Babylonský lev

• Západní Německo

Löwe von Babylon, Der

Dobrodružný

Španělsko / Západní Německo, 1959, 120 min

Jedná se o film natočený podle románu Karla Maye! Konkrétně podle druhého dílu cyklu "V říši stříbrného lva". V českých knihách věnovaných fenoménu Karel May bývá film přeložen jako Lev babylonský, doslovný překlad je očividně Na troskách Babylonu. Film volně navazuje na Karavanu otroků, kde Karu ben Nemsiho hrál Viktor Staal, v tomto filmu hraje Karu Helmuth Schneider, kterého znáte z posledního dílu Angeliky (Francouz žijící jako otrok v islámském světě, který se zamiluje do Angeliky). Film je jedním z mála filmových či televizních výtvorů odkazujících v titulcích na tvorbu Karla Maye, který toto také d o d r ž e l !!! Kara ben Nemsi se svým průvodcem Halefem (skvěle ztvárněn velmi rychle hovořícím Georgem Thomallou) pomáhá starému Polákovi najít děti, které mu byly uneseny před dvaceti lety. Tentokrát proti nim nestojí ani Žut, ani Machredž, ale zato ďábelský Sefir (čti Zefír). Milý film již takřka půl století starý. circa 70 %(30.7.2007)

Na rozdíl od Marischkovy Karavany otroků (Die Sklavenkarawane) se mi tato orientální mayovka Johannese Kaie zdála nudná a zbytečně dlouhá. Helmuth Schneider jako Kara ben Nemsi je sice sympatičtější než předchozí Viktor Staal, ale to je snad jediný klad. Připadalo mi, že filmu chybí akčnost, humor a nějaké ozvláštnění. Porovnejte se zmíněnou první úspěšnou poválečnou filmovou mayovkou Georga Marischky, m.j. režiséra Pokladu Inků http://www.csfd.cz/film/99172-sklavenkarawane-die/(9.1.2009)