The Mind Benders

Vědec získá podezření, že jeho kolegovi před smrtí vymyli mozek, a odhodlá se experimentálně potvrdit jeho teorii. Výsledky jsou děsivé. (Netflix)

Willy Kufalt

Těšil jsem se a byl zvědav, zda se po Privilegiu a The Mind of Mr. Soames dočkám za poslední týden už třetího zde téměř neobjeveného britského sci-fi klenotu ze 60. let. Zajímavého filmu jsem se sice od Basila Deardena dočkal, ale s označením klenot bych zůstal v tomto případě velmi opatrný. Po zdařilém znepokojivém úvodu se film začíná hodně táhnout a rozpadat do epizod, které postrádají patřičné napětí a občas i větší soudržnost, a ani když později získal druhý dech v několika silných scénách a postupně mě začal i dost bavit, problému v souvislosti s roztahaností, absencí emocí (až na pár rodinných scén) či silnější atmosféry v mnoha scénách jsem se úplně nedokázal zbavit. Uznávám, že Dirk Bogarde je dobrým hercem, ale s výjimkou jednoho filmu mě nikdy zvlášť nepřirostl k srdci a ani tady si mě nedokázal podmanit tak, abych dokázal s jeho postavou vyloženě souznit. Z jeho výkonu na mě občas šla podobná odtažitost jako z celého filmu. Pomalým stylem s černobílou kamerou, široce rozpracovaným dějem s celou řadou událostí a paranoidně laděným námětem manipulací a zásahů do lidského myšlení Ovladači myslí (copyright českého názvu: dopitak ;)) hodně připomenou soudobé filmy Johna Frankenheimera Mandžuský kandidát a Znovuzrození. Jenže z těch na mě právě na každém druhém kroku sálala ta skličující paranoidná atmosféra, jakou bych vzhledem k námětu očekával i tady, ale bylo jí tu dost pomálu. Z mého aktuálního pohledu se jedná o ten typ filmu, jaký hodně utkví divákovi v paměti především kvůli jedné vybrané pasáži (tou je zde dlouhá elektronická manipulace člověka pod vodou + následní přivádění ke smyslům) a na zbytek časem navzdory dalším zdařilým momentům a obstojnému celku snadno zapomene. [65%] ()

dopitak

Velmi seriózní téma, dramaticky natočené, možná že až příliš dramaticky. Zbytečně "ukecané", samotnému tajemství záhadné sebebvraždy je věnováno málo času. Dirk Bogarde si za tento výkon zaslouží absolutorium, přesto jsem s ním ale viděl mnohem zábavnější filmy. Protože "Ovládači mysli" (vlastní návrh překladu názvu) není ani trochu zábavný film. Vřazení mezi seriózní GB sci-fi je zcela na místě. ()

liquido26

Zajímavé téma experimentu s vymýváním mozků mohlo být zpracováno asi o něco zajímavěji a napínavěji. Upřímně jsem dle žánrových škatulek a obsahu čekal něco úplně jiného. ()

rivah

Nápad ovládání mysli sugestivně provedený, ale ten návrat do normálu skrze asistence porodu své ženy je přitažený za vlasy. Takže místo xxxx dávám pouze xxx. Dirk Bogard je výborný jako vždy. ()