• slovenský

Tom Horn - Hrdina Divokého západu

• slovenský

Western / Dobrodružný / Romantický

USA, 1980, 94 min

"Je třeba zabít Toma Horna" , ano, podobnost s Michálkovým válečným dramatem je naprosto zjevná. Nepodezřívám však našeho pana režiséra z plagiátorství a dokonce ani z volné inspirace, ony totiž lidské charaktery jsou stejné už od Lucy z Afriky či Adama a Evy z Edenu. Jak se to jen o lidech říká ? Nic podlého nám není cizí?... Skvělý příběh o umírajícím Divokém Západě s vynikajícím Stevem McQueenem v jeho poslední roli. Drsný a vcelku akční western se přehoupne v smutné a snad ještě drsnější drama o muži, který chce jen najít svoje místo ve světě, kam už nepatří. Naděje prý umírá poslední, první jsme totiž na řadě my.(29.12.2014)

Film Tom Horn dokázal, že sa aj v osemdesiatkách vedeli točiť kvalitné westerny, rovnako dobré ako jedno či dva desťaročia predtým. Naturálne a autenticky pôsobiaci nenápadný western je lepší od minúty k minúte, má dobre napísaný scenár a vygradovaný záver ma prikoval k obrazovke. Vždy charizmatický McQueen svoju poslednú filmovú rolu pred smrťou zvládol na výbornú a dôstojne tak uzavrel svoju úspešnú hereckú kariéru.(19.5.2017)

Steve tu odvádí skvělý herecký výkon, klobouk dolů, pár dní po dotočné byl již v penále. Jinak příběh o hrdinovi Hornovi je obyčejný, tuctovitý a nijak zvlášť úchvatný. Primitiv, žijící s pistolí v ruce jako orangutan, si na sklonku své kariéry myslí, že střílet zloděje dobytka jako králíky je v souladu s americkou ústavou. Podnikatelé jsou rádi, dobytek je za ohradou a zloději tuzí. Pak ovšem příjde zúčtování a tohoto pitomce prostě pověsí. Ani v poslední chvíli před popravou tento trouba nechápe What is go. Hezké vykreslení americké společnosti. Nadčasové.(19.7.2011)

Netradiční příběh, vyprávějící hon na huntera McQueena, který role cowboye zvládá s jakousi přidanou hodnotou, která 90 % frajerům, s kolťákama proklatě nízko jednoduše chybí... spousta prachu kolem a prostředí prérie je bezchybné a samotný závěr je nepředvídatelně vynikající... veliká škoda, že přestřelek, povedených dialogů a alespoň jeden dějový zvrat navíc chyběly... 70%(12.2.2013)

Jeden z najlepších filmov, ktorý vykresľuje definitívny zánik éry Divokého západu, na ktorého konci sa ocitol aj Tom Horn. Zarytý pištoľník, ktorý ochraňoval právo starým spôsobom, s puškou v ruke a bez zľutovania. Nástup nových metód v tejto oblasti sa mu však stali osudnými. Steve McQueen na sklonku svojho života podáva veľmi presvedčivý výkon (scéna, keď uteká z vezenia potvrdzuje, že do svojho výkonu vložil celý svoj život), réžia je obozretná, dáva priestor aj charakterovým črtám. A hlavne v postave Toma Horna je dôveryhodne vyobrazená túžba po slobode, fyzickej i duševnej. 80%.(4.6.2009)