Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Generál Sternwood si najme soukromého detektiva Philipa Marlowa, aby vypátral podvodného knihkupce Artura Geigera, který ho vydírá. Generál mu odmítá vyplatit vyděracký úpis. Generál je starý, ochrnutý, ale bohatý muž, který má dvě dcery. Starší Charlotte je vdaná za Rustyho Regana, který ji však opustil, mladší Camilla je narkomanka a chová se jako dítě. Na doporučení inspektora Carsona Marlowe případ převezme, ale postupně se zaplete do pavučiny hazardu, drog a dalších vražd. První zemře generálův řidič Taylor, který Camillu miloval. Knihkupec a vyděrači Geigera, který obchoduje s pornografií, zastřelí při fotografovaní nahé a nadrogované Camilly. Uprostřed toho všeho Marlow naváže milostný vztah s generálovou starší dcerou Charlotte. Ta chce otce ušetřit dalšího vydírání kvůli fotografiím nahé sestry Camilly a chce zločincům zaplatit. Požadovanou částku si chce půjčit od Eddieho Marse, majitele nočního podniku. Na scénu přichází Joe Brody, kterému generál kdysi zaplatil za to, aby si Camilly přestal všímat. Marlowe je už zestárlý a unavený muž. Ví, že proti příslušníkům vysoké společnosti a policejní mašinérii je celkem bezmocný, ale pátrání se nikdy nevzdává. I když ho zradí, zbijou a do očí mu míří hlavní pistole, nikdy neztrácí ze zřetele svou úlohu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Andronikos 

všechny recenze uživatele

Pre posuny deja, geografický a chronologický, oproti staršiemu filmovému Hlbokému spánku a knižnej predlohe síce ani ja žiaden dobrý dôvod nevidím, nepovažujem ich však ani za nemiestne či čosi podobné; snáď je v pozadí pokus priblížiť dej britskému publiku a nevynakladať ako zvyčajne nedostatočné financie na kostýmy ap.; takáto zmena v každom prípade nie je nutne zlá. - Marlowe ďaleko za tridsiatkou je síce už citeľné odchýlenie sa od "vzorov", s potenciálnym vážnym dopadom na celkové vyznenie postavy; mne ale takýto (a podstatne menej namachrovaný k tomu) nevadil. Herecké výkony ma väčšinou nenadchli, no v tom sa tento film od amerického pendantu nelíši. Pochvalu si však odo mňa vysluhujú O. Reed (Mars v jeho podaní mal značnú a podmanivú "charizmu") a C. Clark (pretože hrala Camillu presne tak, ako mala táto postava podľa môjho zdania pôsobiť). - Pôvodne som sa zhrozil, keď po titulkoch začalo Mitchumovo/Marloweovo rozprávanie v 1. osobe, ale tento knižný, vo filme značne primitívne pôsobiaci postup bol našťastie v ďalšom deji používaný dosť zriedkavo. - Ak mi na jednej strane vadí trochu televíznoseriálový, ba, povedal by som, až colombovský odór celého filmu, vyzdvihnúť na strane druhej musím menšiu zmätenosť celého deja, oproti skoršiemu sfilmovaniu lepšie vysvetľovanie poínt divákovi a predovšetkým vernosť Chandlerovej knihe, najmä pri dodržaní záveru (lekcia streľby pre Camillu), ktorý široko-ďaleko uznávaný noirovský počin nechutne utlmil, ba v podstate vynechal. - Nemám napriek výhradám problém to hodnotiť ako slušný priemer (***) a zvažovať musím až hviezdičky štyri - s ohľadom na podstatne vydarenejší celkový charakter tohto diela oproti síce dnes "artovejšiemu" a takmer všeobecne vychvaľovanému, ale mne vcelku odpornému americkému počinu z r. 1946 a s ohľadom na rôzne klady (zmienená Reedova postava a taktiež už pripomenutá skvelá pointa, ako aj ukázanie "great little body" Camilly, resp. C. Clark, obdobu čoho The Big Sleep z roku 1946 napriek trápne eroticky podfarbeným dialógom prudérne odmietal poskytnúť). ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Robert Mitchum /Lovcova Noc/ ako Phil marlow mi vobec nepasuje, nehodi sa na Marlowa. Jo, aj taky zakomplexovany laik - nedouk ako ja vie, kto bol Fyl Marlow, a to som na noze s vystudovanymi filmovymi teoretikmi -elitarmi. Kazdopadne Nuda, Mitchum bol dobry herec, ale tu sa nehodi, je tu vyslovene zbytocny. Jo a Winner mal najlepsie filmy akcnaky ako mechanik zabijak, tato mysteriozna kriminalka mu nesla, ani rezisersky : 62 % ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Původní Hluboký spánek jsem viděl před 8 lety, jako jeden z mála noirů se mi opravdu líbil, ale moc si z něj nepamatuju. Takže mě remake nijak nezklamal odklonem od originálu. Nová verze se bůhvíproč odehrává v "současném" Londýně, nabízí zcela nenoirový ošuntělý vizuál, prakticky nulovou atmosféru a Mitchum působí ještě mnohem starší než v Sbohem buď má lásko a ty jeho techtle mechtle jsou stěží uvěřitelné. Přes tyhle výtky je to ale v jádru poctivá, klasická kriminálka. Mitchum si to přes stáří herecky dává levou zadní, případ týkající se vydírání a zmizelého zeťáka je příjemně spletitý, plný postaviček z galérky, mrtvoly přibývají, občas přijde na radu olovo a pointa je výborná. Navíc jsou tu solidní herci - Fox, Reed a v poslední roli stařičkého generála zestárlý Stewart. Líbila se mi i pošahaná (a nahatá) Candy Clark a psychopatický zjev Richard Boone. Celkem vztato solidní 3*. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Velice elegantni a vypravou luxusni britska predelavka legendarniho noiru (a to i zasazenim deje do Britanie!?). Obsazeni skvele atd., ale stejne to na puvodni verzi nema. Pro noiristy povinnost. P.S.: Potesila ucast Joan Collins, ktera se v te epizodni (ale presto dulezite) roli minimalne vyrovnala Sonie Darrin. Aneb ani jeden usmev... ;-) ()

DonPedro 

všechny recenze uživatele

Strážci čistoty Chandlerova odkazu budou mít asi problémy s poněkud přezrálým Mitchumem a přesazením příběhu do Anglie, což je inovace, která atmosféře rozhodně neprospěla. Hlavním problémem filmu je ale totálně odbytá režie - například "stylotvorná" scéna, ve které jsou z herců vidět jen siluety za sklem by se skvěle vyjímala v parodii na daný žánr. Výborní herci odvádějí výkony hluboko pod svoje možnosti, zato ti špatní se překonávají - kreace Candy Clark je vyloženě odporná. ()

Galerie (35)

Související novinky

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Reklama

Reklama