Tom Horn - Hrdina Divokého západu

Western / Dobrodružný / Romantický

USA, 1980, 94 min

• Spock

Asi budu černá ovce tady mezi ostatními hodnotícími, ale mě se to opravdu moc nelíbilo. Připadalo mi to utahané a nevýrazné. Nic proti Stevovi McQueenovi, ale na tuhle roli se nehodil. Hrdina se mi zdál v jeho podání od začátku příběhu předurčený k tragickému konci a to jsem ještě nemluvil o nudném ději. Takže v součtu bych to viděl na podprůměrnou záležitost, ani ta rekonstrukce reálného příběhu filmu moc nepomohla, bohužel.(21.7.2007)

Steve McQueen si natočil film o osudu Toma Horna tak trochu za odměnu. Čiší z něj láska k řemeslu a všude "vykukují" důkazy o tom, jak si s ním McQueen vyhrál(viz. scéna, kde couvá v sedle koně). Osobně jsem o příběhu Toma Horna před shlédnutím nikdy neslyšel, tudíž jsem si i mírně doplnil vzdělání ohledně historie divokého západu.(20.11.2010)

Film Tom Horn dokázal, že sa aj v osemdesiatkách vedeli točiť kvalitné westerny, rovnako dobré ako jedno či dva desaťročia predtým. Naturálne a autenticky pôsobiaci nenápadný western je lepší od minúty k minúte, má dobre napísaný scenár a vygradovaný záver ma prikoval k obrazovke. Vždy charizmatický McQueen svoju poslednú filmovú rolu pred smrťou zvládol na výbornú a dôstojne tak uzavrel svoju úspešnú hereckú kariéru.(19.5.2017)

Nelze popřít, že jak Tom Horn, tak i Steve McQueen jsou legendy ... i když pro mě osobně je druhý jmenovaný nesrovnatelně významnější - a především je mi DALEKO sympatičtější. Bohužel "Toma Horna" jsem si ani v jeho podání nijak zvlášť nezamilovala - ať ho vezmu jako ústřední postavu nebo jako film: Svými metodami ani svým intelektem mě přehnaně neoslovil ... jeho zatčení byla v podstatě pohodová záležitost - tak snadná a samozřejmá jako předchozí pobíjení zlodějů dobytka ... následný pokus o útěk byla naopak taková divně naivní zoufalost, nehodná muže jeho formátu ... a prostřihy na románek s místní učitelkou mě nebraly. Jakoby na snímek vrhal stín nostalgický smutek nad koncem starého dobrého Divokého Západu a drsných mužů, kteří byli jeho nedílnou součástí ... alespoň jsem si to myslela ... než jsem zjistila, jak to v té době bylo se Steve McQueenem - a každá scéna najednou dostala jiný význam. A tak z úcty k němu zaokrouhluju 2,5* na solidní 3*(13.2.2013)

Nejen pomníky stavěla Amerika svým hrdinům a Tom Horn o tom asi věděl svoje... Přestože výsledný film se sám o sobě jakoby nemůže rozhodnout mezi televizní popisností skutečných událostí a klasickým westernovým bijákem (nebo mi to tak alespoň připadalo), Steve McQueen a jeho skvělé, úsporné herectví mu tu správnou polohu najít dokáže. Bez něj by snímek patrně navždycky zapadl, i navzdory svému silnému příběhu. Takhle alespoň v Americe, která je na výpady proti vlastní historii poněkud háklivá, finančně propadl.(6.4.2013)

• - Jako výkonný producent se na filmu podílel Steve McQueen. (Rominator)

• - Jako asistent producenta na filmu pracoval Chad McQueen. (Rominator)

• - Film je založen na autobiografii „Life of Tom Horn: Government Scout and Interpreter“ (česky „Život Toma Horna: Vládní průzkumník a tlumočník“), kterou napsal Tom Horn ve vězení. (Rominator)