poster

Washingtonovo náměstí

 • USA

  Washington Square

Drama / Romantický

USA, 1997, 115 min

Předloha:

Henry James (kniha)

Scénář:

Carol Doyle

Producenti:

Roger Birnbaum

Střih:

David Siegel

Scénografie:

Allan Starski

Kostýmy:

Anna B. Sheppard
(další profese)
 • Pohrobek
  ****

  Dr. Sloper (Albert Finney) se nikdy zcela nevzpamatoval ze ztráty své ženy, která zemřela při porodu dcery Catheriny (Jennifer Jason Leigh). Ze smrti manželky viní dceru, z níž tak vychová introvertní, nešikovnou a v zacházení s lidmi neschopnou mladou ženu... Několikáté zfilmování známého románu "Washington Square", který vypráví inteligentní a psychologicky "hutnou" formou příběh ženy, jež se musela zbavit rodinné determinace a nálezt rovnováhu a porozumění sobě samé.(30.3.2005)

 • IdaHutt
  *****

  Klasický konflikt láska vs. majetek, konflikt přesně sociálně determinovaný a psychologicky dokonale zachycený, tvoří jádro většiny próz Henryho Jamese (ve spojení s kulturně-morálním konfliktem mezi „starou“ Evropou a „mladou“ Amerikou). Filmové přepisy románů tohoto britsko-amerického spisovatele jsou doménou Jamese Ivoryho (Evropané, Bostoňanky, Zlatá číše). Přesto si myslím, že dvě režisérky právě na tomto poli dosáhly ještě lepších výsledků. Konkrétně Jane Campion v brilantním Portrétu dámy a Agnieszka Holland ve Washingtonově náměstí. – Přiznám se, že nejsem zrovna fanouškem tvorby Hollandové, navíc představitelka hlavní role Jennifer Jason Leigh je mi ve všech ostatních filmech jaksi protivná, ale tímto snímkem si mě obě naprosto podmanily. A když se k tomu přidá ještě „historicky“ znějící hudba Jana A. P. Kaczmarka…!(2.7.2011)

 • AduskaV
  ****

  Nevím čím to je, ale tenhle film se vymaňuje z podobných stereotypních dobových románů. Máme tu hrdinku, která rozhodně nepatří k těm okouzlujícím, to už tu bylo. Stejně není překvapením nesouhlas rodiny, který vrcholí rozchodem milenců. Nicméně příběh se nepouští do složitosti vyprávění a právě ta jednoduchost napomáhá zachycení emocí a plynulosti filmu, který je navíc podtržen úžasnou a neobehranou hudbou. Jednoduše si mě touto atmosférou získal.(7.1.2017)

 • mandes

  rozpočet : ? tžby americke : $1,851,761(18.12.2006)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,851,761Tržby Celosvetovo $1,900,000(6.5.2010)

 • - Scénář Carol Doyle byl inspirován novelou Henryho Jamese z roku 1880 se stejným názvem, tj. "Washingtonovo náměstí". (AduskaV)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace