Linda

• Slovensko Linda
Maďarsko, (1984–2002), 20 h 56 min (Minutáž: 47–73 min)

Nóra Görbe, Béla Szerednyei, Gyula Bodrogi, Sándor Zákonyi, Irén Psota, Gábor Harsányi, Ildikó Pécsi, Teri Tordai, Tamás Vayer, Miklós Szurdi, Ferenc Bencze (více)

Série(4) / Epizody(22)

Príbehy z praxe mladej budapeštianskej kriminalistky Lindy Veszprémiovej, využívajúcej v boji proti zločinu aj svoje športové hobby: karate. (Addams-SK)

Recenze uživatele ferika k tomuto seriálu (1)

Linda (1984)

Pred casom sa mi podarilo nahrat cely serial z madarskekej televizie. Prve diely boli ok, prostredne velmi fajn, posledne, tocene od r. 1989 uz odlisnom obsadeni vedlajsich postav neboli ono. Povedal by som, ze nudne. Ako vzdy, ked sa po rokoch dotoci nejaky serial a pokusi sa byt znovu vtipny a sledovany. Preto budem aj hviezdickovat a hodnotit len prvych 10 dielov serialu (1983-1986). Vtipne dialogy, mierna akcia, hlavni protagonisti nakazlivo sympaticki. Ani znamka po nejakej ideologii (na rozdiel od dnesneho americkeho srotu) co v tych casoch znamenalo tiez extremne pozitivum. A nielen vtedy :) Serial dost podstatne zvysil zaujem madarskej mladeze a hlavne dievcat o povolanie policajt / kriminalista, takisto stupol zaujem o bojove sporty. Jednotlive diely sa velmi presne konfrontovali s nazormi policajneho odbornika a "Linda" sa poctivo dalej venovala treningu. Ako bolo povedane, tocit sa zacalo, ked jej madarsky trener (navrativsi sa zo Svedska) ju po 14 mesiacoch vycepoval na zeleny opasok. Ked sa rozbehlo natacanie naplno, stihla este zlty opasok. Pretoze statny film nebol nakloneny podobnym pokusom s takym neistym zanrom, musel reziser natocit najprv len 3 pilotne diely a ked tieto presvedcili svojou odozvou zodpovednych funkcionarov, dostali zelenu aj dalsie epizody. Aj ked tie sa zacali tocit az zhruba 3 roky po pilotnych castiach. Bolo ich sedem. Od roku 1989 sa natocili dalsie, ktore uz - aspon z mojej perspektivy - neboli zdaleka tak sympaticke, ako prvych 10 dielov. Ako zaujimavost mozem uviest z madarskych internetovych zdrojov napr., ze niektori herci v roznych epizodach hrali rozne postavy. Obete, podozrivych, ci otca spoluziacky, neskorsie prislusnika bandy. Aj ako profesorka v jednom dieli bola herecka obsadena do ulohy striptizovej tanecnice v inom dieli. Linda sa mala povodne volat Kata, ale produkcia predpokladala medzinarodny ohlas, tak sa rozhodli pre meno, ktore v roznych jazykoch rovnako sa vyslovuje. Lindin kolega Ricsi bol aj hlavnym osvetlovacom serialu. V prvom dieli hral lindinho sefa Deme Gabor, no po jeho necakanom umrti ulohu prevzal Vayer Tamas. Pretoze Tolnai Tamas daboval hlas lindinho sefa, museli aj jeho v epizode, kde sam hral postavu, tiez predabovat. ... ... ... A pro pos - o kolko stupol predaj "Babety" sa mi nepodarilo zistit :) ()