Vánoční teror

Horor / Akční / Thriller

Francie, 1989, 87 min

René Manzor

René Manzor

Home Alone meets Die Hard o Vánocích ! Jedenáctiletý chlapec jménem Thomas si myslí, že je v bezpečí,ale jakmile se zloděj převlečený za Santa Clause rozhodne stavit se k němu na návštěvu a udělat nějaké vánoční nákupy, začíná zběsilá hra na kočku a myš a Thomas je rozhodnutý bránit sebe,dědu i dům! Je to spíše thriller, než-li horror gore a krve se moc nedočkáme, za to se dočkáme neuvěřitelné kuráže mladého chlapce, jak se snaží zneškodnit Santu Clause pomocí dětských hraček. Napínavé, sladké a emotivní !:) 75%(28.7.2013)

Že Santa Claus nenosí jen dárky a radost, se přesvědčí malý Thomas. Ten se totiž bude muset postavit sám proti šílenému psychopatovi, který se mu spustí komínem, zabije mu psa, a bude usilovat o život i jemu samotnému. Jenže než Kevina McCallistera připomíná tenhle kluk spíš samotného Johna Matrixe. Chráníc svého dědu a stavějíc různé pasti se schovává po rozlehlém sídle, a divákovi nezbyde, než odvážnému hrdinovi fandit. Protože tenhle zapadlý francouzský (!) thriller je nečekaně temný, nepostrádá výbornou atmosféru a neutuchající napětí, které nepoleví do vyčerpávajícího finále. Pěkný vánoční dárek.(26.12.2012)

• *CARNIFEX*

Takmer po 30 rokoch, vyznie tento vianočný "Game Over", ako o trošku drsnejšia, no zato rozhodne rapídne slabšia varianta "Home Alone". Tých 90 minút bolo tak akurát, aby človek z tých, v dnešnej dobe už lacnejšie prevedených trikov, mizernejšej kamery - nezaspal. Toto skutočne nijak mimoriadne nebavilo, pričom jedinou horor scénkou, bolo zarezanie "vlka v domácnosti".(26.8.2018)

Zhruba do dvou třetin je Vánoční teror příjemná nostalgická a lehce úsměvná záležitost. V poslední půlhodince se však filmový pás poněkud zašmodrchá a začnou přibývat podivně sestříhané scény, které naruší do té doby pohodovou atmosféru zkažených Vánoc. Santa " Coca" Claus však konečně dostane, co si zaslouží. Navíc ve vtipně podané poctě akčním flákům osmdesátých let a nechybí ani podobně laděný soundtrack. Drsnější a o rok starší bráška, čili žádná vykrádačka, uřvaného Kevina postrádá třeskutost svého sourozence, nicméně vynahrazuje ji poněkud vyšší dávkou brutality. Dětem bych jej přesto s poznámkou, že tohle se Ježíškovi nemůže stát, s chutí pustil. Minimálně nedůvěřivost vůči onomu i u nás se rozlézajícímu reklamnímu panákovi by byla zajištěna. Pohodová trojka. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(17.4.2015)

Nepřiznaná předloha pro Columbusova Kevina, co byl sám doma. Dvakrát! Tady sice dva šmatlácký zloděje nahradil jeden psychopatickej Santa Claus (nebo co že to ti žabožrouti vlastně mají) a samotnýho Kevina klon MacGyvera s tím nejdebilnějším sestřihem, jaký jste kdy ve filmu viděli, ale paradoxně je to o dost větší nuda. Navíc (i když je možný, že mě jen zradila moje paměť) bych řekl, že to Home Alone bylo i víc krvavý, ten spálenej ksicht! Ty hřebíky v noze! Takže tři hvězdy a to hlavně vďaka mému momentálnímu adventnímu rozpoložení, nemít v zorným poli adventní věnec, dopadlo by to hůř. Frantíci mě v hororech prostě fakt nebaví...(19.12.2015)