Reklama

Reklama

V daleké budoucnosti probíhá válka za podstatu lidství. Příběh Směr Země původně spatřil světlo světa v komiksové podobě, když vycházel na pokračování v letech 1977 až 1980. Celovečerní animovaná adaptace měla premiéru současně s vydáním posledních dílů v dubnu 1980 a vznikla pod hlavičkou etablovaného studia Tóei Animation, které je jedním z hlavních průkopníků japonské animované tvorby. Převod obsáhlého sci-fi eposu do celovečerní stopáže si sice vyžádal výrazné krácení v ději předlohy a v zájmu zachování klíčových myšlenek díla ve výsledném filmu výrazně převládají dialogy. To ovšem nemění nic na tom, že Směr Země patří mezi klasické japonské animované filmy a představuje jeden z kořenů tolik proslulých sci-fi anime. V daleké budoucnosti se lidstvo nachází pod vládou superpočítačů, které rozhodují o osudu i identitě každého jednotlivce. Děti se rodí ze zkumavek a než dosáhnou čtrnácti let, starají se o ně pečlivě vybraní rodiče. Poté je čeká Zkouška dospělosti, během níž přijdou o většinu vzpomínek, aby se mohly stát ideálními základními kameny pro uniformní společnost. Do tohoto stádia civilizace dospěla, když války a znečišťování životního prostředí přinesly globální zkázu Země. Jenže i sebelepší systém má nějaké slabé místo. Tím jsou Mjú, lidé narození s enormně vyvinutými paranormálními schopnostmi. Dříve byli věznění jako laboratorní krysy, ale po útěku velké skupiny se během několika desetiletí vyvinuli v tajnou opozici s vlastními prostředky. Čtrnáctiletý mladík Jomy, doposud žijící obyčejným životem, je v den své Zkoušky dospělosti unesen na vesmírnou loď Mjú a dozvídá se, že je něčím víc než člověkem ? něčím, co jeho okolí má za zrůdy. Jomy se postupně stává vůdcem Mjú a přebírá sen svého předchůdce, aby se Mjú navrátili zpět do lůna stvoření, na matičku Zemi. (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

JohnFarst 

všechny recenze uživatele

Zo začiatku ten film vyzeral celkom sľubne a zábavne. Príbeh ma zaujal na svoju dobu celkom zaujímavou a nadčasovou zápletkou a tradične peknou japonskou animáciou. Lenže asi v polovičke filmu prestali tvorcovia dbať na zaužívaný lineárny postup rozprávania a začali dej podávať navýsosť mätúcim a totálne chaotickým spôsobom. Bolo to akoby som sa zrazu ocitol uprostred šialenej jazdy na roller coasteri a nevedel sa z toho hodnú chvíľu spamätať. Až asi pol hodinu pred koncom sa mi myšlienky utriasly a zistil som kto je dobrý, kto zlý, či vlastne Vojak a Tony dosiahli svojho vytúženého plánu alebo sa Zem navždy stratila... Ďalšou hrubou chybou je dľžka filmu. Pri takomto filozofickom a ťažko stráviteľnom príbehu by som uvítal niečo kratšieho. Záverečné bitvy mi akosi okato pripomínali Star Wars takže tiež nič inovatívne skôr totálne podkopanie sľubne začatého príbehu o utopickej spoločnosti budúcnosti. ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Anime dle věhlasného japonského komiksu. Manga obrázky a jednoduchá animace jsou už standardem. Příběh je pomalý, rozsáhlý a se smyslem pro detail. Při sledování jsem si dokázal představit, jak by stejný scénář mohl vyniknout u hrané verze a to bez patřičných úprav dle toho, jak je to celé stavěné. Ty by samozřejmě být museli, ale nenechme si tím kazit scenáristickou dokonalost. Japonský styl bez poskvrny. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Anime, ktoré mi svojím prevedením silno pripomenulo animovaný seriál CAPTAIN FUTURE z rokov 78 - 79. Nejde však o žiadnu bezduchú akčnú sci-fi ( aj keby som to rád uvítal ), ale o príbeh so silným motívom ľudskej slobody a rovnosti medzi rasami, ktoré utláča zopár jednotlivcov ( samozrejme ale uznávaných, že ovečky? ). Prepálená minutáž, však celý film brzdí a ja som sa viac nudil, ako bavil. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Moc fajn záležitost. Osobně mám slabost pro osmdesátkové anime, respektive pro jejich vizuálno, ale většinou u nich bývá slabším článkem scénář (vrchol dějových kvalit nastal v devadesátých letech), tady naštěstí ne, nevím, do jaké míry je to kvalitou předlohy a do jaké je to záležitost povedeného přepisu, jen vím, že se mi to líbilo, příběh je rozložen do desítek let a přesto dává smysl, zasazení do budoucnosti se zničenou zemí a lidmi snažícími se zničit nadlidi s vyvinutou telepatií... Ano, mohlo by to být více originální a víc science, méně fiction, jenže důraz na myšlenky, místo na akci, to částečně vyvažuje. Prostě dobré. Sláva budiž dramaturgům ČT, že nám občas vyjeví i taková anime. PS: je tu rozkošná vesmírná veverka. Ale... Vydra s chapadlama je vydra s chapadlama... ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama