poster

L'etrusco uccide ancora

 • Západní Německo

  Das Geheimnis des gelben Grabes

 • Jugoslávie

  Etrurac jos ubija

 • anglický

  The Etruscan Kills Again

 • USA

  The Dead Are Alive

Horor / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Západní Německo / Jugoslávie, 1972, 105 min

 • pepua
  ****

  Archeologický tým najde starodávné etruské malby, mezi nimiž nechybí zobrazení démona Tuchulcha, který si ještě téhož dne vybere své první oběti... Režisér Armando Crispino umně vychází z odnože gialla, která staví zápletku mimo jiné na narušené psychice jedince, (je jedno, jestli je jím oběť nebo vrah). K tomu přidal lehkou porci nadpřirozena a vychází z toho celkem příjemná a zábavná podívaná.(4.6.2010)

 • majo25
  ***

  Ak sa niekto začne inšpirovať dve tisícročia starými etruskými maľovanými výjavmi rituálnych vrážd, asi by to mal byť nejaký odborník na archeológiu mixnutý s psychopatom. Napriek tomuto podivnému mixu nejde o zlý námet, naviac keď sa venuje tajomným Etruskom a nie zle nastyleovanej mysterióznej zápletke. Aj spracovanie je z radu tých lepších.(12.5.2019)

 • PetrPan
  ****

  Výborná kriminální story, která svým názvem sice slibuje minimálně mysteriozní hrátky, stojí však pevně v mantinelech reality a pro mnohé "mystériachtivé" diváky může tedy býti i mírným zklamáním. Nadpřirozeno je spíš jemnou dekorací, nezaměňovat však se zbytečností. V závěru ona ozdoba totiž nabude zásadního významu (i působivosti) a i fanoušek tajemných sil a zázraků musí být alespoň částečně uspokojen. Obvyklá slabina italských kriminálních filmů v podobě detektivního vyšetřování tu naopak funguje docela slušně, k tomu působivé vražedné útoky, byť jich tedy není zrovna moc a dobrá Ortolaniho hudba, spokojenost. S Argentem či Martinem se tohle opravdu nedá srovnávat, ale to se dá v tomhle žánru opravdu máloco, čili žádná míra. Čtyři zcela bez uzardění.(27.7.2018)

 • Karamanlis
  **

  Juhoslovanský názov Etrurac jos ubija znie foneticky vcelku výstižne, nakoľko sa jedná o doslova ubíjajúci film s tematikou etruskej kultúry v pozadí príbehu. Po celú dobu sa tu prakticky nič interesantné nedeje a keď sa napokon niečo aj zomelie, tak je to divákovi priblížené iba v náznakoch, pričom výskyt hororových elementov je tu s výnimkou trochy krvi, ktorá je zo dvakrát preliata len minimálny. Sledovať 105 minút alkoholických výlevov nesympatického fúzača a zmäteného diania v istom milostnom trojuholníku častokrát za prehnane dramaticky znejúceho hudobného doprovodu nebolo nič pre mňa.(27.9.2018)

 • J*A*S*M
  **

  I přes mizerné hodnocení na imdb jsem se nechal zlákat námětem (staří Etruskové, vykopávky, giallo mixnuté slasherem a nadpřirozenem). Film je ale bohužel opravdu slabý, především zásluhou herců působí spíše jako stará mizerná telenovela. V porovnání s jinými giallo filmy ze stejného období (Argento, Martino) se tihle Etruskové vůbec nechytají.(10.9.2013)