Jak je důležité míti Filipa

L'Importance d'être constant

Je dôležité mať Filipa

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / USA / Francie, 2002, 90 min

Veškeré klady a zápory končí a začínají tam, kde klady a zápory předlohy. Příběh samotný je jako filmové zpracování zcela o ničem a není mi jasné, proč toto zpracování vůbec vzniklo, protože přerod z divadelních prken na filmové plátno není nijak využit. Vykonstruovaný konec, který v divadle působí skvěle, vtipně a uvěřitelněji díky reakcím publika a herců, ve filmu nefunguje a z děje je patrné, že se mnohem víc hodí na prkna. Herci jsou dobří, ale to mi nestačí. Z diváckého hlediska Filip nepřináší nic. Přestože nejde o špatný kousek, nejsou jeho kvality zásluhou nikoho ze štábu (krom herců), ale Oscara Wildea. Z toho jasně vyplývá, že je zbytečný a pokud jen trochu znáte předlohu, nic vám nedá. A nejspíš ani pokud ji neznáte.(13.12.2009)

"Pravda není zrovna to, co se říká hezké a sladké jemné dívce. Máš podivné představy jak jednat se ženou". Film plný skvelého anglického humoru a neskutočných hlášok, ktoré ma bavili od začiatku až do konca. K tomu jemne plynúci nevtieravý dej a sympatické postavičky, ktorým musíte fandiť. Filmom som preplávala s úsmevom a zostal po ňom nevídane príjemný pocit. Takmer za 5* .(26.5.2013)

Hodně dobré filmové zpracování Wildeovy hry. Zbožňuju Colina Firtha, díky němuž jsem film téměř doslova hltala. Snad jen Argernona jsem si představovala trochu jinak, ale ve finále z toho Everett vyšel dobře. Navíc, Anglie 19. století má své kouzlo. Opravdu moc hezky strávených 90 minut. Alespoň tedy z mé strany.(16.9.2012)

Osvěžující záležitost, za kterou by byl i starý mrtvý klasik v hrobě jen rád. Bavil mě strýček „taškář“ Colin Firth i propracované fantazie porcelánové Reese Witherspoon, ovšem mé srdce si nezískal ani jeden Filip, ale teta Augusta. Především pak její vytříbené chování, komunikační dovednosti a pohovory s dceřinými nápadníky, proti nimž musí být takový nábor k MI6 sladký jako tea at five. :)(3.2.2013)

Určitě to není dokonalé, ale TA ATMOSFÉRA!!! I ta bujará stylizace některých momentů je nakonec docela vtipná. Co je však hlavní - přesto, že se jedná o koprodukci, převažuje zde vše, co miluji na anglických filmech: skvělý, vážně lehkovážný humor, jednoduché nápady, dovedené s maximálním výsledkem k hladké funkčnosti, nezbytné figurky (teta Augusta, dr. Chasuble) a nevysvětlitelné kouzlo (to nejdůležitější se exaktně popisuje nejhůře)......Rupert Everett je "wildeovský" herec par excellence - náběh k požitkářskému dandysmu, ležérnost, dvojznačnost s jakou miluje Cecílii a zároveň jí okurkové chlebíčky tetě Augustě téměř pod nosem. Je skutečnou hvězdou filmu a spolu s Colinem Firthem tvoří vrchol hereckého obsazení, z něhož je nemůže sesadit ani skvělá Judi Dench, které role sedne jako ulitá. A co si budeme povídat - herectví, text a ironie jsou základem Filipa. Jediné, co toto zpracování poněkud upozaďuje je geniální wildeovská podvojnost a spodní proudy - staví se k nim trochu moc bezstarostně. Ale jako pozitivně myslící film to funguje skvěle, tak to tak taky berme...(7.1.2011)

• - Finty Williams, která hraje lady Bracknellovou jako mladou tanečnici, je dcera Judi Dench, která hraje starší lady Bracknellovou. (HappySmile)

• - Když se Reese Witherspoon učila anglický akcent pro tento film, její manžel Ryan Phillippe se zrovna učil skotský přízvuk pro svou roli ve filmu Gosford Park (2001). Kdo z nich se to naučil nejrychleji? Jejich dcera Ava. (HappySmile)

• - Přestože byla postava zahradníka Moltona nakonec z filmu vystřižena, můžete jej vidět v pozadí v mnoha scénách. (HappySmile)