Jak je důležité míti Filipa

L'Importance d'être constant

Je dôležité mať Filipa

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / USA / Francie, 2002, 90 min

Přiznávám, že mám moc rád anglický filmy a herce. Prostě na mě "fungujou" daleko přesvědčivěji, než jejich zámořští kolegové. A tohle je adaptace divadelní hry přesně taková, jakou si představuju. Ono je to tak 80-90%, ale zas je tam Judi Dench a hlavně Colin Firth, a to já si vždycky přidám ... :)(14.1.2004)

Miluji hry Oscara Wildea a především jeho smysl pro humor a pro vynikající dialogy. A tím vším je tento snímek nabitý až po okraj. Přičteme-li k tomu skvělé (především) britské herce, vyjde z toho brilantní komedie, která se neomrzí ani při dalším zhlédnutí.(23.10.2006)

Především díky excelentnímu výběru hlavních představitelů od nejmenších po nejhlavnější role je The Importance Of Being Earnest film zcela bezvýhradně hodný odkazu Wildeovy předlohy. Dokonce i ta drobná hudební čísla působí přirozeně a jako komediální prvky fungují výtečně - ne jako v Branaghově pokusu o Marnou Lásky Snahu. Naivní představy Reese Witherspoonové jen upevňují její přesvědčivé ztvárnění stejně naivního děvčete z lepší společnosti, jejímž naprostým a stejně pozoruhodným protikladem (i když ze zcela jiných důvodů) je Judi Dench jako "teta" Lady Augusta Bracknellová. Říkal jsem to už u Ideálního Manžela a teď jsem si tím už naprosto jist - Rupert Everett byl stvořen pro deklamování bonmotů té famózní osobnosti, jež zůstane navždy zapsána zlatým písmem do učebnic a encyklopedií pod heslem Wilde, Oscar. PS: Nejde to neříct...."Za těchto výjimečných okolností smíte políbit tetu Augustu." Dokonalé, do-ko-na-lé.(18.11.2006)

Hravá konverzační komedie plná veselých omylů a nedorozumění. V závěru jich však bylo nahuštěno přeci jenom trošičku moc. 75% Zajímavé komentáře: Jeanne, pinguinka(30.5.2005)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $8,384,929Tržby Celosvetovo $17,290,970(14.9.2008)

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $17,290,970(2.3.2007)

,,NAVÍC SE VŮBEC NEJMENUJEŠ JACK, ALE FILIP.“ …,,NEJMENUJU SE FILIP, ALE JACK.“ … ,,VŽDY JSI MI TVRDIL, ŽE JSI FILIP. VŠEM JSEM TĚ PŘEDSTAVOVAL JAKO FILIPA. JE ZCELA ABSURDNÍ TVRDIT, ŽE TVÉ JMÉNO NENÍ FILIP.“….. /// Metafyzický spekulace na anglickej způsob, metafory a kurevsky suchej anglickej humor. Chca- nechca je z toho zákonitě cejtit divadlo – což nijak nesnižuje komediálnost a navíc dává možnost vychutnat si krásu jazyka od herců, který asi na ,,prknech“ nepotkám. Konverzační komedie plná nádhernýho slovosledu, ironie, sarkasmu a aforismů … ale divadlo, je divadlo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) OSCAR WILDE? Neznám. 2.) Chtěl bych poznat dokonalýho pesimistu. 3.) Thx za titule ,,drSova“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR *** AKCE ne NAPĚTÍ ne(11.8.2012)

Skvělé dialogy, hezká zápletka a dokonalý (mimo jiné) Rupert Everett v roli Moncrieffa, který jezdí "bunburyovat". Vtipné, příjemné a vůbec - rád se někdy podívám ještě jednou!(23.10.2006)

Tento film je mou osobní slabostí. Klasický anglický humor, dokonalé dialogy a opravdu skvělé ztvárnění knihy Oscara Wildea. To vše završeno hereckými esy.(5.1.2012)

Býti feudálem, tak patrně zůstanu starým mládencem, neboť trpím nevyléčitelnou alergií na aristokratické konvence, ale v tomto případě pan Wilde vyrobil ze zásnub velmi podařenou taškařici. K jejímu skvělému výsledku nepochybně hodně pomohli oba Filipové, tedy Algernon a Jack alias John, kteří dokázali nekompromisně proměnit každou přihrávku na vtip a často se dokázali do humorné situace prosadit i po samostatné akci. Také jejich ženské protějšky zvládaly svou nepřístupnost, zamilovanost i podrážděnost na tak vysoké šlechtické úrovni, že jsem si nedokázal najít prostor pro nudu, ač jsem se o to několikrát aktivně pokusil.(29.9.2013)

Veškeré klady a zápory končí a začínají tam, kde klady a zápory předlohy. Příběh samotný je jako filmové zpracování zcela o ničem a není mi jasné, proč toto zpracování vůbec vzniklo, protože přerod z divadelních prken na filmové plátno není nijak využit. Vykonstruovaný konec, který v divadle působí skvěle, vtipně a uvěřitelněji díky reakcím publika a herců, ve filmu nefunguje a z děje je patrné, že se mnohem víc hodí na prkna. Herci jsou dobří, ale to mi nestačí. Z diváckého hlediska Filip nepřináší nic. Přestože nejde o špatný kousek, nejsou jeho kvality zásluhou nikoho ze štábu (krom herců), ale Oscara Wildea. Z toho jasně vyplývá, že je zbytečný a pokud jen trochu znáte předlohu, nic vám nedá. A nejspíš ani pokud ji neznáte.(13.12.2009)

Podmanivé divadielko s lišiackym scenárom a delikátnymi hercami. Len som mal pocit, že to mohlo byť o kúsok hravejšie a razantnejšie. 75%.(3.4.2015)

Rýdzo britská, sarkasticky brilantná, obsahovo vtipná dobová uletenosť, ktorá doslova pohladí priaznivcov vzťahových prepletencov allenovského štýlu, ale v doprovode čisto anglického panovačného humoru. Prenádherná filmová záležitosť divadelného charakteru, ktorá sa otvorene vysmieva konvenciám, podobám lásky či hlúpym charakterom postáv. A ten herecký kasting! Colin Firth čoby po uši zamilovaný džentlmen, Rupert Everett ako ľahostajný mestský aristokrat, Frances O´Connor ako kultivovaná dáma a voľnomyšlienkárka Reese s pohŕdavou náturou bola krásnym Wildeovým bonbónikom. O bezcitnej Judi Dench ani nehovoriac. Jeden z filmov, ktorý ma pohltí za každých okolností.(18.7.2011)

Příjemná komedie s výborným hereckým obsazením, kde snad na žádnou roli nešlo nalézt lepšího představitele. Britsky konzervativní styl humoru stavící více na dialozích než šklebení mi sedl velmi, Parker mě ve srovnání s Othellem velmi potěšil, antické, středověké i hudební vsuvky mě pobavily a za Colina Firtha bych se vdala hned nehledě na to, jestli bych ho měla oslovovat John, Jack nebo Earnest :-)(31.3.2011)

„Tak co, řekl jsi Gwendolen pravdu o tom, že jsi Filip ve městě a Jack na venkově?“ - „Drahý příteli, pravda není to pravé, co člověk vykládá milé, sladké, kultivované dívce.“ Žádné dřívější verze jsem neviděl, nebudu tedy srovnávat. Okamžitě mě nadchly lehkost a nadhled. Ze snímku sálá pohoda a humor (i když spíš decentní, nic, z čeho byste se za břicho popadali). Všechny postavy jsou výtečně zahrané, z vedlejších baví hlavně sluha Lane („Účty, účty, účty. Dostávám jen samé účty!“ - „A pak je tu otázka mé nevyplacené mzdy, pane...“), ale tím nejlepším jsou parádní dialogy. Nechybí též hudební číslo, trocha „bunburyingu“, ženské „sestření“ a sice předvídatelný konec (ne že by to rušilo), avšak s malým bonusem při závěrečných titulcích. Téhle moc příjemné záležitosti přiklepávám silné 4*. „Chtěl jste mě vidět, doktore Chasuble?“ - „Nechtěl.“ - „Ach. Nechtěl? Ach. Promiňte, ale jen pro vysvětlení, když jste řekl, že jste nechtěl, myslel jste tím, že jste neřekl, že mě chcete vidět, nebo že jste mě doopravdy nechtěl vidět?“ - „Jazyk je ale zvláštní věc…“(15.3.2020)

Ve věcech důležitých je věc stylu přednější než upřímnost! A což teprve výroky tety Augusty...!:) Velkou předností tohoto filmu je jeho skutečně stručný příběh, nikterak zbytečně zatěžovaný dalšími prázdnými scénami a vedlejšími zápltekami jen proto, aby měl 120 min. Na první pohled se snad mohou zdát tak trochu příliš kýčové scény z představ Cecile, ale i ty nakonec do toho svérázného pojetí příběhu vlastně zapadají. A Colin Firth a Rupert Everett v hlavních rolích v historických filmech nemají konkurenci!(19.1.2004)

Odlehčená konverzačka a tak trochu parodie na velkoprodukční kostýmovky z dob minulých o osudových láskách, nevyřčených emocích a dalších skvelých obyčejích a zvycích tamější doby. Okouzlující herci a vtipné momentky kazí místy lehký stereotyp a přílišné šaškárenství. Bohudík stopáž tomu nepodlamuje kolena.(8.10.2020)

Dokonalost sama. Nejprve jsem se připravila za pomoci malé české televizní verze a nyní se již mohu cele rozplynout nad ideální adaptací Wildeovy filipiky proti pozdně viktoriánským mravům. Obsazeno, okostymovanáno a vypraveno skvostně. Zahráno vkusně a svěže, hodící se k repríze téměř při každé životní příležitosti.(30.4.2011)

Pan Bambery se vypařil :-D(1.5.2011)

• paascha

No nevím, nevím. Filipa nejlepšího ze všech podle mě udělali kdysi herci z Činoheráku v čele s Abrhámem a Hanzlíkem, lepšího jsem ještě nikdy neviděl. Tohle moderní filmátko mě vůbec nebavilo, nudil jsem se až hrůza a každou repliku porovnával s mým oblíbencem. Tak to dopadlo strašně, samozřejmě, a ani jsem to nedokoukal. Dám to někdy jindy, až budu mít lepší náladu na podivné a zbytečné experimenty, heh:-))))(26.10.2010)

Příjemnou adaptaci kazí jen nevhodné snové vsuvky a někdy ztřeštěné chování postav. Byla bych mnohem radši, kdyby se film držel více konverzace, protože co může mít větší sílu než plný film bonmotů Oscara Wildea, pokapaný citrónem a vražený někomu do oka?(24.9.2007)

Vynikajícím způsobem zadaptovaná klasika, která vedle skvělého děje předlohy nabízí dvojici nejlepších vyzrálých svůdníků, tedy Ruperta Everetta a Colina Firthe.(22.2.2009)

Vynikající britská konverzačka! Vtipná, hravá a hlavně perfektně zahraná. Colin Firth, Rupert Everett a Judi Dench se svých rolí zhostili na výbornou. Skvělé hlášky, klasicky wildovská absurdita situací - prostě přesně to, co jsem očekávala!(12.10.2009)

Oscar Wilde vedel písať, to teda hej. Celý snímok stojí prevažne na jeho perfektne vymyslenej humornej zápletke a brilantných, typicky britských humorných dialógoch. Samozrejme, nemôžem zbudnúť ani na skvelých hercov. Možno to však chcelo trocha lepšiu réžiu, tento skvelý komediálny Wildeov námet si zaslúžil kvalitnejšie spracovanie. Nebolo to zlé, ale celkový dojem mohol byť aj lepší. 70/100(12.3.2016)

dobre to ten oscar wilde napísal... bol to starý cynik... myslím si, že do filmu sa mohlo dostať viac irónie a cynizmu, určite by to starý dobrý oscar privítal, ale aj tak to je slušná konverzačná kostýmová komédia s esami britskej hereckej školy;(23.1.2013)

Neustále jsem musela srovnávat s filmem Ideální manžel, protože oba vznikly podle předlohy Oscara Wilda, oba režíroval Oliver Parker, v obou hraje Rupert Everett. A Jak je důležité míti Filipa z toho vždycky vyšel jako pořažený - nutno dodat, že v maličkostech. Parker už nerežíruje tak lehce, Everett už není tak roztomilý, příběh je o něco banálnější a navíc se mi zdálo, že mezi postavami zdaleka nefunguje taková chemie jako v Ideálním manželovi. Ale jinak velice slušné tři hvězdy.(24.5.2005)

Vynikajícím způsobem převedená hra Oscara Wilda na filmové plátno. Největším kladem tohoto snímku je herecké obsazení a s tím spojené opravdu výborné herecké výkony všech zůčastněných. Ať už se jedná o Ruperta Everetta, Colina Firtha, Frances O' Connor, Reese Witherspoon a jako třešínka na dortu Judi Dench. Inteligentní, hravá, konverzační komedie s bravurně napsanými i zahranými dialogy.(25.5.2009)

Výborne som sa pobavila. Aj keď sa Rupert Everett a Colin Firth v osobnom živote nemajú veľmi radi, tu by im to nik neuveril. Boli dokonale zohratí a perfektní.(1.10.2008)

Výborná predloha, výborní herci a režisér, ktorý toho veľa nepokazil. Nemôžem však ísť až na štyri hviezdičky, pretože s touto predlohou mal režisér pozitívny handicap.(28.8.2010)

Já si nemůžu pomoct, ale asi mám radši českou představu o anglickém humoru, než tu britskou. Jediné, v čem tenhle film překonává inscenaci z roku 1979, je hudba.(16.8.2013)

Zápletku a vtipné situace už velmi dobře znám jak z četby samotné hry, tak z divadelní inscenace, takže mě film bohužel ničím moc nepřekvapil. Uznávám ale, že tohle zpracování vyzdvihují herecké výkony - Rupert Everett, Colin Firth i Judi Dench byli skvělí. Plus bylo hezké vidět Reese Witherspoon v jedné z jejich starších rolí. ~(3,5)~(27.10.2017)

Jedna z tých adaptácií, ktoré ma neomrzia. Hry Oscara Wilda sú samostatnou raritou. a táto adaptácia zo skvelými hercami, úžasným scenárom a neprekonateľný príbehom dostane každého. Posledné scény sú dovedené do dokonalosti. Príroda v tomto filme nádherná. Napriek malým chybyčkám, ktoré som si všimla je to obľúbený film.. 85% krôčik k dokonalosti..(4.10.2006)

Vynikající incestní angličák, který bych si mohla pouštět častěji než jakýkoliv jiný film. Reese a Colin jsou skvělí herci a zde to více než potvrdili. Jak je důležité míti Filipa, tak tento název si každý může vyložit naprosto odlišně. Jinak tento snímek pojme člověk, který nezná knižní podobu od Oscara Wildea a jinak také člověk, který jí zná, takový si tento film naprosto užívá, jako já.(25.2.2012)

Úžasne našľapaný scenár - čítaj vtipný, nezastaviteľný, úžasné dialógy. Je to skôr divadelná hra, ale režisér používa zaujímavé obrazy a dodáva filmuna originalite. Herci sú v presne tých úlohách, v akých ich máme radi. Finále mohlo byť možno viac premyslené, ale zábavnosti to rozhodne neuberá...(23.8.2010)

Svieže, s divadelným nádychom a skvelými hereckými výkonmi. Také to bolo. (filmová výzva 2017 - Mireldis)(22.4.2017)

Svělá adaptace divadelní komedie z pera Oscara Wildea, který skvěle pracuje se slovem... Herci jsou přesvědčiví, Judi Dench v roli Lady Bracknelové mi připomínala královnu ze Zamilovaného Shakespeara, tyhle role jí vážně sednou. Nemohu jinak než za 5.(19.11.2006)

"Ach, váš mladší bratr Filip zemřel? Tak konečně ho něco potrestalo! Doufám, že se z toho poučí!" Na Wildevi toho nejde moc zkazit, protože je sám o sobě geniální. Tato adaptace se nebere vážně a na výsledku je to znát.(23.2.2009)

Pohodová komedie, anglická tak, jak to jen jde. V porovnání s téměř totožným Easy Virtue se mi zdála o kousek slabší, přesto to bylo velice příjemné. Hudba, herci, atmosféra, prostě pohodička. btw: zajímalo by mě, kolikrát ve filmu zaznělo jméno Ernest :)(12.10.2009)

Oscar Wilde by měl určitě radost.(25.11.2009)

Každý, kto má v hlave trochu toho Filipa, musí oceniť svižnosť, vtipnosť a hravosť tohto príjemného filmu, ktorý presne zabrnkal na moju nôtu. Bolo to už dávnejšie, dokonca dvakrát, pretože som mal z neho v hlave trochu miš maš. Ak ho niekde v televízii znova zaregistrujem, kľudne si ho dám ešte raz. Tých 90 minút je na podobnú nezáväznú konverzačku tak akurát. Gayovi Everettovi idú šarmantní hetero milovníci rovnako dobre, ako Grantovi.(18.12.2012)

Přesně takovouhle jiskru by Wildeovy komedie měly mít. Vtipné a hravé od první scény až po konec titulků. A není to jen výbornou předlouhou. Oba pánové mě neskutečně bavili, stejně jako Judi Dench. Dalším bonusem byla velmi dobře vybraná hudba. Ano, mělo to své mouchy (hloupé scény s rytířem, tetování), ale to je fuk, protože jinak se mi to strašně líbilo.(24.10.2013)

Hezky převedená hra Oscara Wildea na plátno...tím je zaručen povedneý příběh. Herecké obsazení je taky perfektní a hlavně Judy Dench svou roli ovládla od detailu. Moc pěkné.(24.5.2009)

Výborně natočená komediální divadelní hra Oscara Wildea. Postaralo se o to především skvěle vybrané herecké obsazení v čele s Colinem Firthem. Režisér Oliver Parker mě nezklamal ba naopak - potěšil.(3.10.2009)

Rozkošné. Ty hlášky! Ta hudba! Ty hlášky! To obsazení! Ty hlášky! Ty hlášky! Ty hlášky! Judi Denchová vymáčkla z vděčné role tety Augusty všechno. Doporučuji vyhledat podobně skvělou domácí televizní inscenaci s Abrhámem a Hanzlíkem.(11.1.2009)

Komorní, pozitivní, nádherně zahrané dílo podle divadelní klasiky Oscara Wildea, s dokonalým výběrem herců. Obzvláště Rupert Everett jako by z Wildeových děl vypadl do naší reality. Nádherné, jedním slovem, nádherné...(6.6.2010)

Naozaj ,príjemná podívaná´ riešená ako s romantikou, tak i s humorom a anglickou noblesou. Navyše skvelí herci to vytiahli takmer do dokonalosti :-)(4.11.2011)

mám 3 Filipy 1952, 1979 a 2002 jsou skvostní všichni včetně herců bravo deda :-) :-) PS být mladý a mít před svatbou je prostě nádherné jen vzpomínat:-)přímo nádhera i dnes 2.3.2020:-)(17.7.2016)

“I think it is high time that Mr. Bunbury decide whether he would like to live or die.“ Předlohu Oscara Wildea neznám, nevím jaká je, takže k filmu přistupuju pouze jako k filmu. Z tohoto hlediska musím film hodnotit velmi kladně, režisér Oliver Parker zvládl zfilmování britské klasiky velmi dobře, ale také hlavně proto, že k tomu měl dobré předpoklady. Výborný scénář s typicky anglicky vtipnými dialogy (asi nejvíc se mi líbily dialogy mezi Cecile a Gwendolen), svižnou a na film se skvěle hodící hudbu a v první řadě také výborné představitele prakticky všech hlavních rolí. Mně se nejvíce líbila Reese Witherspoon a Judi Dench (měla ve filmu absolutně nejvíc „hlášek“), ale i Colin Firth, Rupert Everett, Frances O’Connor a Tom Wilkinson byli výborní. Celý film se neobjede bez nějakého zakolísání, ale hodina a půl uteče jako voda a já jsem neměl příležitost se výrazněji nudit. Na plné hodnocení to není, ale jinak velmi dobře natočený a zahraný film. Rozhodně doporučuji.(2.7.2011)

A na konci se všichni musí ženit! Skvělá adaptace.(22.3.2012)

Nonšalance a nadsázka s jakou je tato komedie podávána je opravdu prvotřídní. Skvělé obsazení, skvěle zahrané a úžasná píseň "Lady come down" v podání obou Filipů :-)) Britské komedie mám prostě rád. 5*(10.10.2010)

Já tu hru zbožňuju a mít možnost ji slyšet v originále aka britská angličtina byl dokonalý zážitek. Britský přízvuk mě zcela jasně dostává do kolen. A hlavně každá verze je sice blízká originální hře, ale pokaždě vyzní úplně jinak, pokaždé je tu něco nového, avšak vždy mě rozesměje. Hodlám si dát za úkol, vidět všechny zfilmované verze Earnesta... zatím mám na kontě jen dvě včetně této:D 1. Při pohovoru na vhodného kandidáta pro dceru ho i vyfotili, vedli ho několika dveřmi a schody.. prostě tak jak to má být, aby jej dostatečně znervóznili. 2. Tetování. To mluví za vše! :) 3. "I do not approve of anything attempts with natural ignorance. Ignorance is like delicate exotic fruit. Touch it and the bloom is gone. The whole theory of modern education is radically unsound." 4. Scéna s chlebíčky, zde teda muffiny byla povedenější než zde, tuhle scénu miluju. 5. Herecké obsazení luxusní. 6. Tak kdy si dám dalšího Filipa?(25.8.2014)

Skvelé, skvelé, skvelé! Po tomto filme budete mať dobrú náladu celý deň. Krásne, veľmi zábavné, hravé! A tí herci! A tá hudba! Po skončení som sa ešte 5 minút smiala :) Hl. ich výroky si treba zapisovať. Výborné od začiatku do konca. Nie je tam pasáž, kedy sa nič nedeje, kedy nemáte úsmev na tvári. :) ___ /tento film som si neskor pustila i ked ma silene bolel zubcek a nemohla som nic robit. T IoBE ma dokonale rozptylilo a rozveselilo. Lepsie ako ine lieky./(23.2.2008)

Hlavní devizou tohohle filmu je nesporně původní a geniální Wildova hra, ovšem samotná adaptace už tak podařená není. Formálně (režie, herci) jí není co vytknout, ale mně osobně se zdála příliš....anglická, příliš chladná. Česká televizní adaptace s Abrhámem a Hanzlíkem, ač mnohonásobně lacinější a méně okázalá, je mnohem vřelejší, zábavnější a taky vtipnější.(24.9.2005)

• PogoJoe

Nudné zklamání s velice chabou zápletkou. Ani dobré herecké obsazení film nezachránilo.(25.10.2006)

Tato dvě slova mě napadají jako jediná po shlédnutí filmu Jak je důležité míti Filipa. Prostě zvláštní, ne špatné, ale navíc ještě zajímavé. Osobně jsem Wildovu předlohu ani nečetla, ani neviděla v divadle, takže nemůžu srovnávat. Jako film to ale nebylo špatné, herecké výkony mě dost zaujaly a Reese mi už delší dobu připadá, že není jen ta Pravá blondýnka, ale umí i hrát něco více. Tenhle film určitě překvapí hezkými scenériemi, dialogy jsou dobré, ale chvílemi jsem nevěděla, co si o tom mám myslet. Nevím, opravdu mi to párkrát připadalo jako parodie na tu dobu a svět, jako by si z toho převážně oba hlavní mužští hrdinové dělali srandu, byli tak upjatí a vážní, až se mi to zdálo k pousmání... ale to je jen můj pocit, který určitě jinak nemůže přehodnotit můj veskrze kladný názor na tento film.(26.6.2013)

Příjemná komedie s kvalitním hereckým obsazením dle slavné divadelní předlohy, která uteče jako voda a těžko někoho urazí, ale na druhou stranu mě ani nijak zvlášť nenadchla. Z herců již tradičně dominoval Colin Firth, kterého je těžké trumfnout, byť Rupert Everett se o to snažil hodně. Judi Dench tradičně dobrá, Reese Witherspoon tentokrát nijak zvlášť nevynikající. Jako největší negativum vnímám jednoduchou zápletku a s tím související zřetelnou předvídatelnost celého dění. U komedie to možná není to hlavní, ale trošku to ubralo na výsledném dojmu a asi právě tohle připravilo snímek o čtvrtou hvězdu.(6.11.2012)

Hra,kde mi text automaticky vždycky zvedne hodnocení o jednu až dvě hvězdy.Takže furt hodnotím různé verze za čtyři až pět hvězd,ať se mi to líbí,nebo ne.Nelze jinak a tady za pět.(19.10.2010)

Dámy a pánové tohle bylo báječné...prostě tak krásně lehkou komedii, plnou parádní hudby a naprosto excelentních dialogů a přímo úžasného anglického humoru, jsem už hodně dlouho neviděl... :-)(19.11.2010)

• Antabelus

Ještě trochu nechutnější než Mamma Mia!, a to se tu ani nezpívá... Filipes měl ale jednoznačně zůstat divadelní hrou, neboť některé manýry snad všech dramatiků všech dob na filmovém plátně prostě nestrávím. Nechť si nadále v házení s dějovou linií desítkami směšných, nesmyslných a zásadních zvratů libují kulturně založení aktivisté v kvádru v Národním divadle - hlavně ale potichu, ať už nikdy nic podobného ve filmu nevidím a nemusím zde sobecky ventilovat svou diváckou nevolnost.(19.4.2012)

Povedená adaptace skvělé hry Oscara Wilde (tudíž můžeme počítat s brilantními dialogy) s vynikajícími převážně anglickými herci, kde vyniká skvělá Judi Dench. Představy mladé Cecily měně vůvec nevadily, naopak zdůraznily její naivitu. 85%(19.7.2009)

Pro Wildeovy konverzačky mám slabost - a tahle adaptace se obzvlášť vydařila...(14.8.2010)

O fous horší než Ideální manžel. Ale když já mám pro tyhle komedie slabost. Navíc se zde sešlo velmi pěkné obsazení a na anglický akcent já slyším.(2.11.2011)

• daEmoNickY

anebo http://librivox.org/newcatalog/search.php?title=Earnest(17.5.2010)

Fantastická adaptace naproto brilantního literárního díla, nebo spíš bych měla říct filmové zpracování divadelní hry. Zachovalo si to přesně ten typ humoru, který já na Wildeovi tak miluju, a to, co si tam tvůrci přidali, tomu nijak neuškodilo. Herci v hlavních rolích jsou brilantní, nevím, jestli u mě vede Colin nebo Rupert, zbožňuju tu oba. Judi Dench v roli, která jí jde nejlépe. Must see prto každého milovníka britských konverzačních komedií.(28.7.2011)

+3* životopisným filmem o Oscaru Wildovi to začalo, jeho divadelními hrami to pokračovalo a duelem s Filipem to skončí. Mám tu srovnávací komentář asi spisovatelova nejhranějšího díla (Vějíř lady Windermerové si nechám třeba na důchod :-). Základ jeho úspěchu je zápletka a brilantní dialogy, které na televizní obrazovce vždy prozradí svůj původ na divadelních prknech. A jak je zvykem u tohoto klasika, tak to je i hodně kostymově výpravné. Starší český bratříček je poněkud chudší, ale o to víc se přibližuje své divadelní předloze a nabízí herecký koncert oblíbených herců. Oproti tomu britská verze působí živěji a rozšafněji. V obsahu rozdíly nejsou, jen britská je možná zbytečně vysvětlující a proto i delší. Obě stojí za shlédnutí a vítězem se tím pádem u mě nestává ani jedna a každá mi přinesla příjemný zážitek, za který však své čtyři hvězdičky těsně nedám. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](18.12.2019)

Rupert Everett a Colin Firth=skvělá ústřední dvojice tohodle velmi povedeného dílka.Ne vždy se tvůrcům těhle kostýmních historických filmů z 19.století povede do filmu naroubovat tolik humuru a zábavy najednou.O.Parkera a jeho filmy nemusím,ale tento se mu povedl.70%.(2.8.2009)

Jedna z nejvíce britských věcí, které jsem měl tu možnost vidět v poslední době. Kvalitní předloha z pera Oscara Wilda dává velký prostor skvělému hereckému obsazení, aby se náležitě vyřádili. Velmi svižné a velmi zábavné. Bez hluchých míst. Kvalitní a zajímavá britský romantické komedie točící se kolem vztahů vyšších vrstev Británie devatenáctého století.(23.7.2019)

• Radiq

Nevím, nějak mě to nebralo. To, že to napsal Wilde, muselo být možná kdysi skvělé, protože to asi bylo originální a zábavné. Ale mě bylo celkem jasné, o co tam půjde a taky nakonec šlo. Dialogy byly sice poměrně zdravé a někdy i zábavné, ale po skončení jsem z toho stejně měl takovej pocit, že jsem se na to raději ani neměl dívat a rači jít spát.(30.10.2006)

Slušně zpracovaná veselohra jednoho z největších provokatérů v Anglii 19. století. Čeština konečně dokázala porazit angličtinu (being Earnest / being Ernest - mít(i) Filipa / mít(i) Filipa) a přispěla k samotné humornosti příběhu.(22.5.2009)

Osvěžující záležitost, za kterou by byl i starý mrtvý klasik v hrobě jen rád. Bavil mě strýček „taškář“ Colin Firth i propracované fantazie porcelánové Reese Witherspoon, ovšem mé srdce si nezískal ani jeden Filip, ale teta Augusta. Především pak její vytříbené chování, komunikační dovednosti a pohovory s dceřinými nápadníky, proti nimž musí být takový nábor k MI6 sladký jako tea at five. :)(3.2.2013)

Bohužel mě snímek ani trochu nenadchl, čekal jsem více humorných scén, namísto toho na můj vkus až moc dlouhé dialogy, ve kterých jsem neshledal skoro nic zábavného, mírně absurdno až trapno, ale každý má jiný vkus. Tento film mě bohužel neoslovil a to mám Oscara Wilda celkem v oblibě, divadelní hru jsem neviděl, předlohu nečetl, ale myslím, že by mě asi zaujala více než film.(30.8.2017)

Miluji starou Anglie, je to místo a doba, do které bych se chtěla na chvíli podívat. A prostřednictvím britských filmů se mi mé přání aspoň na chvíli vždy splní.(22.2.2009)

Výborný film podle výborné předlohy - co víc dodat? (Snad jen to, že Lady Come Down je skvělá písnička a Firth i Everett by jako zpěváci obstáli.) P.S.: Kdo by občas nestál o to, pořídit si taky nějakého "Bunburyho" :-)?(21.9.2008)

Plejáda hereckých hvězd se představila ve zfilmovaném díle Oscara Wilda a určitě nezklamala. Film je příjemným potěšením a radostným vánkem do stojatých vod zfilmovaných knih. Přesto mně osobně asi příliš k srdci nepřiroste pro svou jednoduchost a průhlednost. To ale nic nemění na tom, že Everett i Firth spolu s dalšími herci podávají výborné a oku lahodící výkony. Hudba: Charlie Mole(29.9.2009)

ako prvé som videl divadelné predstavenie a preto ten film stratil pre mňa tu iskru kedže všetko som vedel dopredu...ale ako namet to bolo vynikajuce cize davam 4* aj kvoli divadlu(16.8.2010)

Fajn konverzační komedie, která je spíše stavěná divadlo, ale vyobrazení těch příjemných nedorozumění na plátně nebylo zlé, obzvlášte když Filipa hrál Colin Firth, 4 hvězdy.(5.12.2012)

Spousta krásných a inteligentních herců v komedii tak pitomé, že nad ní zůstává rozum stát. Asi jsem ztratila schopnost rozlišovat mezi těmi okamžiky, co mají být vtipné, protože jsou trapné, a těmi, co jsou 'vtipné' až tak, že jsou trapné.(29.4.2013)

Britske filmy mylujem a nedam dopustit na britskych hercov /raz darmo, UK je europska krajina, ze jo/ a herecky /najme tie/ a tuna sa divakovi dostane presne ten suchy britsky humor, zaujimave realie Velkej Britanie a slusne herecke vykony : 80 %(19.9.2015)

Je vidět, že je tam cit Anglie.... je to tak prostě.....(6.5.2008)

Skvělá komedie, výborné hlášky. Velmi dobré obsazení (kromě Reese Witherspoon a Judi Dench pro mě neznámí herci), Rupert Everett a Colin Firth jsou perfektní. Režie vynikající.(22.2.2009)

"Pravda není zrovna to, co se říká hezké a sladké jemné dívce. Máš podivné představy jak jednat se ženou". Film plný skvelého anglického humoru a neskutočných hlášok, ktoré ma bavili od začiatku až do konca. K tomu jemne plynúci nevtieravý dej a sympatické postavičky, ktorým musíte fandiť. Filmom som preplávala s úsmevom a zostal po ňom nevídane príjemný pocit. Takmer za 5* .(26.5.2013)

Moc hezky přenesená divadelní hra na filmové plátno :-) Teatrálnosti se nezbavila, ale díky klasice to na kráse neubíralo :-) Moje mínus je, že příběh velmi dobře znám a tak jsem byla připravena o momenty překvapení :-( Colin Firth se do historických kostýmů fakt hodí :-)(5.4.2014)

skvělé herecké výkony ve skvělé dobové komedii, která jen potvrzuje, že i Oscar Wilde se dá převést na plátno. Vyniká hlavně Rupert Everett a Colin Firth, jejichž slovní přestřelky jsou nepřekonatelné. Reese Witherspoon tentokrát tak neoslní.(23.4.2007)

"Musíme si promluvit. Musíš okamžitě odjet!" - "Jak si promluvíme, když budu pryč?" K dokonalosti není potřeba přidávat žádné hodnocení.(25.6.2015)

Dialogy v tomto filmu jsou na skutečně vysoké úrovni a zápletka od Oscara Wilda není roztahaná, takže nikdy nemáte pocit nudy. Colin Firth hraje výborně (ostatně jako vždy) a Judi Dench mě opět přesvědčila, že se na role nepříjemných povýšených babizen skvěle hodí.(13.11.2006)

v každém pohledu je vidět, že štáb filmu oplýval bohatým rozpočtem a na ničem nemusel šetřit. Interiéry jsou patřičně přepychové, v exteriérech se nešetří početnou stafáží. Nic z toho ale nepomáhá zakrýt fakt, že sledujeme jakkoli vtipnou ale přece jen dost plytkou zábavu s až výsměšně prostinkou zápletkou. Spíš naopak tento opulentní film tuhle skutečnost zdůrazňuje mnohem razantněji než papundeklové studiové kulisy české adaptace ze 70. tých let, které pranic neskrývají, že se koukáme na divadelní konverzačku. Ba co hůř, přišlo mi, že tato velkolepá adaptace účinkem daleko zaostává za až lehce fraškovitou českou verzí. Jako kdyby ten anglický humor byl příliš chladný, příliš decentní, najednou se Wildeovy brilantní, hravé a místy dost švihlé repliky (dámy lpící na jménech, Ceciliiny zásnuby) dostávají do podivného kontrastu s úplně normálním jen místy lehce upjatým chováním postav. Početné rádobyvtipné vsuvky typu Algernonova prchání před věřiteli nebo Ceciliina snění o rytíři vyznění spíše zhoršovaly. Do sekce wtf pak spadaly záležitosti typu vzpomínky lady Bracknellové, tetování (??) nebo naprosto nepochopitelný posun do Algieho mladšího, nikoli staršího bratra (přičemž Firth tu vypadá o dost starší než Everett) nebo zpochybnění toho, kdo se tu vlastně doopravdy jmenuje Filip (Ernest). Jako třešinka na dortu stařičká a nevýrazná slečna Prismová, u které se těžko dalo předpokládat, že by si ji ještě někdo (kromě hrobníka) mohl chtít vzít.(27.2.2016)

Kdo říká pravdu a jmenuje se Filip? Jaké je tajemství příruční tašky? Proč Algy často jezdí na venkov a Jack do Londýna? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v této vtipné komedii ve velmi kvalitním zpracování. Skvělý nestárnoucí humor, šarm a ironie vynikají díky skvělým hercům – zvláště roztomilý a okouzlující je Colin Firth v roli Jacka a přímo úžasná je Judi Dench jako Lady Bracknell. K příjemné atmosféře přispívají i krásné exteriéry West Wycombe a honosné kostýmy. Oscar Wilde je zárukou výtečné zábavy a s nadsázkou lze říci – co replika, to vtip – tedy pro toho, kdo má tento typ humoru rád.(9.2.2004)

Výtečně obsazená a především zábavná komedie postavená na skvělých hercích a neméně dobrých dialozích. Vyzdvihnout musím především J. Dench (teta Augusta) a samozřejmě C.Firtha a R. Everetta.(24.5.2005)

Po všech stránkách pohodový, zábavný film, s tipicky Wildovsky skvělými dialogy. Oproti svému o tři roky staršímu bratříkovi, ale přecijen trochu strácí. Co je ovšem opět skvělé je herecké obsazení, kde absolutně kraluje Rupert Everett. Ten chlap se pro podobné role narodil.(14.5.2010)

Pro mě klasická anglická podívaná, kterou můžu vidět kdykoliv, jelikož obsahuje pro mě všechno dokonalé - vynikající herce, skvělé anglické prostředí, vtipnou zápletku, vynikající herecké výkony a kouzelnou Reese Witherspooon, která tomu všemu nasadila korunu :) Ať už byl před natáčením či při natáčení mezi Firthem a Everettem jakýkoliv vztah - mě to přišlo dokonalé a jako bratři na mě působili od první minuty :) Dramatické vstupy a pohledy Judi Dench - to byla pouze třešnička na dortu ;)(8.9.2012)

Poměrně zdařilá adaptace, která není sice nikterak objevná, ale rozhodně neurazí. Sympatické jsou herecké výkony, zvláště z tety Augusty občas běhá mráz po zádech.(9.1.2010)

Výborné obsazení, především Colin Firth je exceletní, vtipné, energické, dobrou náladu vyvolávající.(15.4.2011)

Jak je důležité znát Oscara Wildea... Výtečná sestava, výtečné prostředí, výtečný námět. Co víc si od komedie přát?(12.4.2013)

Veľmi príjemná komédia so skvelým hereckým obsadením, kde je naozaj ťažko vypichnúť jednotlivca - keď už tak snáď Judi Dench. Brilantné dialógy a šmrnc dodávajú filmu spád, takže nuda tu skutočne nehrozí.(3.1.2005)

Tenhle film je opravdu báječný - hrají tam mí oblíbení herci, je to podle mého oblíbeného dramatika a je to opravdu vtipné. Navíc miluju anglické komedie, takže jsem nižší hodnocení vážně dát nemohla.(11.11.2006)

Po druhém shlédnutí je to ještě lepší! Dvojka Firth-Everett byla fantastická. A nejen oni.(29.3.2011)

• angloumene

No většinou se mi anglické komedie líbí, ale tohle šlo naprosto mimo mě... Na pousmání to stačí, ale tím by to asi i skončilo. Celkově... nuda(23.1.2012)

Klasika je prostě klasika. To už by muselo být velký střevo, aby tenhle příběh dokázalo zkazit. :) Vřele doporučuji nejen kvůli hudbě! :)(5.7.2009)

Velice příjemná komedie s velice příjemným obsazením. Herci se do rolí velmi hodili, obzvláště Reese Witherspoon pro mě byla velmi milým překvapením, a proto dávám 4*.(30.11.2009)

No nádhera, ale jelikož jsem nebyl zcela při smyslech...musím se podívat ještě jednou...(11.5.2010)

Úžasný film, který mě vždy pobaví. Ústřední pětice se rolí ujala skvěle a myslím si, že žádné divadelní představení nemůže předčít tento film se skvělou hudbou a kouzelným prostředí.(30.5.2010)

Připomnělo mi to ty staré české bláznivé komedie z 30tých let. Fain oddechovka s parádním obsazením. 7.5/10(10.3.2014)

Určitě to není dokonalé, ale TA ATMOSFÉRA!!! I ta bujará stylizace některých momentů je nakonec docela vtipná. Co je však hlavní - přesto, že se jedná o koprodukci, převažuje zde vše, co miluji na anglických filmech: skvělý, vážně lehkovážný humor, jednoduché nápady, dovedené s maximálním výsledkem k hladké funkčnosti, nezbytné figurky (teta Augusta, dr. Chasuble) a nevysvětlitelné kouzlo (to nejdůležitější se exaktně popisuje nejhůře)......Rupert Everett je "wildeovský" herec par excellence - náběh k požitkářskému dandysmu, ležérnost, dvojznačnost s jakou miluje Cecílii a zároveň jí okurkové chlebíčky tetě Augustě téměř pod nosem. Je skutečnou hvězdou filmu a spolu s Colinem Firthem tvoří vrchol hereckého obsazení, z něhož je nemůže sesadit ani skvělá Judi Dench, které role sedne jako ulitá. A co si budeme povídat - herectví, text a ironie jsou základem Filipa. Jediné, co toto zpracování poněkud upozaďuje je geniální wildeovská podvojnost a spodní proudy - staví se k nim trochu moc bezstarostně. Ale jako pozitivně myslící film to funguje skvěle, tak to tak taky berme...(7.1.2011)

Ano, míti Filipa je opravdu důležité :-) Nechybí správný "anglický" humor a výborní herci.(20.6.2012)

Oscar Wilde píše skvělé komedie, které jsou prodchnuty anglickým humorem, což je perfektní. Ale tento film podle mého vůbec nedosahoval těch kvalit jako třeba Ideální manžel, nebo české provedení Jak je důležité míti Filipa z roku 1979. Takže i když jsem se občas zasmála, tak nemohu jít nad 3* i kdybych chtěla.(5.8.2012)

• Corpsegrinder

Trapná předvídatelná nuda. Nevim zda je to samotným filmem a nebo tim že jsem na to čuměl ve škole na dvouhodinovce s vypíčenou třídní učitelkou která to co pět minut pauzovala aby nás upozornila na špatně utáhnutej motýlek, mouchu poletující v záběru v 50. minutě nebo na to že herci mrkaj což má skrytý smysl.(12.2.2014)

Skvělá zfilmovaná klasika :o)(7.7.2009)

Dokonale zfilmovana divadelni hra.(24.11.2009)

Svieža konverzačná komédia podľa divadelnej hry. V aranžovaní scén a dialógov je ich divadelný pôvod cítiť, ale nie je na prekážku. Hovor postáv v podobe ucelených viet je veľmi príjemnou zmenou v dnešnej dobe. Lyrickosť strohého vidieckeho života je rozveselená modernou dobovou hudbou. Interiéry sú pôsobivé a exteriéry romantické. Dynamický tón filmu akoby inšpiroval aj modernizáciu Sherlocka Holmesa (2008). Ruperta Everetta som si viac všimla iba vo filme ´Shakespeare in Love´ (1998) a zrejme mu tento štýl sedí. Tu sa výborne doplňuje s Colinom Firthom.(12.3.2016)

• ashtangi

IMDb 67% rozhodně odpovídající hodnocení tohoto rádoby vtipného filmu :-/(22.8.2010)

• jasanka

Anglické komedie patří k mým nejoblíbenějším žánrům, ale tahle se mi prostě nelíbila. Humoru minimum, dramatem se to taky nedá nazývat... Takový film o ničem, snažící se z toho ničeho vykřesat co to jde. Zajímavé herecké obsazení, ale zkrátka nuda.(1.6.2011)

Druhá půlka je absurdnější a lepší:)(17.9.2011)

• RickyFitts

Občas jsem se bavil, většinou usmíval... ale hele, celou dobu jsem měl za to, že je to nějakej televizní film z roku 1988.(5.11.2013)

Přesto, že mám rád dílo Oscara Wilda, tento výtvor mě nezaujal a hlavně mě vůbec nepřišel vtipný, což je u komedie zásadní problém. Jak je důležité míti Filipa jsem nečetl, ale na základě určité znalosti Wildeovi tvorby se domnívám, že toto filmové zpracování není ani zdaleka tím pravým ořechovým.(12.1.2014)

Ze začátku příjemně hravé, ke konci jsem si říkal To jako vážně?(1.6.2014)

Pohodový a dobře udělaný film. Nic mi na něm nechybělo, jen se lehce lišil od původní hry Oscara Wilda, což mu ve své podstatě vůbec neuškodilo, pouze přidalo na hodnotě. Vtipné dialogy, pěkné prostředí a dobře zvolení herci, to všechno z něj dělá neokoukatelný snímek. Nemůžu hodnotiti stoprocentně, až natolik má očekávání nenaplnil, avšak druhá polovina si zaslouží vysoké hodnocení. Snímek doporučuji shlédnout, zároveň však doporučuji přečíst si divadelní hru, divák jedině tak pochopí, v čem se obě verze tolik liší.(15.8.2017)

Velmi dobré zpracování, naprosto dokonalé hry :). 80 %(23.2.2009)

Přiznávám, že jsem na rozpacích. Na jednu stranu tu je luxusní obsazení, na stranu druhou film je místy až kýčovitý - tolik rozpustilosti, až je to občas křečovité. Třetí hvězdu proto asi přihazuju za pár dobrých hlášek, ale je to tak tak...(12.6.2011)

Výborná komedie se spoustou úsměvných scén a dialogů :)(13.8.2012)

Vynikající komedie, postavená na promyšlených dialozích. Po shlédnutí filmu nebudu ani na okamžik váhat s knižní předlohou.(4.1.2014)

Ale ano, nakonec uděluji poctivých pět hvězd. Proč? Protože Wilde! Jak se zdá začátek díla poněkud chladnější, o to více je vroucí jeho druhá polovina, která představuje dokonalou přehlídku britské elegance... Nic není třeba dále dodávat.(16.1.2018)

Mě tahle adaptace docela zklamala. Herecké obsazení je vskutku skvostné, máme tu pěkné lokace, kostýmy a samozřejmě zajímavou předlohu. Jenže nějak jsem se u tohohle filmu nebavil. Poněkud chladné, nepříliš vtipné a hlavně neustále předvídatelné. Neškodilo by ještě víc hravosti, jakou si tahle taškařice určitě zaslouží. Navíc mám ještě skoro chuť ubrat jednu hvězdičku za ne moc povedený závěr.(25.10.2006)

Určitě je to lepší 3*. Příjemné herecké výkony, zajímavá zápletka, mnoho zábavných situací, to vše doplňeno výbornou melodickou hudbou. A na konec se přece jenom ukáže How important is being Ernest.(17.1.2008)

První sekundy a hned hudba napověděla, že se nebudu nudit. .. hudební kulisa nemá chybu ... během snímku jsem váhala .. čtyři hvězdičky, pět hvězdiček .. těsně ke konci jsem byla rozhodnuta ke čtyřem a to k mírně sentimentálnímu konci, ale opravdový finish rozhodl .... mírně jsem filmu přidala, ale myslím, že to vyjímečně neuškodí(19.5.2010)

Vubec jsem nevedela do ceho jdu, ale tohle bylo naprosto necekane - velike prekvapeni! Skvely humor - skvela zapletka - presto to melo nejake mouchy :) Takze ****(14.10.2010)

Kus poctivé Británie...poctivě zpracovaný Wilde...vtipné, zábavné, milé...krásné...(10.9.2012)

• dakarin

... mě to stylem připomělo divadelní představení ;-) hodně, hodně dětské - mě tak nějak koncentrovaně nudilo :-( ... přidáno později ... tak to sorry, to je podle divadelní předlohy a navíc klasika, tož to jsem zjistil až dodatečně, nicméně předchozí hodnocení se tím nemění ;-)(16.6.2013)

Budu muset ověřit a prohloubit mé znalosti Oscara Wilda. Divadelní hra, na které je tento film založen se mi jeví naprosto geniální a bude nutno ji přečíst v originále v nejbližší době nejlépe v Leabharlann Náisúnta na hÉireann (National Library of Ireland)! Samozřejmě je na filmu vidět, že jde o divadelní hru z důvodu mnoha vtipných dialogů, z nichž některé zveřejním zde a zbývající budou trvalou součástí mého deníčku. Filip žádá o ruku Gwendolínu: Slečno Fairfaxová, co vás znám, obdivuji vás víc než všechny dívky, co znám, od té doby co vás znám. U případných nápadníků je nutno je podrobit zkoumání názorů, postojů a rodokmenu (Judi Dench se ptá a komentuje) : Kouřííte? Aáno, musím přiznat, že kouřím. To ráda slyším. Muž má mít vždycky nějaké zaměstnání, už tak je v Londýně příliš mnoho lenochů. První setkání Algieho v této scéně je Filipem se svou sestřenkou Cecílii (postavu hraje Reese W. 1,56m): Vy, jste jistě moje malá sestřenka Cecílie. Jste zřejmě obětí nějakého omylu. Nejsem malá. Vlastně jsem na svůj věk víc než obvykle vyšší, ale jsem vaše sestřenka. Herecké obsazení je také skvělé, maximální je ovšem Judi Dench. No prostě podivte se sami !!(14.3.2014)

Proč dávám jen tři hvězdičky? Ve filmu hrají výborní herci.... divadelní předloha je vynikající... Jenže ve srovnání s předchozí wildeovskou adaptací Ideální manžel mi tohle dílko připadá tak nějak ploché. Spíš sled vtipů než opravdová komedie. Prostě pokaždé to nevyjde na 100%.(11.3.2004)

Výborná adaptace. Jak Colin Firth, tak Rupert Everett si zaslouží jmenovat se Ernest. Judi Dench (i kdyby začínala v kankánu) je nejušlechtilejší z britských šlechtičen - kdybyste do ní řízli, na sto procent poteče modrá.(7.4.2008)

Britská komedie jaksepatří. Perfektně ukecanej humor tolik typickej pro Wildea a hlavně perfektní výběr a výkony všech herců. Když všechno doplní ještě svižná hudba, milej a svěží film je na světě.(23.5.2009)

Naprosto okouzlující historická konverzačka s rozkošně přepálenými dobovými standarty.(13.8.2009)

Oscar Wilde by mohl být spokojený. Rupert Everett si roli Algieho vyloženě užíval, Judi Dench skvělá jako vždy - k tomu výborná kamera, anglické reálie - ani u hudby mi nevadilo, že patří spíš do šedesátých let dvacátého století. Jen se mi úplně ztratil Edward Fox. Snad příště.(20.1.2010)

Algy, ty vzdycky rikas nesmysly, No je to lepsi nez je poslouchat - a vsetci zili stastne az kym nepomreli... :)(8.4.2011)

Britsky nápadité dialógy,skvela zapletka, charizmatický gentleman Colin Firth a milucka naivna Reeska. Velmi dobra kombinacia no v divadle by ma to mozno bavilo este o hviezdicku viac.(21.5.2011)

Nudně podané, ale s vynikajícím závěrem. Trošku se ztrácím ve dvojsmyslu poslední Colinovy věty a nejednoznačností překladu názvu filmu. U get it?(13.6.2011)

• Falco.araea

K této divadelní hře mám opravdu vřelý vztah, protože jsme s ní v primě a v sextě vystupovali na školní vánoční akademii a pokaždé jsme měli obrovský úspěch (hlavně spolužák se svou tetou Augustou). Tahle adaptace mě prostě ale tak nějak zklamala - táhlý úvod, který jsme my zkrátili na dvě minuty, v rolích Algyho/Ernesta/Filipa a Jacka/Ernesta/Filipa jsem viděla divné cizí chlapy, kteří mi nesedli namísto úžasných Michala a Jeníka, nesympatická Reese Čichsi. Prostě to podle mě nemělo atmosféru a moc mi to nesedlo.(26.6.2013)

Schválně kýčovité, fajné, snové pasáže, Colin Firth je dobrej i když nic nedělá.(23.11.2017)

Hvězdné britské obsazení, Oscar Wilde vkusně provedený, co si přát víc .....(26.12.2010)

Klasika v excelentním podání... Osobně mám o něco radši Idálního manžela, ale i tahle komedie pobaví...(30.8.2011)

Lehkovážná komedie pro vážné lidi. :) Filmové podání krásně koresponduje s úžasně nápaditou divadelní hrou plnou slovních hříček a komolení různých ustálených obratů. Většinou podobná adaptace zklame, ale tady nebylo nic vynecháno a nic zbytečného nepřebývalo...(25.6.2012)

Po hodine som to musel vypnúť, lebo som sa nudil. A zpnúť som sa to prinútil až po niekoľkých dňoch. To už o niečom hovorí. Záver ma však príjemne prekvapil, aj keď rozuzlenie bolo jasné takmer od začiatku. Čo sa mi však nepodarilo pochopiť, bola ta hra na Earnesta, respektíve, prečo mal Colin potrebu vydávať sa zaň.(19.11.2013)

• JohnnyBoy

hmm...(27.12.2008)

Můj velice oblíbený film...Nádech staré Anglie...starobylý jazyk dává filmu kouzlo dávných časů gentlemanů...Výborní jsou oba dva "Filipové"...Judi Dench coby teta Augusta je noblesní...krásně prožitá hodinka a půl...perfektní film...Více takovýchto filmů:)(5.3.2010)

Tuto Wildeovu hru zbožňuju. Už při čtení jsem se smála nahlas, protože tak úžasné slovní přestřelky a zamotané vztahy se najdou málokde. Tato adaptace to přenesla dokonale. Ve filmu se odráží jak ironické narážky a zesměšnění romantiky, tak téměř pohádková atmosféra. Herecké obsazení mě nesmírně potěšilo, hlavně Rupert Everett a Reese Whiterspoon, kterým to spolu kupodivu moc sluší :)(29.5.2010)

romantický průměrný film o lstí jak získat náklonost dívky, ktrá je urozená bohatá a on nemá z toho ani jedno, ale pomocí lží se dostává k jejímu srdci a zde příběh začíná, je to stará klasika, kteá někoho nadchne, někdo se na to jen podívá a žekne si, byl to fajn film ale nic víc a to je můj případ.(30.6.2010)

Já nevím. Prostě nevím. Z tohoto filmu mám rozporuplný pocit. Něco mi na něm prostě nesedělo. Ano bavit jsem se bavil, ale něco uvnitř mě mě hryzalo. Možná to bylo tím, jak mi každý říkal, že divadelní verze je naprosto úžasná a já očekával moc. Anebo v tom bylo něco jiného? Třeba mi další projekce řekne víc...(23.5.2011)

Brilantní adaptace nejslavnější Wildeovy hry. Všichni herci jsou tu bez vyjímky skvělí, Colin Firth zejména.(22.7.2011)

• megajalec

Ja proste niektorým anglickým veciam neviem prísť na chuť.(21.3.2012)

Nic jsem nečekala a bylo to super! Začátek mě teda nijak nenavnadil - vůbec jsem netušila, o čem to tam mluví. Ale jinak byl děj filmu tak legračně zamotaný! Rozuzlení sice trochu zvláštní, ale bereme-li to podle doby, kdy se vše odehrává...(21.3.2013)

Snaha byla. Jde o již klasickou divadelní hru, film neposkytne takový zážitek, jako např. představení v Mahenově divadle v Brně, protože zfilmovat to není jen tak. 75%(28.7.2014)

My britské romantické komedie milujeme a to nejen díky Hughovi Grantovi a Colinu Firthovi, kteří nám je vždy zpříjemňovali. Tato komedie vyniká hlavně tím, že výchází z klasické divadlení veselohry klasika Oscara Wildea a také pečlivým výběrem tradičních britských herců - především Colin Firth a Judi Dench. Také taková zamotaná trapasovka s docela naivním, ale pěkným koncem. A vzhledem k tomu, že se jeden z nás Filip jmenuje, tedy já, který píšu tento komentář, tak jsem musel bráchu přesvědčit, aby mě toto nechal okomentovat :-) A vidíte, že je důležité míti Filipa! a né Earnesta, jak psáno v originále, také babička a matička nám to říkávali. Holky na něj letí! :-) Jediné co mě zarazilo je to, že jsem zjistil, že jméno Filip je řeckého původu a že to znamená "milovník koní" nebo tak něco :-)) 75%(22.10.2018)

Svět cynické a pochopitelně i duchaplné britské smetánky Oscara Wildea naprosto zbožňuju, bylo by tedy vskutku neslušné Jak je důležité míti Filipa neznat a proto jsem se vskutku duchaplně rozhodl bunburyzovat jen abych se mohl podívat i na tuto filmovou verzi (už podruhé) a popravdě jsem velice spokojen odmyslím-li si pár věcí. Ani mi nevadí změny oproti dramatu, původní hlášky zůstaly zachovány včetně geniálních problémů s křtem nebo faktu že muži jsou mnohem obětavější než ženy, dokonce i chválím některé invence tvůrců filmy, za nejlepší z nich považuji zápletku s dluhy v Savoy (pokud jsem ji tedy v originále nevšiml). Popravdě (mimo nějaké minoritní výhrady) jsou dvě věci které mi vadí a to zbytečně šílený příjezd Gwendolyn a pak taky to, že Frederik mluvil o dvojitém křtu ještě předtím než za ním oba Filipové přišli (což je prostě chyba scénáře, nic jiného). A ano, šílený konec mi nevadí, ačkoliv mám výhrady, ale troufám si tvrdit že se povedl, k dílu sedí a závěr s knihou v rukou lady Bracknell je velmi povedený.(20.8.2019)

...až na tu trapnou zpěvohru v podání obou hlavních protagonistů :-)(23.5.2009)

Pán Rejža je obdivovatel Wildeův, že? Docela zdařilá a lehká situační komedie. :-), s takhle zápalným materiálem mohl udělat díru /alespon maličkou/ do světa...Colline, Colline, ty vrtošivý Angláne - počátek 19. století ti sekne! :D(29.4.2011)

Film příjemně plynul a docela jsem se u něj bavila, avšak nejsem si zcela jista nakolik je to filmařským uměním a nakolik brilantní předlohou.(19.5.2012)

Doufám, že Oscarova předloha je lepší než tato trapnost, která všechny postavy vykresluje jako idioty.(7.10.2015)

• Pitryx

Některé dialogy jsou doslova stejné jako v české verzi pana Bělky. Nerozumím bohužel jménu Gvendolen, zde je sluhou ohlášena jako Fairfaxová a její matka jako Bracknellová. Gven ji taky jako matku oslovuje. Čert ví, proč to další příjmení. Po otci? Nu, to je jedno. Asi nelze srovnat inscenaci v papundeklu s filmem, ale podstata je stejná. Zde jsme navíc oblaženi občas dobrou a nápaditou kamerou. Ale jinak bych hodnotil skoro stejně, kdyby v této verzi nepoužili hudební scénu. Za tu, a za hudbu vůbec strhávám. Navíc mi ti herci přišli takoví „suší“. Prostě, naše verze se mi líbí více.(29.10.2019)

Úžasné dialógy a bravúrne herecké výkony, to je normálny štandard anglickej komédie, je škoda to rozoberať do akýchkoľvek detailov, lepšie je znovu si to pustiť a objavovať ďalšie a ďalšie skryté miesta, ktoré zostali pri tej smršti slov a gest neodhalené, takže 90%.(2.7.2009)

Skvělá komedie se skvělou Frances O'Connor... Co víc si přát? Snad jen jmenovat se Filip:-D(18.11.2009)

Tato adaptace divadelní hry je vážně povedená a i když jsem zfilmovaných divadelních her neviděla mnoho, musím říct, že tahle na mě působí asi nejlépe. Výběh herců byl absolutní trefa do černého, osobně se mi líbila hlavně Reese Witherspoon a její podaní trochu naivní Cecile (i když naivní byla i v Pravé blondýnce). Celé to krásně plyne, není zde mnoho momentů, které by nudily a působily zdlouhavě. Rozhodně je to rozverná komedie, která potěší nejen divadelní fandy, na své si přijdou i ti, kterým divadlo nic neříká.(22.4.2011)

"Kouříte?" "Ano, musím přiznat, že kouřím." "To ráda slyším. Muž má mít vždy nějaké zaměstnání..." Velmi dobrá Britská komedie, které možná až zbytečně staví na divadelní předloze, ale to nevadí, protože Oscar Wilde patří mezi mí oblíbené autory. Klasický britský humor je tu v umírněnější formě, ale stále jde výbornou situační záležitost, kterou podtrhují výberné herecké výkony snad všech představitelů, zejména Rupert Everett je neodolatelný. Velmi pozitivní je i rozumná délka filmu, která se nesnaží cpát divákovi zbytečnou omáčku. On je ten děj už tak dost plytký, a od začátku je vám celkem jasné, jak to dopadne.(20.5.2011)

Skvělý anglický humor + kvalitní obsazení = parádní film :)(20.11.2012)

Super dialogy, na kterých je založen celý film. Chytání se za slovo, překrucování překroucených vět, střídání citů a emocí na základě představivosti a domýšlivosti. Já sem se bavil.(27.12.2012)

Wildeova klasika na filmovém plátně... Příjemně zpracovaná adaptace divadelní hry, na oko zajímavá, veselá a vtipná, plná humorných nedorozumnění a omylů a nekonečných dialogů.(26.12.2014)

Za mě výborné zpracování divadelní hry. Konverzační komedie byly sitkomy své doby a věřím, že u dobře zahraného Filipa se muselo tehdejší publikum bavit stejně, jako jsem se bavil u této současné podoby já. Nedávám pět, protože mi zážitek rušily některé dodatečně dodané (ne)vtipné momenty (technika, tetování ...). Myslím, že kdyby zůstalo jen u Wildovy konverzační komiky, mohlo být hodnocení ještě o hvězdu lepší.(6.1.2017)

Skvělý anglický humor, navíc s mým oblíbencem, pravým gentlemanem, do této role jako ukovaným, Colinem Firthem.(9.2.2011)

Je to nadmíru zábavné, výborné zpracování Wildea, doporučuji. Neurazí nikoho.(17.2.2011)

Taky mě to dostalo, další skvělý Colinův film, jeho krok a zpěv jsou prostě neodolatelné, Judi Dench opět v roli nesnesitelné madam dokonalá, skvělá předloha.. prostě mi srdéčko zaplesalo..(4.3.2011)

Zajímavá komedie plná britského humoru založeného na pečlivě propracovaných absurdních dialozích. Zasloužených 80%.(10.2.2012)

Ach, zase se do hodnocení promítá moje slabost pro Brity a jejich kinematografii. Ovšem většinou je vysoké hodnocení více než zasloužené a stejně je to i v tomto případě. Adaptace předlohy Oscara Wildea se jim skutečně povedla. Bavila jsem se velmi dobře a i po skončení filmu si stále pouštím jejich hudební kousek "Lady come down". Pět hvězdiček!(5.4.2012)

Filmy z doby 19.stol. mají obrovské kouzlo a když jsou ještě takhle skvěle natočené...konkurz na snoubence v podání Colina a tety Augusty mě dostal...Reese jako obvykle nevinně okouzlující, a dialogy mezi oběma Filipy vtipné a svižné.(11.7.2012)

Hodně dobré filmové zpracování Wildeovy hry. Zbožňuju Colina Firtha, díky němuž jsem film téměř doslova hltala. Snad jen Argernona jsem si představovala trochu jinak, ale ve finále z toho Everett vyšel dobře. Navíc, Anglie 19. století má své kouzlo. Opravdu moc hezky strávených 90 minut. Alespoň tedy z mé strany.(16.9.2012)

Nezaměnitelný anglický humor, který nikdy neomrzí. Potěší a rozesměje i na sté první shlédnutí. Zkrátka nevtíravý humor servírovaný s úplnou samozřejmostí jako čaj o páté. "Anglická společnost je plná žen, které se rozhodly zůstat po léta pětatřicetiletými."(28.10.2012)

Herci výborní, hudba trošku pokulhává, děj je dosti čitelný a pohůžel celý tento film na mně působí tak trošku nudně. Každopádně jsem si ejj užil ale moc jsem se nenasmál. Jako divadelní hra to muselo být daleko lepší. Je to příběh do komornějšího přostředí než jsou rozsáhlé pozemky.(18.12.2012)

Hravé, vtipné, roztomilé. Adaptace, která se nebere vážně. Geniální herci. Lahůdka.(5.10.2014)

Skvělá adaptace divadelní hry. K tomuto filmu snad nejde mít negativní názor. Je to jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděla s britskými herci v hlavních rolích.(7.6.2017)

• amlug

Ocsar Wilde senzační, herecké obsazení vynikající, a přesto jsem se pěkně nudila. Tohle zpracování mi nějak nesedlo a režisérské "nápady" mi bezvýjmky akorát přitížily.(26.2.2009)

Oscar Wild vo veľmi vydarenej adaptácii.(26.10.2010)

Fakt moc příjemnej zážitek, moc mě potěšilo, že hodně dialogů nechali tak jak je napsal Wilde, bez zbytečnejch úprav. Ale když už si něco poupravili nebo přidali, nebylo to vůbec na škodu- tyhle prvky udělaly z pěkný divadelní hry zajímavej film. Kdyby tak všechny knižní adaptace dopadaly takhle!(6.3.2011)

Geniální dílo Oscara Wilda převedeno ještě geniálněji na filmové plátno. A kdo jiný by se s tím mohl vypořádat tak bravůrně, jako právě Britové. Miluji jejich odměřenost, smysl pro humor i vkusné narážky. Svým dílem k tomu přispěl i Colin Firth, na kterého mám slabost. Zbývá už jen dodat, jak je důležité míti Filipa.(29.3.2011)

Předloha O.Wilda je prostě geniální a s kvalitním hereckým obsazením a neošizenou výpravou to asi nemohlo dopadnout špatně. Přesto mi nějak víc sedne česká verze, kde je víc vytěženo z absurdity a vtipu dialogů. Takže nemůžu ohodnotit plný počet. Přesto moc pěkný film, na který není problém se podívat po čase znovu. (Snad jen ty "snové" vsuvky byly nakonec trochu moc násilné, přislo mi, že režisér trochu nevěděl co by, tak to "vycpal". A hudební čísla mohla být dobovější)(11.10.2011)

Dobová kostýmovka vystavaná s anglickou precíznosťou - až srdce zaplesá(: Príbeh zamotaný ako sa patrí, lenže na rozdiel od iných sa s ním zaobchádza s tou najnonšalantnejšou možnou obratnosťou. Nič nie je navyše, všetko do seba zapadá, jediná chybička krásy, ktorú by som (ani nie tak dielku) vytkla je preklad mena Earnest na Filip. Earnestovi dávam ale 10 bodov.(17.7.2012)

taka mila a pohodova anglicka dobova romantika s komediou.....ja mam rada anglicke filmy situovane do tejto doby a zaroven mam rada aj staru britsku anglictinu - takze urcite nesklamalo a pred spanim iste len potesilo. Kedysi sa nosili gentlemani hoci mali co to za usami, a tie naivne zalaskovania na prvy pohlad, ja to mam proste vo filmoch rada ak to je podane prave takto. Trochu snivania nikomu neuskodi a toto je fakt prijemne pozeranie, ktore nie je moc dramaticke ale predsa nie nudne. Reese ma prekvapila, dala normalne celkom obstojny british accent s tou jej anjelskou tvarickou. Zostava mi uz len dodat, ze toto je uplne najvhodnejsi film na nejake vikendove prijemne dopoludnie, ked sa nikam neponahlame, necakame od filmu obrovske scenaristicke vykony len klud a pohodu s usmevom na tvari.(13.2.2013)

Při čtení dramatu jsem si uvědomil, jak jsou všechny čtyři hlavní postavy stejně duchaplné a vtipné; jak Oscar Wilde do všech čtyř postav rozložil sám sebe a obdařil je patřičnými pózami, což platí i pro postavy vedlejší, zejména lady Bracknellovou. Proto mi v tomto zfilmování typizace jednotlivých postav (zejména naivita Cecílie a aristokratická povýšenost lady Bracknellové) vadila, protože byla v nesouladu s jejich promluvami. Jako by tvůrcům šlo o parodii, ne o nadsázku. 70 %(21.10.2013)

Překombinované, nesedí časová linie, chvílemi až oslí můstky a nápovědy pro hlupáky. A mnoho textů je v české verzi z 1979 mnohem vtipnějších.(3.8.2015)

• Dany17

5/10(17.6.2018)

• majlaan

Pár opravdu vtipných momentů tam je, ale příliš málo na to, jak je to ostatní nebetyčně trapné a nesmyslné. Tvorba Oscara Wilda jde kolem mě opravdu poctivou oklikou.(15.6.2020)