ma zamrazili, potom som sa už díval iba na všedný život liečiteľky, ktorej dal silu boh alebo ten druhý? Táto dilema sa rieši až v závere, dovtedy sa len zhromažďuje pred pódiom liečiteľky čoraz viac pacientov. Keď som na začiatku uvidel Robertsa Blossoma, ktorého som si zapamätal ako šialeného porcovača z Deranged (1974), v úlohe milujúceho Edninho otca mi akosi nesedel, ale napokon sa trochu prejavil. Akčná chvíľa v závere trvala asi tak krátko ako záblesk svetla v tuneli zo ZPS. Výrazný konflikt v podstate ani nenastal, bol to vcelku priemerný spektákl.(8.1.2012)

• dogma97

Téma léčitelství a mimořádných lidských schopností mě zajímá, ale tento film ho zpracovává na můj vkus příliš konvenčním způsobem, který bych čekal u snímku tak o 30 let staršího. Zvolené filmové prostředky (statická kamera, koncentrace na dialogy, herecké pojetí) připomínají ve výsledku záznam divadelního představení. Ano, Ellen Burstyn v několika vypjatých "léčitelských" scénách dokazuje, že je dobrá herečka, ale celkový dojem promarněného času zůstává. Ani zábava, ani ponaučení, ani duchovní povznesení. 50%.(30.6.2009)

• Morholt

Buchta přežije pád z útesu, získá schopnosti a kdesi v americkém prdelákově páchá dobro. Sice jí do toho občas kecá místní fanatik ohánějící se Biblí, ale to je jen epizodka. Když se otřepe ze ztráty, tak začne spát s místním krasoněm a toho jednoho dne napadne, že brousí Ježíše. Nějak jsem nepochopil smysl toho všeho. Ellen Burstyn tady vlastně jenom léčí a lidi jí za to mají rádi. Tečka. Je tam sice nějaký pokus o jistouu dramatičtější chvilku, ale Shepardovo dokazování zázraku mě spíš než cokoliv jiného rozesmálo. Film, který jde odnikud nikam a může spoléhat snad jen na jakž takž solidní herce. Ale že by byla Burstyn na Oscara, to zase fakt ne. 25%(26.3.2018)

• M-arta

Nemůžu si pomoct, ale navzdory silnému tématu a skvělé hlavní představitelce to na mě působilo docela kýčovitě. Chápu, že jakýkoli těžko vysvětlitelný fenomén lidi prostě fascinuje, ale čekala jsem víc... Víc než jenom poněkud ilustrativní popisy uzdravování a odhazování berlí. A určitě víc, než jen jaksi okrajové sdělení, že opravdové zázraky absolutně nesouvisí s okázalými představeními a zarytým oháněním se biblí...(18.9.2009)