• Aky
  ***

  Je to trochu omšelá myšlenka vymyslet si předmět, který putuje životem, a navěsit na něj vztahové kotrmelce. Zde se všechno odehrává v notně naivní rovině, což si zřejmě uvědomovali i autor scénáře a režisér a snažili se to přehlušit silným akcentem na erotiku, ovšem výsledkem je, zdá se mi, zase jenom trapnost.(22.12.2012)

 • radektejkal
  ****

  Alex van Warmerdam uzpůsobuje "pravdu odvěkou", že šaty dělaj člověka v tom, že ho nedělaj šaty ty svoje, ale ony cizí. Ty šaty mají přitom tu vlastnost, že když muž na ně pohledí (především Alex van Warmerdam), krev mu začne vřít v žilách. Šaty putují světem, jsou stále menší a menší, až jsou úplně destruovány. Než k tomu ovšem dojde zažijeme mnohé formy sexuálního harašení; nikdy přesně nevíme, zda jde o šaty samotné nebo co je pod nimi (ale to jsou také šaty, ty nové císařovi). Šaty jsou nicméně condicio sine qua non. Pozn.: V Německu byl film promítán s podivným názvem: "Das geheimnisvolle Kleid - Die Wirkung auf Frauen, die es tragen und die Besessenheit der Männer, die es verfolgen / Tajemné šaty - Působení na ženy, které je nosí a posedlost mužů, kteří je pronásledují". Zkrátka šaty jsou šaty a Němci Němci.(31.10.2019)

 • Pohrobek
  ****

  Provokativní, nemilosrdné, satirické až na půdu. Šaty, které vás zaručeně dostanou do průšvihu, ne-li na onen svět. Zvrhlý průvodčí, který vlastně nechce nic špatného. Jeho oběti, jež vlastně až tak obětmi proti své vůli nejsou. Kaleidoskop pospojovaný motivem pestrého sárí s fantastickým motivem listu? Surrealistická hříčka? Smutná a trpká alegorie lásky či toho, co si dnes někdo pod tímto pojmem představuje? Výpověď o tom, že tam všichni stejně jednou skončíme, ať jsme jakkoliv normální? Možná. Nejspíše od všeho trochu. Ale ať mělo být "poselství" tohoto snímku závažné sebevíc, nebo sememíň, mě se dotklo poměrně razantně.(21.1.2006)

 • easaque
  ***

  Po delší době jsem se vrátil k mému oblíbenému režisérovi Warmerdamovi. Jeho styl mám už v malíčku, tak jsem nebyl ničím překvapen. Námět mi přišel originální, který dává podnět k dostatku absurdních situací. Jen stále přemýšlím, co nám tím chtěl režisér říci. Na pobavení však dobré, chvilkami úchylný jak jsem u něj zvykem, ale vesměs jsem byl spokojen ... tak na tři hvězdičky určitě [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](30.5.2015)

 • Malarkey
  ***

  První setkání s tímhle režisérem bylo dost bizární. Ono je těžký brát v potaz fakt, že je o šatech, které kdo navlíkne, tu kdokoliv ojede. Chvílemi jsem nevěděl, co si mám myslet a nedokázal jsem se přestat smát a na druhou stranu jsem nevěděl, co si mám myslet a nepochopitelně jsem musel kroutit hlavou. Možná bych film nedoporučoval v současné době aktivním feministkám. Zřejmě by ho nepochopily a pravděpodobně by režiséra dodatečně zažalovaly. To ale neznamená, že já ho nějak výrazněji pochopil.(13.12.2012)