Reklama

Reklama

Nevinné tahy

  • USA Searching for Bobby Fischer (více)
Trailer

Obsahy(1)

Park na newyorském Washingtonově náměstí má na šachovém nebi zvláštní místo. Odehrávají se tu bleskové, tříminutové šachové partie, jejichž tempo mnohdy bere dech hráčům i přihlížejícím. Prošla jimi řada budoucích světových jedniček, včetně hvězdy největší, legendárního Bobbyho Fischera. Tady se také poprvé s touto královskou hrou seznámil malý Josh Waitzkin. Bylo mu pouhých sedm let a šachu jej nikdy nikdo neučil. Přesto jej jeho první soupeř (a budoucí přítel) po jejich první společné hře označil za Fischerova nástupce... Ten obyčejný kluk se prostě za šachovnicí měnil v génia. Které rodiče by nepotěšilo zjištění, že jejich ratolest je v něčem výjimečná? Jenomže každá výjimečnost, má-li být naplněna, předpokládá maximální vypětí, úsilí, sebeobětování. A mají rodiče právo připravit své dítě o dar nejcennější, o dětství? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (42)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný film o geniálním sedmiletém šachistovi svým tématem možná trochu připomene Človíčka Tatea - i poselství je podobné: Nezapomenout pro výjimečný talent užívat života. Malého Joshe skvěle zahrál kluk s opravdu kouzelným jménem: Max Pomeranc. Dobří jsou i dospělí herci, nejvíce mě zaujal Ben Kingsley. Skvěle vygradované jsou scény ze šachového zápasu - spíše než to, co se odehrává na šachovnici, zajímá autory, co se děje mezi protihráči. Proto je to zážitek i pro ty, kteří o šachách neví vůbec nic. Příjemná hudba je od Jamese Hornera - jako obvykle ale připomíná jeho jiná díla. Film byl nominován na Oscara za kameru. Skutečný šachista Bruce Pandolfini (hrál ho Kingsley) spolupracoval na filmu jako odborný poradce. ()

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Vůbec by mně nevadil příběh, ani fakt, že je to natočeno o šachistovi, o kterém jsem nikdy neslyšel a asi ani neuslyším. Nejvíc jsem byl zklamán z faktu, že film má s opravdovými šachy jen pramálo společného a je spíš natočen jako milá, odpolední televizní ochutnávka o životě jednoho, kdysi talentovaného, mladého chlapce. A při závěrečném turnaji, to už jsem jen nechápavě kroutil hlavou, jak je to naprosto nevěrohodně natočeno co se týče samotné, královské hry. Takže hodně slabá trojka, víc opravdu nemůžu ani náhodou. A když tak teď nad tím přemýšlím, možná by to chtělo natočit nějaký kvalitní, autobiografický film, o nějakém slavném šachistovi. Třeba o Bobby Ficherovi, který je zde hned několikrát zmíněn. Na ten bych se opravdu moc rád podíval. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Jeden uživatel tady píše, že nešachisté si mohou přidat jednu, či dvě hvězdičky a tak to udělám, protože jsem se dozvěděla opět něco nového z oblasti, která je mi k mé lítosti hodně vzdálená. Navíc jsem si před filmem přečetla i zajímavosti k filmu a ke svému překvapení mohu jen konstatovat, že jsem 110 minut mohla sledovat velmi zdařilý film o lidech, kteří se s takovým zaujetím věnují šachovnici s jejími figurkami i tomu, jak to může ovlivnit i jejich budoucí životy. Kromě toho mě zaujal Ben Kingsley coby poradce malého Joshua. Příjemný filmek a já se snad ty šachy taky jednou naučím konečně hrát. Navíc jsem dopoledne mluvila s jedním taťuldou, který má dva malé kluky, kteří dnes hrají velký šachový turnaj. Prý je to lepší, než kdyby tvrdli celý den u monitoru.....něco na tom bude... ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Príjemný film, na ktorý sa dobre pozerá. Mám rád šach, preto ma vo filme zaujali hlavne tie scény, ktoré sa venujú tejto kráľovskej hre. Po dramatickej stránke boli veľmi dobre spracované a zaujímavé. Miesta mimo šachovnice síce už také dobré neboli - trochu mdlé, ale našťastie to aspoň trochu dorovnával sympatický chalanisko a jeho herecký prejav. Myslím, že ten, kto má rád šachy bude spokojný. 70/100 ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Ta nejlepší a nejkrásnější reklama na šachy. Tomuto filmu se může málokterý jiný se šachovou tématikou stěží přiblížit. Přestože chyb je tu jak máku a kdybych měl vypsat všechny prohřešky proti šachovým reálím, byl by to nejdelší čsfďácký komentář. Čím méně toho o šachu víte, tím více se vám bude líbit, protože vás nebudou dráždit věci, při kterých šachistovi vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Starý Waitzkin napsal knihu o svém synovi, který ovšem tolik výjimečný nebyl a na titul velmistra nakonec nikdy nedosáhl. Narozdíl od vzývaného Bobby Fischera, který se stal symbolem polarizovaného světa ve studené válce, kdy se mu jako prvnímu Američanovi podařilo narušit sovětskou hegemonii, když se stal prvním americkým mistrem světa. Narozdíl od Waitzkina byl typický Američan, který šel tvrdě za vítězstvím. Dle mého názoru to byl ovšem arogantní antisemitský zmrd, přestože sám byl židovského původu. Na druhé straně společně s Kasparovem asi nejlepší šachista, kterého kdy tato planeta viděla. To vše k géniům patří, ale to je zase jiná pohádka ... ()

Galerie (18)

Zajímavosti (18)

  • V druhé půlce filmu jde Josh přes trenérův zákaz hrát do parku s Vinniem. V pozadí se objeví skutečný Josh a Vinnie, oba mnohem starší než herci, kteří je ztvárnili. (Kulmon)
  • Ve filmu se objeví skuteční šachoví velmistři: Joel Benjamin a Roman Dzindzichashvili či mistr Kamran Shirazi. (Kulmon)
  • Reálného Pandolfiniho můžete spatřit ve filmu, když se jde Bruce (Kinglsey) podívat na Joshe do parku, tak mu skutečný Bruce řekne "Mladý Fischer". (Kulmon)

Reklama

Reklama