poster

Jasný letní den (neoficiální název)

 • Tchaj-wan

  Gu ling jie shao nian sha ren shi jian

 • Tchaj-wan

  牯嶺街少年殺人事件

 • anglický

  A Brighter Summer Day

Drama / Romantický / Krimi

Tchaj-wan, 1991, 237 min

Režie:

Edward Yang

Scénář:

Edward Yang

Zvuk:

Tu Duu-Chih
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ScarPoul
  *****

  Edward Yang sa vybral veľmi zložitou cestou rozpravy o svojom hrdinovi. Nechcel totiž vyrozprávať tradičný príbeh dospievania, lásky, školských povinností, rodinných povinností a zločinnosti, ale snažil sa poukázať, niekedy detailmi, inokedy vizuálnou stránkou(tanky prechádzajúce dedinou), o sociálnom a politickom svete na Taiwane v zlatých 60 rokoch. Film bez hudby, vez výraznej štylizácie, ako keby vytváral obraz jednej rodiny a jednej doby, bez toho aby sme mali pocit, že sa pozeráme na dramaticky vyhrotený film. Mnoho epizodiek, totiž neposúva film dopredu, len obohacuje svet postáv a ponúka divákovi (hlavne západnému) možnosť nazrieť do histórie tohto ostrova. Na konci zostane pocit, že sme videli niečo netradičné. Nenudí aj napriek 4 hodinovej dĺžke, nie je hlúpy ani v dialógoch ani v posolstvách. Je síce plný realistických motivácií, pričom emócie a dramatické scény šikovne skrýva, ale ak ich tam chcete objaviť,a objavíte ich, tak sa vám film odvďačí obrovskou komplexnosťou pocitov a významov. Óda na nepochopenie a bolesť.(16.11.2014)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

 • kaylin
  ***

  Obdivuji to, že se podařilo 24 hodin vměstnat do 4 hodin, ale přesto si nemohu pomoct, ten snímek mi prostě přišel roztahaný. Tchajwanská kinematografie očividně nebude jedna z těch, které budu obdivovat, i když jsou zde scény, které i na mě dovedly zapůsobit. Za tu dobu jich ale nebylo mnoho. Ne tolik, kolik bych čekal.(22.2.2016)

 • rivah
  *****

  Film byl pečlivě digitálně restaurován roku 2016. (Upřesnění: podle angl. Wikipedie se DĚJ ODEHRÁVÁ BĚHEM ČTYŘ LET. Ostatně je to vidět i na dospívající mládeži.) Vyprávění je rozsáhlé, s množstvím postav a obtížně se v něm cizí divák orientuje. Krutě upřímná výpověď. Překlad čínského titulu do angličtiny je "THE YOUTH KILLING INCIDENT ON GULING STREET". Anglický název filmu je zavádějící, jde o úryvek z textu písně Elvise Presleyho "Are You Lonesome Tonight?". Komentáře: https://en.wikipedia.org/wiki/A_Brighter_Summer_Day http://www.filmref.com/directors/dirpages/yang.html http://homepages.sover.net/~ozus/abrightersummerday.html http://www.slantmagazine.com/dvd/review/a-brighter-summer-day(23.4.2014)

 • Chrustyn
  ***

  Rozsáhlé vyprávění, které se i přes svou 4 hodinovou délku odehrává v jednom dni a ukazuje osudy několika lidí ve zmateném období Tchaj-wanu, počátkem 50. let minulého století.(18.2.2013)