• slovenský

Tom Horn - Hrdina Divokého západu

• slovenský

Western / Dobrodružný / Romantický

USA, 1980, 94 min

Příběh se odehrává ve Wyomingu, a točilo se v Arizoně. To by mě vzal čert! Rozdíl v krajině a vegetaci mě rozčiloval celý film. Pokud se vám zdá, že přehnaně ryju, tak si představte, že by se film z jižních Čech točil v Toskánsku - všude cypřiše a olivovníky, semtam nějaká ta palma. Právě takový je rozdíl mezi Wyomingem a Arizonou. Uff!! --- Scénář celkem věrně popisuje závěr kariéry skutečného Toma Horna, stopaře a nájemného zabijáka. Tenhle film mu poněkud nadržuje, ve skutečnosti to byla dost rozporuplná postava a mohla by být námětem výborného "moderního" westernu. --- Podle mého soudu McQueen hrál většinou ve špatných filmech, ale tenhle je důstojným rozloučením. Žádná klišé, žádné debilní či naopak rádoby duchaplné dialogy. Třešničkou na dortu je nevyřešená záhada klíčové vraždy. --- Mám rád westerny, ale většinou jsou to sračky. Tenhle film je rozumný.(14.9.2015)

Dobrý scenár, dobrý výkon McQueena. Som celkom rád, že mu osud doprial ako posledný film práve tento žáner. Navždy si ho budem pamätať ako ostrieľaného divočinou ošľahaného pištoľníka . ktorý vedel riešiť spravodlivosť tak nekompromisne a zároveň spoľahlivo. Divoký Wyoming divoký západ divoký dobytkári divoké stáda. Rozhodol som sa, ze keď raz EU schváli dovoz hovädziny z Ameriky nekúpim si ani móčing, a just .. za to čo Tomovi Hornovi urobili. :). Ale film ma zaslúžených 4 b odo mňa.(18.2.2013)

Steve McQueen si natočil film o osudu Toma Horna tak trochu za odměnu. Čiší z něj láska k řemeslu a všude "vykukují" důkazy o tom, jak si s ním McQueen vyhrál(viz. scéna, kde couvá v sedle koně). Osobně jsem o příběhu Toma Horna před shlédnutím nikdy neslyšel, tudíž jsem si i mírně doplnil vzdělání ohledně historie divokého západu.(20.11.2010)

Netradiční příběh, vyprávějící hon na huntera McQueena, který role cowboye zvládá s jakousi přidanou hodnotou, která 90 % frajerům, s kolťákama proklatě nízko jednoduše chybí... spousta prachu kolem a prostředí prérie je bezchybné a samotný závěr je nepředvídatelně vynikající... veliká škoda, že přestřelek, povedených dialogů a alespoň jeden dějový zvrat navíc chyběly... 70%(12.2.2013)

• Spock

Asi budu černá ovce tady mezi ostatními hodnotícími, ale mě se to opravdu moc nelíbilo. Připadalo mi to utahané a nevýrazné. Nic proti Stevovi McQueenovi, ale na tuhle roli se nehodil. Hrdina se mi zdál v jeho podání od začátku příběhu předurčený k tragickému konci a to jsem ještě nemluvil o nudném ději. Takže v součtu bych to viděl na podprůměrnou záležitost, ani ta rekonstrukce reálného příběhu filmu moc nepomohla, bohužel.(21.7.2007)