Skotský lékař, misionář a cestovatel David Livingstone (1813-1873), první běloch, který prošel neproniknutelným černým kontinentem a objevil Viktoriiny vodopády, se vrátil do Afriky s cílem objevit i prameny Nilu. V roce 1871 však o sobě přestával dávat zprávy a vypadalo to, že zahynul. Vydavatel známého listu New York Herald začal větřit senzaci a vyslal za ním reportéra Henryho Mortona Stanleyho s úkolem napsat o Livingstoneově expedici reportáž. Po strastiplném, sem set mil dlouhém pochodu se Stanley s věhlasným cestovatelem u domorodců u jezera Tanganjika skutečně setkal a tehdy vešla do dějin památná věta: "Doktore Livingstone, nemýlím-li se..." (oficiální text distributora)

Pohrobek

Na televizi chvályhodný portrét dvou velkých osobností a jejich slavného společného příběhu. Točeno v keňských exteriérech. Roli charismatického Livingstoneho převzala britská legenda Sir Nigel Hawthorne a zhostila se jí důstojně a s přehledem. ()

tahit

Afrika věčného jara a nádherných přírodních krás se snaží převyprávět osud muže misionáře Davida Livingstona a amerického cestovatele novináře dobrodruha. Je zde pár podmanivých exteriérů, ale pojetí cest i objevů je zde nedostačující. Postrádal jsem hlubší sdělení jejich významu. ()

SOLOM.

Souhlasím, že na televizní film je tohle docela koukatelná záležitost. Především díky hodně slušným hereckým výkonům Aidanna Quinna a Nigela Hawthorneho. Oba tito pánové mi ve spojení s nádhernou africkou krajinou rozhodně okořenili jinak nudný večer a myslím si, že je zde možno spatřit několik velice skvostně natočených scén, které zahřejí u srdce. ()

majo25

Dosť vážná dobrodružná dráma o hľadaní jedného veľkého a životom sa prebíjajúceho človeka druhým. Postavená hlavne na skvelých hereckých výkonoch, a to nielen hlavnej dvojice Quinn a Hawthorne (nezabudnuteľný sekretár z britkomu Áno, pán minister), ale aj kopec vedľajších a menších postáv. Ale ani spracovanie sa nemusí za nič hanbiť, naviac, keď ide o televízny snímok, ktorému exteriérové scény nerobia vonkoncom problém. Aj takáto kamera dokáže zachytiť majestátne africké scenérie (napr. atmosferická plavba na africkom jazere) a uplatnia sa aj maskéri. Po vlažnejšom začiatku sa postupom času odkrýva dramatické divadlo, ktoré k záveru kulminuje so silným nábojom. ()