Oněgin

Onegin

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1999, 106 min

Trochu toho optimismu uberu. Hezky natočené, ale nic tady není tak výrazné, abych to označil naprůměrné. Filmové adaptace komplikovaných literárních děl jsou tvrdým oříškem a ani v tomto případě se ho tvůrcům nepodařilo tak úplně rozlousknout. Vizuální stránka je působivá (souboj na mlhavém jezeře), ale děj je až příliš zploštělý: zejména bolestivá a hluboká láska Taťány k Oněginovi, v knize detailně vylíčená, se tu omezuje vlastně jen na pohledy. Nevidíte city a emoce, jen herce Také vzplanutí Evženových citů je dost překotné a závěr působí uspěchaně. Kouzlo, kterým kdysi omámil Leanův Doktor Živágo, Oněgin bohužel nemá.(19.9.2005)

Samozřejmě patřičně okázalý biják, který věrně (?) reprezentuje konec 18. století se vší svojí pompézností, naškrobeností a minimalističností, kdy se emoce dávaly najevo zkratkovitě, noblesně a s patřičnou formou, přičemž se o nich příliš nemluvilo. V tomto případě se vyplatí nechat se unášet působivými hereckými výkony, fenomenální kamerou a krutě nekompromisním střihem typu "o tři roky později, ale to si domysli sám". Tedy možná příliš dějově strohý film podle velkolepější předlohy, ale jako komorní snímek velmi funkční. Já jsem ty emoce a pohledy cítil, osudovost byla hmatatelná, rovněž cit pro formální estetiku se tvůrcům upřít nedá.(14.10.2013)

Silná a působivá adaptace Puškina. Film ctí poetickou předlohu a je veden více obrazy, než záplavami dialogů. Rodinnému klanu Finnesů se povedlo navodit ruskou atmosféru (dost jsem se obával, jak se jim to podaří). Robert Finnes i Liv Tyllerová jsou výteční. Povedlo se udělat komorní a přesto strhující snímek. Bravo.(20.10.2006)

Skvělé! Oceňuji zejména respekt a citlivost, s jakou tvůrci přistoupili k slavné veršované předloze. A odpouštím, že Fiennes byl v době natáčení na mladého Oněgina přece jenom už trochu starý. Nádherná Liv je zato dokonalá Taťána! Scéna souboje s Lenským u větrného mlýna na dřevěném molu - vizuálně dokonalá - mě donutila pochybovačně nahlédnout do románu, jelikož obraz Oněginova duelu je takřka srostlý se scénou posledního, smrtelného souboje Puškina s d´Anthesem na ušlapaném sněhu mezi křovinami a stromy. - A ejhle: "Už sáňky předhánějí čas. / Mlýn! Sluha nese na příkaz / osudné Lepageovy hlavně / za pánem, kočí odjíždí / opodál k ohradě či zdi." (Překl. O. Mašková.) - Takže zase smekám, přesné! A přesná je celková atmosféra s vynikající výpravou. Exteriéry, interiéry, rekvizity, zejména kostýmy, všechno laděno do tlumených barev, jako by člověk hleděl na krásný, věkem vybledlý obraz.. Troufám si tipnout, že tady zapracovala britská důkladnost, a nikoli obvyklá americká indolence. Jen droboučké chybičky v českém (jinak výborně nadabovaném) znění mi tu a tam zadrnčely do ucha: okamžité tykání mezi šlechtici; při vzájemné zdvořilé konverzaci takřka žádná "otčestva" (jména po otcích); a paní Larinovou osloví její stařičká příbuzná pěkně anglicky "Marsho" (Maršo). Leč pryč od prkotin. Tohle je skvostný neruský film pro ctitele klasické ruské kultury.(12.1.2011)

Já nemám slov... Nejsem moc na hodnocení technických parametrů filmů, ale ta kamera! Celý film je pak naprosto úžasný. Liv je dokonale křehká, říkáte si že když se ji Oněgin dotkne tak se celou láskou rozpadne. O Ralphovi není třeba se zmiňovat, je skvělý jako vždy. Celá ta ruská tragická atmosféra na vás dýchá ze všech stran. Zážitek!(9.7.2013)

• - Poté, co Evžen (Ralph Fiennes) dostane dopis od Taťány (Liv Tyler) a hodí jej do krbu, prohoří v dopise díra. Když jej však později vyndá, papír je v pořádku. (Davidman)

• - Spoiler: Stejně jako postava Lenského, i autor knižní předlohy Alexandr Puškin byl zabit v souboji poté, co jej vyzval jeden muž za to, že sváděl jeho manželku Natálii. Puškinův domov v Sant Peterburgu můžete vidět v pozadí, když v závěrečné scéně sedí Oněgin na balkóně. (HappySmile)

• - Režisérka Martha Fiennes je sestrou hlavní hvězdy Ralpha Fiennese. Hudbu pro tento film složil Ralphův bratr Magnus Fiennes a jeho další sestra Sophie Fiennes je také uvedena v závěrečných titulcích. (HappySmile)