Nevinné tahy

Nevinné ťahy: Pátranie po Bobbym Fischerovi

Innocent Moves

Drama / Životopisný

USA, 1993, 110 min

Příjemné překvapení. Citlivě napsaný i natočený příběh malého šachisty zdobí herecké výkony nejen známých herců. Dobrý film i pro šachového ignoranta jako jsem já (o Bobbym Fischerovi jsem dosud ani nevěděl).(3.9.2003)

Velmi příjemný film o geniálním sedmiletém šachistovi svým tématem možná trochu připomene Človíčka Tatea - i poselství je podobné: Nezapomenout pro výjimečný talent užívat života. Malého Joshe skvěle zahrál kluk s opravdu kouzelným jménem: Max Pomeranc. Dobří jsou i dospělí herci, nejvíce mě zaujal Ben Kingsley. Skvěle vygradované jsou scény ze šachového zápasu - spíše než to, co se odehrává na šachovnici, zajímá autory, co se děje mezi protihráči. Proto je to zážitek i pro ty, kteří o šachách neví vůbec nic. Příjemná hudba je od Jamese Hornera - jako obvykle ale připomíná jeho jiná díla. Film byl nominován na Oscara za kameru. Skutečný šachista Bruce Pandolfini (hrál ho Kingsley) spolupracoval na filmu jako odborný poradce.(1.9.2003)

Nešachisté si mohou k mému hodnocení přidat jednu či dvě hvězdičky.(30.7.2009)

Ta nejlepší a nejkrásnější reklama na šachy. Tomuto filmu se může málokterý jiný se šachovou tématikou stěží přiblížit. Přestože chyb je tu jak máku a kdybych měl vypsat všechny prohřešky proti šachovým reálím, byl by to nejdelší čsfďácký komentář. Čím méně toho o šachu víte, tím více se vám bude líbit, protože vás nebudou dráždit věci, při kterých šachistovi vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Starý Waitzkin napsal knihu o svém synovi, který ovšem tolik výjimečný nebyl a na titul velmistra nakonec nikdy nedosáhl. Narozdíl od vzývaného Bobby Fischera, který se stal symbolem polarizovaného světa ve studené válce, kdy se mu jako prvnímu Američanovi podařilo narušit sovětskou hegemonii, když se stal prvním americkým mistrem světa. Narozdíl od Waitzkina byl typický Američan, který šel tvrdě za vítězstvím. Dle mého názoru to byl ovšem arogantní antisemitský zmrd, přestože sám byl židovského původu. Na druhé straně společně s Kasparovem asi nejlepší šachista, kterého kdy tato planeta viděla. To vše k géniům patří, ale to je zase jiná pohádka ...(19.6.2010)

rozpočet : ? tržby americke : $7,266,383(13.4.2007)

• - Film je založen na knize, kterou napsal Joshův otec Fred Waitzkin. (Kulmon)

• - Josh Waitzkin po natočení se stal juniorským mistrem USA. (Kulmon)

• - Waitzkin od roku 2000 šachy nehraje a věnuje se bojovému umění. (Kulmon)