Tom Jones

Tom Jones

Dobrodružný / Romantický / Komedie

Velká Británie, 1963, 128 min (Director's cut: 121 min)

Patrně nejsem jediný, kdo ve filmu Tonyho Richardsona spatřuje jakousi vnitřní spojitost s duchem filmů legendárního uměleckého sdružení Monty Python... A to nejen v britském pojetí komiky, satirickém rastru relativizace morálních norem, ale třeba i v nepřehlédnutelném sklonu zjevovat minulost v naturalistických scénách jako dobu obžerství, smilnění, záliby ve veřejných popravách, krutosti (srovnej kupříkladu s Monty Pythonovským vykreslením středověku ve Žvahlavovi), poměrně chaotickém uspořádání příběhu, častém vystoupení herců ze svých rolí dívajících se a hovořících přímo do kamery atd. Dá se usuzovat, že taková podobnost tkví hlavně ve sdílení ,,britskosti" a tamní neobvykle silné míry nadsázky, která dělá britský smysl pro humorno jedinečným a nezaměnitelným... Škoda jen přehnané délky stopáže, být tahle adaptace románu Henryho Fieldinga o takových dvacet minut kratší, byla by dokonalou britskou odpovědí legendárnímu francouzskému románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (tedy filmovému Valmontovi Miloše Formana)...(6.7.2009)

Anglie tak trochu jinak. Povaleči, opilci, milovníci poprav, gentlemeni pod sukněmi, lov na kachnu nejvyšší priorita po ženské noční společnosti. A Tom je tak z 50% pravý Angličan v tomto smyslu, ale je i "romantik". Film jako celek působí mnohdy realisticky a až surrealisticky, koukat skoro pět minut jak někdo večeří, a tato večeře má přitom jistou symboliku. Úvod pojatý groteskou, vypravěč, pohledy do kamery, jen trochu dlouhé. 75%(7.7.2009)

• dopitak

Polička plná Oscarů a nominací na ně, ovšem pocity z filmu značně smíšené. Je to film o postavě Toma Jonese, nalezence z Allworthyho domu, nebo je to historická popisná fraška z doby krále Klacka? Pokud druhé, promíjí se mnohé. Bylo-li ale snahou tvůrců natočit film o muži, který dostal do vínku jméno Tom Jones, je zákonitě nutno položit si otázku, proč tedy Tom Jones není film o Tomu Jonesovi. Tak povrchní náčrt postavy, která je nejenom titulem, ale také středobodem filmu, vůbec nesedí k nadstandardní stopáži. Jinými slovy - o Tomu Jonesovi se ve filmu dozvíme prd. Dalo se snad na to jít i z druhé strany, z pohledu Sophie Western, Tomovy osudové lásky, a ukázat Jonese jako nespoutaného sukničkáře milujícího dobrodružství a pití. Jenže ani Sophie nebylo tvůrci dovoleno nadzvednout sukni.___Mé zklamání ještě násobí pocity chaotického uspořádání příběhu a poměrně dost odfláknutý konec.____Respekt nad záběry při lovu, natočeno patrně z letadla či vrtulníku. Režisér neváhal ukázat pětiminutový lov jen kvůli okamžiku, kdy se Sophii splaší kůň a Tom ji "zachrání".(1.12.2008)

Čtyřoscarová a tříglóbusová kostýmní komedie z prostředí anglické šlechty. V hlavní roli Albert Finney jako Tom Jones, pohledný adoptovaný syn britského venkovského šlechtice a sukničkář, nešťastně zamilovaný do dcery majitele vedlejšího panství. Já jsem si, bohužel, nikterak neužil některými kolegy inzerované záplavy britského humoru, který jinak ráčím míti velmi rád. Ani mne nezaplavilo to štěstí býti potěšen a nadšen dokonalým filmem s tituly nejlepší film, režie, hudba, scénář. Pouze mne více pobavil šroubovaný anglický jazyk vysoké společnosti nežli film samotný, a to by, patrně, obávám se, mohlo býti nazýváno zklamáním. Trailer k filmu je možno naleznouti zde - jen račte, panstvo, pokoukati: http://www.youtube.com/watch?v=rbH96NJ_VIQ(14.7.2009)

Romanticko-dobrodruzna jednohubka, ktora mala za ulohu hlavne pobavit svojim anglickym humorom, ktory z mojho pohladu moc nefungoval, pretoze som sa iba obcas pousmial. Prva polovica filmu ma skoro unudila k smrti, ta druha ma sice zacala trosku bavit, ale aj tam sa nasli nudne chvile. Normalne su pre mna aj 3 hviezdicky prilis vela na takyto film, ale za tych par usmevnych zaberov davam teda aj tu tretiu. Preto nechapem Akademiu Oscarov, ze dokazala tento film ocenit Oscarom za najlepsi film roka pred legendarnou KLEOPATROU (1963) s Elizabeth Taylor, ktora bola tiez nominovana v tej istej kategorii. Tom Jones dostal Oscara aj v kategoriach rezia, hudba a scenar. Zo siestich nominacii bolo nominovanych 5 hercov a hereciek. Hercovi za hlavnu ulohu Albertovi Finneymu vyfukol Oscara Sidney Poitier za usmevnu dramu POLNI LILIE (1963), dalej herec za vedlajsiu ulohu Hugh Griffith tiez nemal stastie, pretoze v tej kategorii si Oscara prevzal Melvyn Douglas za westernovu dramu HUD (1963) a ani jedna z troch nominovanych hereciek v kategorii za vedlajsiu ulohu Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman nemali stastie, pretoze si sosku prevzala Margaret Rutheford za dramu VLIVNI LIDE (1963)... 30.06.2010 ________ Albert Finney - (Tom Jones) +++ Susannah York - (Sophie Westernová) +++ Hugh Griffith - (Western) +++ Edith Evans - (Slečna Westernová) +++ Joan Greenwood - (Lady Bellastonová) +++ Diane Cilento - (Molly Seagrimová) +++ George Devine - (Allworthy) +++ David Tomlinson - (Lord Fellamar) +++ Joyce Redman - (Pani Watersová / Jenny Jonesová) +++ George A. Cooper - (Fitzpatrick) +++ David Warner - (Blifil) +++ Hudba: John Addison +++(30.6.2010)

• - I půl století po uvedení filmu se jedná o jediný film, který získal 3 nominace v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Nominovány byly Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman. Oscara v roce 1963 nicméně obdržela Margaret Rutheford za film Vlivní lidé (1963). (MrCreosote)

• - Lynn Redgrave v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Scéna, v níž Tom Jones (Albert Finney) a paní Watersová (Joyce Redman) spořádají několik chodů večeře, byla výsledkem improvizace. Oba herci snědli během tří hodin tolik jídla, že cítili následky ještě za několik dní. (MrCreosote)