Poslíček

• Česko

Z lásky nebo pro peníze

For Love or Money

Z lásky alebo pre peniaze

Komedie / Romantický

USA, 1993, 96 min

Příjemná romantická komedie pod režijním dohledem Barryho Sonnenfelda, docela se divím, že nedokázala diváky v kinech zaujmout. Michael J. Fox v této době zažíval obrovský životní pád v podobě diagnostikování Parkinsonovy choroby, s kterou se coby čerstvý třicátník musel vyrovnat. Tato zákeřná nemoc postupně utlumila jeho hereckou kariéru, což je obrovská škoda. Michael se sice s Parkinsonem postupně vyrovnal a občas někde hraje, ale lidsky mi toho člověka je hrozně líto, protože byl talentovanou komediální hvězdou přelomu 80. a 90. let a velkým sympaťákem. Shlédnuto na AMC. 3*(24.3.2018)

"Ženy. Kdoví co chtějí ?!" -"Já !! Prachy !!" ;) Parádní lehce pozapomenutý, zde samozřejmě značně podhodnocený, snímek mistra nadhledu a černého humoru Barryho Sonnenfelda s Michaelem J. Foxem v hlavní roli tvůrci opatřili skvostným scénářem s naprosto dokonalými vypointovanými dialogy, přičemž Fox jede na maximum a otevře-li pusu, je opravdu k nezastavení.. Sonnenfeld natočil příběh se spoustou zajímavých postaviček, z nichž každá má svůj smysl, odhodlaného maličkého muže s velkými sny, který má velký cit pro vnímání světa v souvislostech i velké srdce, s neuvěřitelnou lehkostí a rutinou, a mně nezbylo než se skvěle bavit u této neotřelé oddechové záležitosti s nádechem romantiky i minimem klišé a vymodleným happyendem bavil, a tak mě mrzí jen poněkud nesympaticky obsazené vedlejší role.. [ Dabing 6/10 ] Takže opět tu máme dvě celkem srovnatelné dabingové verze, jednak původní pro VHS od Studia Grant z roku 1994 a pak přeci jen povedenější verzi České produkční 2000 pro TV Nova z roku 2001 s Michalem Dlouhým coby nejčastějším hlasem M.J.Foxe.(11.8.2013)

Výborná, mírně střelená - leč inteligentně napsaná a s ironickým nadhledem odehraná komedie. Doug je šikulka, který ví, že "věci je třeba vidět v souvislostech" a hledí si >vybudovat pozici< , k tomu však má trable s láskou a na to málo peněz pro své vize navíc ještě problém s berňákem. Nakonec však vše se jak jinak v happyend obrátí a americké moudro, že >prachy a láska nejlíp jdou si spolu ruku v ruce za sněním< zase jednou zvítězí nad mýty, že chudoba cti netratí... ;-) . . . Typická hollywoodská zábava pro rodinné televizní odpoledne v tom nejlepším slova smyslu, s vypointovanými dialogy, u kterých kupodivu(!) projednou smířil jsem se i s českým dabingem... Tři a půl hvězdičky za film, nakonec pro ten dobrý rozmar a za toho židáckého >obchodníka< zaokrouhleno nahoru... :-))) - - - P.S. Hm, čím to, že na ČSFD i na IMDb má tenhle filmek tak nízké průměrné hodnocení?! Že by zde zapůsobil ten příjemný nedostatek trouboidních emocí a klišé ve filmu?(5.7.2006)

Po velmi dlouhé době jsem zavítal k filmu, kde mobilní telefony byly ještě v plenkách a byl to krásný zážitek. Taková příjemná a milá komedie s Michaelem J. Foxem. Mám pocit, že filmy, které jsou natočeny před rokem 2000, jsou přeci jenom jiné, než ty dnešní. Jak to jen říci, prostě na Vás ten film dýchá a máte pocit, že to bylo natočeno "surově" tak jak mělo být. Neřešilo se HD 720, 1080, efekty za bambiliony, čistě se řešil jen obsah filmu a aby to vypadalo tak jak má! Jednoduše a stručně, prostě hezký film z 90tých let.(25.5.2017)

Byl mužem na svém místě - ač se to může zdát nemožné, dokázal vám splnit (téměř) jakékoli přání. Pochopitelně i on sám měl tajný sen - sen TAK velkých rozměrů, že se mu k jeho uskutečnění jaksi nedostávalo prostředků. Kde vzít partnera, který by se nebál investovat - do cizích snů ? Jenomže sny mají i tu nepěknou vlastnost, že se v průběhu času můžou samovolně rozmnožovat - a co když pro splnění prvního z nich musíte vyloučit ze hry ten druhý ? Cesta hlavního hrdiny je trnitá a provází ho na ní řada drobných a vesměs půvabných gagů, které vám zaručeně zvednou náladu. Možná jsem trochu shovívavější než obvykle - k Michaelu J. Foxovi jsem vždycky cítila vřelé sympatie, takže 3,5* pro tentokrát zvedám na rovné 4* ... a za svým rozhodnutím si stojím.(11.4.2013)

• - Kytara, kterou má v jedné scéně poslíček Milton (Fyvush Finkel) na zádech, je stejná jako ta, na kterou hrál Marty McFly (Michael J. Fox) ve snímku Návrat do budoucnosti (1985). (Dr Lizal)

• - Bruce Broughton složil hudbu pro tento snímek z laskavosti. Je totiž sousedem a nejlepším přítelem režísera Barryho Sonnenfelda. (Dr Lizal)