Noc filmových nadějí 2022

(pořad)
všechny plakáty
Povídkový
Česko, 2022, 300 min

Využijte jedinečnou příležitost a staňte se již po patnácté diváky skvělého nočního filmového maratónu. Poznejte ty nejlepší hrané, animované a dokumentární filmy talentovaných studentů. I letos se můžete těšit na filmy tvůrců do 15 let, kteří teprve stojí na začátku své filmové kariéry. Nenechte si ujít tento jedinečný filmový přehled nastupující mladé filmařské generace! (TV Nova)

FrankSusta

Mám velice dobrou domněnku, že po přidání do promítání i filmu Příkazy, bylo by to mnohem velkolepější a srdceryvnější záležitost. Však on zařazen nebyl... dělám si srandu, sice jsem zklamán, že jsem se neumístil, ale nebudu povrchní (možná jen trošičku) a zhodnotím to tak, jak si myslím, že by to mělo být zhodnoceno. A rovnou se přiznám, že jsem dva tři filmečky přeskočil, protože mi prostě nezazvonil v 0:55 budík a v 5:55 jsem už tu možnost přetáčení díky chytré televizi měl, tak jsem ji využil a zhlédl věci, co mě zaujali od začátku. Ale občas ani to nezafungovalo. Výběr byl rozhodně v mnoha věcech velice zajímavý a povedený (první příběh o Kapřích Vánocích to může svojí mrazivostí skvěle dokázat), ale někdy samotné zařazení nemohu pochopit. Třeba u kategorie Filmař do 15 let. Kolik tam bylo filmů? Tři, čtyři? Jediný opravdu zajímavý mi přišel poslední, který byl prostě pecka. Tvůrci mají opravdu můj respekt. Ale samotný vítěz? Pardon, ale ono se tam doslova stalo jenom to, že dali do sendviče červy. Teda, snažilo se to zakrýt do fikaného příběhu poukazující na závažné sociální problémy šikanátorů, úplně stejně chytře jako Zkažená mládež. Nebo ta depresivní emovýpověď, kde doslova holka sedí před kamerou na schodech a spadne dolů. Ale počkat, vlastně tam jsou ještě titulky o tom, co způsobují deprese!!! Pardon, já zapomněl... ale neodbíhejme od tématu. Tedy, spíš se vraťme či obraťme k opravdu povedeným projektům, za který považuji ten FAMU film, o tý nespavosti. Už spíš? se to myslím jmenovalo, to bylo opravdu dobré. ASMR ještě nikdy nebylo pojato chytřeji. A pak se mi velice ještě líbil dokument ze zabijačky, který byl prostě dobrý. Peckózní! Ale i tak u mě setrvává názor, že některé filmy byly... jak to říct? Divné? Nudné? Zbytečně přeumělcované, až se v nich ztratila myšlenka? Asi tak. Třeba Červené střevíčky - či jak že se jmenovali - byly na můj vkus až moc zdlouhavé s animací, která začne být po chvíli zmatená a v rychlejších sekvencích nepřehledná. Takže dávám dohromady tři hvězdy, na desetiny nehodnoceno. A ta obrovská pecka PŘÍKAZY (krátká anotace: Frantovo tělo bylo posednuto ďáblem, který mu přikazuje plnit příkazy a zbavovat svět nebezpečných lidí. Co když se ale na seznam dostane špatný člověk?) snad co nejdřív vyjde někde jinde:) ()