Jasný letní den

(festivalový název)
  • Tchaj-wan Gu ling jie shao nian sha ren shi jian (více)

Děj se odehrává v jediném dni školního roku v Taipei počátkem šedesátých let a zobrazuje zemi stále ještě se vzpamatovávající z rozvratného přílivu čínských nacionalistů v roce 1948. Taiwan se zmítá mezi komunismem a demokracií, nacionalismem a liberalismem, ve zmatcích, odcizení a nejistotě vedoucích občas k oslabující vykořeněnosti. (Hans.)

Chrustyn

Rozsáhlé vyprávění, které se i přes svou 4 hodinovou délku odehrává v jednom dni a ukazuje osudy několika lidí ve zmateném období Tchaj-wanu, počátkem 50. let minulého století. ()

ScarPoul

Edward Yang sa vybral veľmi zložitou cestou rozpravy o svojom hrdinovi. Nechcel totiž vyrozprávať tradičný príbeh dospievania, lásky, školských povinností, rodinných povinností a zločinnosti, ale snažil sa poukázať, niekedy detailmi, inokedy vizuálnou stránkou(tanky prechádzajúce dedinou), o sociálnom a politickom svete na Taiwane v zlatých 60 rokoch. Film bez hudby, vez výraznej štylizácie, ako keby vytváral obraz jednej rodiny a jednej doby, bez toho aby sme mali pocit, že sa pozeráme na dramaticky vyhrotený film. Mnoho epizodiek, totiž neposúva film dopredu, len obohacuje svet postáv a ponúka divákovi (hlavne západnému) možnosť nazrieť do histórie tohto ostrova. Na konci zostane pocit, že sme videli niečo netradičné. Nenudí aj napriek 4 hodinovej dĺžke, nie je hlúpy ani v dialógoch ani v posolstvách. Je síce plný realistických motivácií, pričom emócie a dramatické scény šikovne skrýva, ale ak ich tam chcete objaviť,a objavíte ich, tak sa vám film odvďačí obrovskou komplexnosťou pocitov a významov. Óda na nepochopenie a bolesť. ()

kaylin

Obdivuji to, že se podařilo 24 hodin vměstnat do 4 hodin, ale přesto si nemohu pomoct, ten snímek mi prostě přišel roztahaný. Tchajwanská kinematografie očividně nebude jedna z těch, které budu obdivovat, i když jsou zde scény, které i na mě dovedly zapůsobit. Za tu dobu jich ale nebylo mnoho. Ne tolik, kolik bych čekal. ()

Rozjimatel

2,5  "Things with a hole in the middle bring headaches." Celkom zaujímavé a veľmi obsažné nahliadnutie do taiwanskej kultúry začiatkom 60. rokov, v ktorej sa mieša americký vplyv s čínskou tradíciou. Film má niekoľko tvárí, z ktorých nie všetky sú prívetivé. Pokiaľ sa riešili vzťahy (rodina, priateľstvo, láska), bavil som sa výborne, akonáhle sa ale riešili patetické pletky medzi gangmi, začal som sa výrazne nudiť. Navyše v tom množstve postáv som sa neustále strácal, netušil som, kto je z akého gangu a vlastne mi to aj bolo v podstate jedno. A keď k tomu ešte prirátam tie úmorne 4 hodiny, vychádzajú mi 3 hviezdičky s odretými ušami. Ako portrét taiwanskej spoločnosti danej doby, s niekoľkými zaujímavými hudobnými číslami film ale funguje celkom dobre. ()

stanyslaw

Hodnocení mohlo být i vyšší, to bych ovšem musel rozeznávat postavy a pochopit děj. p.s. videli film ti, co tu opakuji canc o 24 hodinach? nemyslim si. ()

rivah

Film byl pečlivě digitálně restaurován roku 2016. (Upřesnění: podle angl. Wikipedie se DĚJ ODEHRÁVÁ BĚHEM ČTYŘ LET. Ostatně je to vidět i na dospívající mládeži.) Vyprávění je rozsáhlé, s množstvím postav a obtížně se v něm cizí divák orientuje. Krutě upřímná výpověď. Překlad čínského titulu do angličtiny je "THE YOUTH KILLING INCIDENT ON GULING STREET". Anglický název filmu je zavádějící, jde o úryvek z textu písně Elvise Presleyho "Are You Lonesome Tonight?". Komentáře: https://en.wikipedia.org/wiki/A_Brighter_Summer_Day http://www.filmref.com/directors/dirpages/yang.html http://homepages.sover.net/~ozus/abrightersummerday.html http://www.slantmagazine.com/dvd/review/a-brighter-summer-day ()

GTS_PUNK

Režisér Edward Yang vo svojom filme z roku 1991 prináša príbeh z Taiwanu z prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, teda z obdobia, ktoré sa z historického hľadiska tohto ostrovného štátu vyznačuje napätou politicko-vojenskou situáciou. Práve od nej sa v podstate odvíja dej vyčerpávajúceho štvorhodinového diela, ktoré však svojím spôsobom predstavuje "coming of age" počin s dramaticko-kriminálnymi prvkami, akými sú napríklad vojny miestnych gangov. Ako celok je Yangova snímka nielen mimoriadne dlhou a značne vyčerpávajúcou, ale takisto aj komplexnou záležitosťou, ktorá je so všetkými v nej obsiahnutými skutočnosťami miestami aj náročná na pochopenie, obzvlášť potom v prípade, ak divák nemá prehľad v historicko-politických súvislostiach spätých s Taiwanom v období, v ktorom sa dej filmu odohráva. To síce môže čiastočne znížiť zážitok z Yangovho diela, ale výrazným spôsobom na chápanie aspoň základných dejových súvislostí nevplýva. Yang sa totiž snáď viac než na politiku zameriava práve na prežívanie mladých ľudí, ktorí sa učia žiť. V prostredí neistého štátu (a sveta) sú hlavnými motívmi filmu mladosť, priateľstvo, láska či rodina. Žiadny z nich výraznejším spôsobom nevyniká, skôr spolu tvoria jeden celok, ktorý je zhmotnený práve štyrmi hodinami minutáže. Aj pre jeho dĺžku (v spojitosti s obsahovou bohatosťou diela) je pomerne náročne zhodnotiť a oceniť celkovú kvalitu filmu. Guling jie shaonian sharen shijian predstavuje pohľad na taiwanskú minulosť, ktorá postupne vyformovala tamojšiu národnú identitu. Z hľadiska príbehu či celkového spracovania ide o zaujímavý pohľad, ktorý však môže byť pre západného diváka ťažší na pochopenie, čo sa v konečnom dôsledku môže podpísať aj na celkovom dojme, aký Yangova snímka zanecháva. Zaujímavý je však tento počin minimálne pre svoju (dobovú) výpravu a skutočnosť, že môže diváka podnietiť k tomu, aby si prečítal čosi o histórii Taiwanu. ()

Ferguson

Za mě to je jasný Taiwanský "Poslední císař". Dokonalá mozaika popisující taiwanské vnitřní sebeurčení na přelomu 50. a 60. let. ()