Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Podle obecně panujícího názoru se narodil pro šibenici. A Tom nalezenec, jehož šlechetný pan Allworthy vychoval jako vlastního syna, Tom rošťák a sukničkář se skutečně moc nesnaží o nápravu své pověsti. Ba právě naopak. Je přesvědčen, že jakákoliv ženská je lepší než žádná a podle toho se, k pobouření všech puritánů, chová. Láska je však mocná čarodějka a Amorův šíp zraní dříve či později srdce každého. Nevyhnul se mu ani Tom. Jenomže může mít mladík bez dobrého původu naději, že získá ruku dědičky největšího panství v kraji? Zvlášť když se proti němu spikne kdekdo, synovcem jeho dobrodince počínaje a jeho vlastními vychovateli konče? Filmová adaptace stejnojmenného románu H. Fieldinga vypráví vtipnou a zábavnou formou příběh mladého nalezence, který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, označovaný někdy za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba) plus mnoho dalších mezinárodních cen. Z Alberta Finneyho, který za svůj výkon v titulní roli získal mimo jiné Zlatý glóbus a Volpiho pohár na MFF v Benátkách pak rázem udělal mezinárodní filmovou hvězdu. (Česká televize)

Djkoma

Další oscarový snímek, u kterého to ocenění příliš nechápu. Podobnost Toma Jonese a třeba Začněte revoluci bez nás je zarážející, ale v mnoha právě Tom Jones druhý zmíněný film předhání. Vypravěč působí dobře, humor tu není špatný, Albert Finney rozhodně hraje, jak může, ale celé je to příliš okatě zaškatulkované. Film působí příjemně, ale nic víc. Nezapomenutelné momenty nebo vizuální dokonalost? Nic takového, prostě obyčejný film, který pobaví. Taková taškařice z prostředí staré Anglie se všemi jejími zvyky a zákony. Styl vyprávění je jeden z mých oblíbených, ale zde mě tolik nezaujal i přes několik příjemných vtípků... Avšak Oscarové nejen za film, ale i režii? Na zamyšlení... ()

RHK

Čtyřoscarová a tříglóbusová kostýmní komedie z prostředí anglické šlechty. V hlavní roli Albert Finney jako Tom Jones, pohledný adoptovaný syn britského venkovského šlechtice a sukničkář, nešťastně zamilovaný do dcery majitele vedlejšího panství. Já jsem si, bohužel, nikterak neužil některými kolegy inzerované záplavy britského humoru, který jinak ráčím míti velmi rád. Ani mne nezaplavilo to štěstí býti potěšen a nadšen dokonalým filmem s tituly nejlepší film, režie, hudba, scénář. Pouze mne více pobavil šroubovaný anglický jazyk vysoké společnosti nežli film samotný, a to by, patrně, obávám se, mohlo býti nazýváno zklamáním. Trailer k filmu je možno naleznouti zde - jen račte, panstvo, pokoukati: http://www.youtube.com/watch?v=rbH96NJ_VIQ ()

Falko

Romanticko-dobrodruzna jednohubka, ktora mala za ulohu hlavne pobavit svojim anglickym humorom, ktory z mojho pohladu moc nefungoval, pretoze som sa iba obcas pousmial. Prva polovica filmu ma skoro unudila k smrti, ta druha ma sice zacala trosku bavit, ale aj tam sa nasli nudne chvile. Normalne su pre mna aj 3 hviezdicky prilis vela na takyto film, ale za tych par usmevnych zaberov davam teda aj tu tretiu. Preto nechapem Akademiu Oscarov, ze dokazala tento film ocenit Oscarom za najlepsi film roka pred legendarnou KLEOPATROU (1963) s Elizabeth Taylor, ktora bola tiez nominovana v tej istej kategorii. Tom Jones dostal Oscara aj v kategoriach rezia, hudba a scenar. Zo siestich nominacii bolo nominovanych 5 hercov a hereciek. Hercovi za hlavnu ulohu Albertovi Finneymu vyfukol Oscara Sidney Poitier za usmevnu dramu POLNI LILIE (1963), dalej herec za vedlajsiu ulohu Hugh Griffith tiez nemal stastie, pretoze v tej kategorii si Oscara prevzal Melvyn Douglas za westernovu dramu HUD (1963) a ani jedna z troch nominovanych hereciek v kategorii za vedlajsiu ulohu Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman nemali stastie, pretoze si sosku prevzala Margaret Rutheford za dramu VLIVNI LIDE (1963)... 30.06.2010 ________ Albert Finney - (Tom Jones) +++ Susannah York - (Sophie Westernová) +++ Hugh Griffith - (Western) +++ Edith Evans - (Slečna Westernová) +++ Joan Greenwood - (Lady Bellastonová) +++ Diane Cilento - (Molly Seagrimová) +++ George Devine - (Allworthy) +++ David Tomlinson - (Lord Fellamar) +++ Joyce Redman - (Pani Watersová / Jenny Jonesová) +++ George A. Cooper - (Fitzpatrick) +++ David Warner - (Blifil) +++ Hudba: John Addison +++ ()

Radek99

Patrně nejsem jediný, kdo ve filmu Tonyho Richardsona spatřuje jakousi vnitřní spojitost s duchem filmů legendárního uměleckého sdružení Monty Python... A to nejen v britském pojetí komiky, satirickém rastru relativizace morálních norem, ale třeba i v nepřehlédnutelném sklonu zjevovat minulost v naturalistických scénách jako dobu obžerství, smilnění, záliby ve veřejných popravách, krutosti (srovnej kupříkladu s Monty Pythonovským vykreslením středověku ve Žvahlavovi), poměrně chaotickém uspořádání příběhu, častém vystoupení herců ze svých rolí dívajících se a hovořících přímo do kamery atd. Dá se usuzovat, že taková podobnost tkví hlavně ve sdílení ,,britskosti" a tamní neobvykle silné míry nadsázky, která dělá britský smysl pro humorno jedinečným a nezaměnitelným... Škoda jen přehnané délky stopáže, být tahle adaptace románu Henryho Fieldinga o takových dvacet minut kratší, byla by dokonalou britskou odpovědí legendárnímu francouzskému románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (tedy filmovému Valmontovi Miloše Formana)... ()

Happykubas

Zprvu suchá adaptace známého románu, zaznamenávajícího příběh nalezence, ze které se ovšem přibývajícími minutami klube svěží romantická komedie plná neotřelých hlášek, krásných dívek a v neposlední řadě triumfů spontánního hezouna. Tom Jones je opravdu hrdina, který je však obdařen velkou porcí štěstí a také množstvím příležitostí, co se sukničkářství týče. Režisér si nedělal hlavu s tím, co by ostatní z filmu neprodleně vyřadili. A výsledek je takový, že některé scény díky novým prvkům opravdu nemají chybu (viz. upřené pohledy do kamery). ()

• I půl století po uvedení filmu se jedná o jediný film, který získal 3 nominace v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Nominovány byly Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman. Oscara v roce 1963 nicméně obdržela Margaret Rutheford za film Vlivní lidé (1963). (MrCreosote)
  • Scéna, v níž Tom Jones (Albert Finney) a paní Watersová (Joyce Redman) spořádají několik chodů večeře, byla výsledkem improvizace. Oba herci snědli během tří hodin tolik jídla, že cítili následky ještě za několik dní. (MrCreosote)
  • Hugh Griffith byl po většinu natáčení opilý. Scéna, při které na něj spadne kůň, nebyla naplánovaná a členové štábu potácejícímu se herci museli ihned přispěchat na pomoc. (MrCreosote)