Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)
Trailer

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (COLIN FIRTH) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (FRANCES O´CONNOR). Moncrieff (RUPERT EVERETT) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (REESE WITHERSPOON) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

Trailer

xxmartinxx

Veškeré klady a zápory končí a začínají tam, kde klady a zápory předlohy. Příběh samotný je jako filmové zpracování zcela o ničem a není mi jasné, proč toto zpracování vůbec vzniklo, protože přerod z divadelních prken na filmové plátno není nijak využit. Vykonstruovaný konec, který v divadle působí skvěle, vtipně a uvěřitelněji díky reakcím publika a herců, ve filmu nefunguje a z děje je patrné, že se mnohem víc hodí na prkna. Herci jsou dobří, ale to mi nestačí. Z diváckého hlediska Filip nepřináší nic. Přestože nejde o špatný kousek, nejsou jeho kvality zásluhou nikoho ze štábu (krom herců), ale Oscara Wildea. Z toho jasně vyplývá, že je zbytečný a pokud jen trochu znáte předlohu, nic vám nedá. A nejspíš ani pokud ji neznáte. ()

Jara.Cimrman.jr

Býti feudálem, tak patrně zůstanu starým mládencem, neboť trpím nevyléčitelnou alergií na aristokratické konvence, ale v tomto případě pan Wilde vyrobil ze zásnub velmi podařenou taškařici. K jejímu skvělému výsledku nepochybně hodně pomohli oba Filipové, tedy Algernon a Jack alias John, kteří dokázali nekompromisně proměnit každou přihrávku na vtip a často se dokázali do humorné situace prosadit i po samostatné akci. Také jejich ženské protějšky zvládaly svou nepřístupnost, zamilovanost i podrážděnost na tak vysoké šlechtické úrovni, že jsem si nedokázal najít prostor pro nudu, ač jsem se o to několikrát aktivně pokusil. ()

Sarkastic

„Tak co, řekl jsi Gwendolen pravdu o tom, že jsi Filip ve městě a Jack na venkově?“ - „Drahý příteli, pravda není to pravé, co člověk vykládá milé, sladké, kultivované dívce.“ Žádné dřívější verze jsem neviděl, nebudu tedy srovnávat. Okamžitě mě nadchly lehkost a nadhled. Ze snímku sálá pohoda a humor (i když spíš decentní, nic, z čeho byste se za břicho popadali). Všechny postavy jsou výtečně zahrané, z vedlejších baví hlavně sluha Lane („Účty, účty, účty. Dostávám jen samé účty!“ - „A pak je tu otázka mé nevyplacené mzdy, pane...“), ale tím nejlepším jsou parádní dialogy. Nechybí též hudební číslo, trocha „bunburyingu“, ženské „sestření“ a sice předvídatelný konec (ne že by to rušilo), avšak s malým bonusem při závěrečných titulcích. Téhle moc příjemné záležitosti přiklepávám silné 4*. „Chtěl jste mě vidět, doktore Chasuble?“ - „Nechtěl.“ - „Ach. Nechtěl? Ach. Promiňte, ale jen pro vysvětlení, když jste řekl, že jste nechtěl, myslel jste tím, že jste neřekl, že mě chcete vidět, nebo že jste mě doopravdy nechtěl vidět?“ - „Jazyk je ale zvláštní věc…“ ()

Fr

,,NAVÍC SE VŮBEC NEJMENUJEŠ JACK, ALE FILIP.“ …,,NEJMENUJU SE FILIP, ALE JACK.“ … ,,VŽDY JSI MI TVRDIL, ŽE JSI FILIP. VŠEM JSEM TĚ PŘEDSTAVOVAL JAKO FILIPA. JE ZCELA ABSURDNÍ TVRDIT, ŽE TVÉ JMÉNO NENÍ FILIP.“….. /// Metafyzický spekulace na anglickej způsob, metafory a kurevsky suchej anglickej humor. Chca- nechca je z toho zákonitě cejtit divadlo – což nijak nesnižuje komediálnost a navíc dává možnost vychutnat si krásu jazyka od herců, který asi na ,,prknech“ nepotkám. Konverzační komedie plná nádhernýho slovosledu, ironie, sarkasmu a aforismů … ale divadlo, je divadlo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) OSCAR WILDE? Neznám. 2.) Chtěl bych poznat dokonalýho pesimistu. 3.) Thx za titule ,,drSova“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR *** AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Gemini

Především díky excelentnímu výběru hlavních představitelů od nejmenších po nejhlavnější role je The Importance Of Being Earnest film zcela bezvýhradně hodný odkazu Wildeovy předlohy. Dokonce i ta drobná hudební čísla působí přirozeně a jako komediální prvky fungují výtečně - ne jako v Branaghově pokusu o Marnou Lásky Snahu. Naivní představy Reese Witherspoonové jen upevňují její přesvědčivé ztvárnění stejně naivního děvčete z lepší společnosti, jejímž naprostým a stejně pozoruhodným protikladem (i když ze zcela jiných důvodů) je Judi Dench jako "teta" Lady Augusta Bracknellová. Říkal jsem to už u Ideálního Manžela a teď jsem si tím už naprosto jist - Rupert Everett byl stvořen pro deklamování bonmotů té famózní osobnosti, jež zůstane navždy zapsána zlatým písmem do učebnic a encyklopedií pod heslem Wilde, Oscar. PS: Nejde to neříct...."Za těchto výjimečných okolností smíte políbit tetu Augustu." Dokonalé, do-ko-na-lé. ()

• Když se Reese Witherspoon učila anglický akcent pro tento film, její manžel Ryan Phillippe se zrovna učil skotský přízvuk pro svou roli ve filmu Gosford Park (2001). Kdo z nich se to naučil nejrychleji? Jejich dcera Ava. (HappySmile)
  • Scéna, kde Rupert Everett plácne Colina Firtha po zadku a dá mu pusu na tvář, byla improvizovaná. Režisérovi Ovilerovi Parkerovi se zdála zaražená reakce Firtha tak vtipná, že se rozhodl scénu ve filmu ponechat. (HappySmile)
  • Přestože byla postava zahradníka Moltona nakonec z filmu vystřižena, můžete jej vidět v pozadí v mnoha scénách. (HappySmile)