Reklama

Reklama

Tom Horn

  • USA Tom Horn (více)
Trailer

Obsahy(1)

Hlavní postavou tragického příběhu je bývalý vojenský zvěd Tom Horn, který se proslavil tím, že zajal legendárního apačského náčelníka Geronima, a později se stal jedním z úspěšných lovců lidí. Stárnoucího, unaveného pistolníka vyhledá ve Wyomingu rančer John Coble, který mu nabídne práci. Jménem dobytkářů ho najme, aby našel a zlikvidoval početné zloděje dobytka, kteří sužují kraj. Rančeři mu slibují naprostou podporu, ale pouze pod podmínkou, že jeho pověření zůstane utajeno. Tom souhlasí a pustí se do práce. Brzy se mu podaří najít stopu a vypátrat několik zlodějů, které postupně postřílí. Jak na jeho pažbě přibývá zářezů, ubývá v kraji krádeží, a tak se postupně stává největším problémem dobytkářů sám Tom Horn. Aby nevyšlo najevo, pro koho vlastně pracuje, rozhodnou se ho dobytkáři zbavit. Zanedlouho je zastřelen patnáctiletý syn chovatele ovcí Nolta a vše je narafičeno tak, aby stopy vedly k Tomu Hornovi a poslaly ho na šibenici. Tom je zatčen, souzen a pochopitelně odsouzen k trestu smrti. Podaří se mu sice uprchnout, protože však nemá koně, neuteče daleko a je opět dopaden. (Nova Cinema)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (84)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tom Horn je film dvou teček. Zakončuje se jím filmová kariéra legendy americké kinematografie Steva McQueena a zároveň je to snímek, který symbolicky ukončuje jednu éru žánru westernu. Po jeho realizaci se americká studia po celou dekádu westernu vyhýbala a vrátila se k němu až slavným Tancem s vlky. Z obou úhlů pohledu je to film tak nějak unavený. McQueen jako velký profesionál nehraje špatně, ale chybí mu už jeho pověstná jiskra. Je zkrátka cítit, že už musí tvrdě bojovat sám se sebou a svou nemocí. Pokud jde o scénář a realizaci, je to standardní průměrný kousek, který mi v hlavě dlouho neutkví, a jediná zásadní otázka, která mně při sledování přišla na mysl, byl údiv nad tím, jak komplikovanou a potenciálně rizikovou cestu k odstranění Horna jeho nájemci zvolili. Daleko jednodušší by byla finanční "kompenzace" nebo kulka ze zálohy. Celkový dojem: 55 %. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Tom Horn byla dle dostupných informací reálná slavná postava Divokého Západu, jejíž sláva začátkem 20.století vybledla tak, jak zevšedněl Západ. Film popisuje konec Hornovy kariéry, kdy se živil jako najatý lovec zlodějů dobytka. Tak dobrý, že všude bylo zanedlouho plno zabitých zlodějů. Jeho brutální metody se však znelíbily místním občanům a Tom Horn musel být odstraněn. Paradoxně film je i předčasným koncem herecké kariéry Steva McQueena, který na dokončení filmu velmi spěchal, neboť umíral na rakovinu. Filmově jde o sotva průměrný western, který vylepšil svým charismatem slavný Steve. Takže McQueen nechť dostane milost, Toma Horna pověsíme. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=FZA-NPgelIo ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Jeden z najlepších filmov, ktorý vykresľuje definitívny zánik éry Divokého západu, na ktorého konci sa ocitol aj Tom Horn. Zarytý pištoľník, ktorý ochraňoval právo starým spôsobom, s puškou v ruke a bez zľutovania. Nástup nových metód v tejto oblasti sa mu však stali osudnými. Steve McQueen na sklonku svojho života podáva veľmi presvedčivý výkon (scéna, keď uteká z vezenia potvrdzuje, že do svojho výkonu vložil celý svoj život), réžia je obozretná, dáva priestor aj charakterovým črtám. A hlavne v postave Toma Horna je dôveryhodne vyobrazená túžba po slobode, fyzickej i duševnej. 80%. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Umierajúci Steve McQueen a umierajúci žáner v takmer nesmrteľnej westernovej klasike. Odsýpa to, scenár je výborný, herci takisto, réžia prakticky bez výhrad, strih na svoju dobu dokonca excelentný. Len ten záver je na film, ktorý vlastne po celý čas nijako výrazne nevybočí zo žánrových pravidiel, snáď až príliš krutý a zanechá v človeku veľmi zlý pocit. Do poslednej chvíle som tomu sympatickému "buranovi" s winchestrovkou držal palce, ale už od okamihu, keď mu zabijú koňa, je jasné, že toto nedopadne dobre... ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $3miliónyTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $-║ Film podľa skutočných udalostí odohrávajúci sa v roku 1903, keď si dobrácky farmári objednali vtedy slávneho cowboya Toma Horna, ktorý ako dobrák im odstránil z cesty zlodejov kráv a jemu sa tým pre zmenu neskôr odvďačili odsúdeným na smrť. Steve McQueen na sklonku svojej kariéry v ďalšej nezabudnuteľnej úlohe, ktorej dodal silnú osobnosť, šmrnc drsnáka a dojem výborného strelca na pohľadanie. Na celej ploche príbehu dokázal svojou charizmou upútať tak, že ostatné postavy prídu prehliadnuteľné. /85%/ ()

Galerie (36)

Zajímavosti (4)

  • Režisér, producent i představitel hlavní role Steve McQueen se nechal propustit přímo z nemocnice, kde byl hospitalizován s rakovinou v pokročilém stadiu. Film, jenž končí smrtí hlavního hrdiny, stihl ještě dotočit, jeho premiéry se však už nedožil. [Zdroj: Denik.cz] (Duoscop)
  • Film je založen na autobiografii „Life of Tom Horn: Government Scout and Interpreter“ (česky „Život Toma Horna: Vládní průzkumník a tlumočník“), kterou napsal Tom Horn ve vězení. (Rominator)

Reklama

Reklama