Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

golfista

Přiznávám, že mám moc rád anglický filmy a herce. Prostě na mě "fungujou" daleko přesvědčivěji, než jejich zámořští kolegové. A tohle je adaptace divadelní hry přesně taková, jakou si představuju. Ono je to tak 80-90%, ale zas je tam Judi Dench a hlavně Colin Firth, a to já si vždycky přidám ... :) ()

KevSpa

Miluji hry Oscara Wildea a především jeho smysl pro humor a pro vynikající dialogy. A tím vším je tento snímek nabitý až po okraj. Přičteme-li k tomu skvělé (především) britské herce, vyjde z toho brilantní komedie, která se neomrzí ani při dalším zhlédnutí. ()

Gemini

Především díky excelentnímu výběru hlavních představitelů od nejmenších po nejhlavnější role je The Importance Of Being Earnest film zcela bezvýhradně hodný odkazu Wildeovy předlohy. Dokonce i ta drobná hudební čísla působí přirozeně a jako komediální prvky fungují výtečně - ne jako v Branaghově pokusu o Marnou Lásky Snahu. Naivní představy Reese Witherspoonové jen upevňují její přesvědčivé ztvárnění stejně naivního děvčete z lepší společnosti, jejímž naprostým a stejně pozoruhodným protikladem (i když ze zcela jiných důvodů) je Judi Dench jako "teta" Lady Augusta Bracknellová. Říkal jsem to už u Ideálního Manžela a teď jsem si tím už naprosto jist - Rupert Everett byl stvořen pro deklamování bonmotů té famózní osobnosti, jež zůstane navždy zapsána zlatým písmem do učebnic a encyklopedií pod heslem Wilde, Oscar. PS: Nejde to neříct...."Za těchto výjimečných okolností smíte políbit tetu Augustu." Dokonalé, do-ko-na-lé. ()

Matty

Hravá konverzační komedie plná veselých omylů a nedorozumění. V závěru jich však bylo nahuštěno přeci jenom trošičku moc. 75% Zajímavé komentáře: Jeanne, pinguinka ()

Fr

,,NAVÍC SE VŮBEC NEJMENUJEŠ JACK, ALE FILIP.“ …,,NEJMENUJU SE FILIP, ALE JACK.“ … ,,VŽDY JSI MI TVRDIL, ŽE JSI FILIP. VŠEM JSEM TĚ PŘEDSTAVOVAL JAKO FILIPA. JE ZCELA ABSURDNÍ TVRDIT, ŽE TVÉ JMÉNO NENÍ FILIP.“….. /// Metafyzický spekulace na anglickej způsob, metafory a kurevsky suchej anglickej humor. Chca- nechca je z toho zákonitě cejtit divadlo – což nijak nesnižuje komediálnost a navíc dává možnost vychutnat si krásu jazyka od herců, který asi na ,,prknech“ nepotkám. Konverzační komedie plná nádhernýho slovosledu, ironie, sarkasmu a aforismů … ale divadlo, je divadlo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) OSCAR WILDE? Neznám. 2.) Chtěl bych poznat dokonalýho pesimistu. 3.) Thx za titule ,,drSova“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR *** AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

emma53

Tento film je mou osobní slabostí. Klasický anglický humor, dokonalé dialogy a opravdu skvělé ztvárnění knihy Oscara Wildea. To vše završeno hereckými esy. ()

movie

Skvělé dialogy, hezká zápletka a dokonalý (mimo jiné) Rupert Everett v roli Moncrieffa, který jezdí "bunburyovat". Vtipné, příjemné a vůbec - rád se někdy podívám ještě jednou! ()

Jara.Cimrman.jr

Býti feudálem, tak patrně zůstanu starým mládencem, neboť trpím nevyléčitelnou alergií na aristokratické konvence, ale v tomto případě pan Wilde vyrobil ze zásnub velmi podařenou taškařici. K jejímu skvělému výsledku nepochybně hodně pomohli oba Filipové, tedy Algernon a Jack alias John, kteří dokázali nekompromisně proměnit každou přihrávku na vtip a často se dokázali do humorné situace prosadit i po samostatné akci. Také jejich ženské protějšky zvládaly svou nepřístupnost, zamilovanost i podrážděnost na tak vysoké šlechtické úrovni, že jsem si nedokázal najít prostor pro nudu, ač jsem se o to několikrát aktivně pokusil. ()

xxmartinxx

Veškeré klady a zápory končí a začínají tam, kde klady a zápory předlohy. Příběh samotný je jako filmové zpracování zcela o ničem a není mi jasné, proč toto zpracování vůbec vzniklo, protože přerod z divadelních prken na filmové plátno není nijak využit. Vykonstruovaný konec, který v divadle působí skvěle, vtipně a uvěřitelněji díky reakcím publika a herců, ve filmu nefunguje a z děje je patrné, že se mnohem víc hodí na prkna. Herci jsou dobří, ale to mi nestačí. Z diváckého hlediska Filip nepřináší nic. Přestože nejde o špatný kousek, nejsou jeho kvality zásluhou nikoho ze štábu (krom herců), ale Oscara Wildea. Z toho jasně vyplývá, že je zbytečný a pokud jen trochu znáte předlohu, nic vám nedá. A nejspíš ani pokud ji neznáte. ()

Sarkastic

„Tak co, řekl jsi Gwendolen pravdu o tom, že jsi Filip ve městě a Jack na venkově?“ - „Drahý příteli, pravda není to pravé, co člověk vykládá milé, sladké, kultivované dívce.“ Žádné dřívější verze jsem neviděl, nebudu tedy srovnávat. Okamžitě mě nadchly lehkost a nadhled. Ze snímku sálá pohoda a humor (i když spíš decentní, nic, z čeho byste se za břicho popadali). Všechny postavy jsou výtečně zahrané, z vedlejších baví hlavně sluha Lane („Účty, účty, účty. Dostávám jen samé účty!“ - „A pak je tu otázka mé nevyplacené mzdy, pane...“), ale tím nejlepším jsou parádní dialogy. Nechybí též hudební číslo, trocha „bunburyingu“, ženské „sestření“ a sice předvídatelný konec (ne že by to rušilo), avšak s malým bonusem při závěrečných titulcích. Téhle moc příjemné záležitosti přiklepávám silné 4*. „Chtěl jste mě vidět, doktore Chasuble?“ - „Nechtěl.“ - „Ach. Nechtěl? Ach. Promiňte, ale jen pro vysvětlení, když jste řekl, že jste nechtěl, myslel jste tím, že jste neřekl, že mě chcete vidět, nebo že jste mě doopravdy nechtěl vidět?“ - „Jazyk je ale zvláštní věc…“ ()

genetique

Podmanivé divadielko s lišiackym scenárom a delikátnymi hercami. Len som mal pocit, že to mohlo byť o kúsok hravejšie a razantnejšie. 75%. ()

Madison

Rýdzo britská, sarkasticky brilantná, obsahovo vtipná dobová uletenosť, ktorá doslova pohladí priaznivcov vzťahových prepletencov allenovského štýlu, ale v doprovode čisto anglického panovačného humoru. Prenádherná filmová záležitosť divadelného charakteru, ktorá sa otvorene vysmieva konvenciám, podobám lásky či hlúpym charakterom postáv. A ten herecký kasting! Colin Firth čoby po uši zamilovaný džentlmen, Rupert Everett ako ľahostajný mestský aristokrat, Frances O´Connor ako kultivovaná dáma a voľnomyšlienkárka Reese s pohŕdavou náturou bola krásnym Wildeovým bonbónikom. O bezcitnej Judi Dench ani nehovoriac. Jeden z filmov, ktorý ma pohltí za každých okolností. ()

StarsFan

Příjemná komedie s výborným hereckým obsazením, kde snad na žádnou roli nešlo nalézt lepšího představitele. Britsky konzervativní styl humoru stavící více na dialozích než šklebení mi sedl velmi, Parker mě ve srovnání s Othellem velmi potěšil, antické, středověké i hudební vsuvky mě pobavily a za Colina Firtha bych se vdala hned nehledě na to, jestli bych ho měla oslovovat John, Jack nebo Earnest :-) ()

Kaka

Odlehčená konverzačka a tak trochu parodie na velkoprodukční kostýmovky z dob minulých o osudových láskách, nevyřčených emocích a dalších skvelých obyčejích a zvycích tamější doby. Okouzlující herci a vtipné momentky kazí místy lehký stereotyp a přílišné šaškárenství. Bohudík stopáž tomu nepodlamuje kolena. ()

NinadeL

Dokonalost sama. Nejprve jsem se připravila za pomoci malé české televizní verze a nyní se již mohu cele rozplynout nad ideální adaptací Wildeovy filipiky proti pozdně viktoriánským mravům. Obsazeno, okostymovanáno a vypraveno skvostně. Zahráno vkusně a svěže, hodící se k repríze téměř při každé životní příležitosti. ()

paascha

No nevím, nevím. Filipa nejlepšího ze všech podle mě udělali kdysi herci z Činoheráku v čele s Abrhámem a Hanzlíkem, lepšího jsem ještě nikdy neviděl. Tohle moderní filmátko mě vůbec nebavilo, nudil jsem se až hrůza a každou repliku porovnával s mým oblíbencem. Tak to dopadlo strašně, samozřejmě, a ani jsem to nedokoukal. Dám to někdy jindy, až budu mít lepší náladu na podivné a zbytečné experimenty, heh:-)))) ()

ladynka

Příjemnou adaptaci kazí jen nevhodné snové vsuvky a někdy ztřeštěné chování postav. Byla bych mnohem radši, kdyby se film držel více konverzace, protože co může mít větší sílu než plný film bonmotů Oscara Wildea, pokapaný citrónem a vražený někomu do oka? ()