Poslíček

• Česko

Z lásky nebo pro peníze

For Love or Money

Z lásky alebo pre peniaze

Komedie / Romantický

USA, 1993, 96 min

• PogoJoe

Těžko najdete klasičtější, charakterově černobílejší romantickou komedii, která by sedla Michaelovi J. Foxovi přímo na tělo. Film má pár pozitiv - zejména ze ně považuji několik povedených drobností a vedlejších postaviček, ale celkově film začíná brzy pokulhávat a ke konci je to již docela nuda a sebenadávání "proč jsem u takového filmu zabil hodinu a půl svého času?" Obvyklá odpolední komedie pro nenáročného diváka.(7.7.2006)

Znamenitá komedie, u které jsem se výborně pobavil. Spousta gagů (a povedených a skvěle vypointovaných), vtipné a nápadité dialogy, sympatická ústřední dvojice i zajímavé vedlejší postavičky. Pravda, i zde najdeme nějaké to klišé a poněkud předvídatelný závěr (jedná se konec konců o romantickou komedii, která má svá určitá pravidla), ale celkově rozhodně nadprůměr. Báječná oddechovka.(8.7.2006)

• JohnnyD

Myslím si, že toto bol definitívne najhorší film môjho obľúbenca Michaela J. Foxa, rovnako aj u môjho ďalšieho obľúbenca, Barryho Sonnenfelda. Dokonca by som tento film ani nevedel poriadne zaškatuľkovať do nejakého žánru. Je to komédia? Asi nie, nesmial som sa. Je to romantický film? Možno, ale vo väčšine filmu som nemal taký pocit. Je to dráma? Tiež nie, bolo to príliš uvoľnené. Chudák Michael sa snaží, ale kde nie je scenár, ťažko sa hrá. Myslím si, že rozdiel medzi týmto filmom a medzi hociktorou americkou televíznou rádoby romantickou rádoby komédiou je len v tom, že toto nie je televízny film a že tu hrá o pár hviezd viac. Škoda - spojenie Michael J. Fox + Barry Sonnenfeld znelo zaujímavo...(18.7.2006)

Výborná, mírně střelená - leč inteligentně napsaná a s ironickým nadhledem odehraná komedie. Doug je šikulka, který ví, že "věci je třeba vidět v souvislostech" a hledí si >vybudovat pozici< , k tomu však má trable s láskou a na to málo peněz pro své vize navíc ještě problém s berňákem. Nakonec však vše se jak jinak v happyend obrátí a americké moudro, že >prachy a láska nejlíp jdou si spolu ruku v ruce za sněním< zase jednou zvítězí nad mýty, že chudoba cti netratí... ;-) . . . Typická hollywoodská zábava pro rodinné televizní odpoledne v tom nejlepším slova smyslu, s vypointovanými dialogy, u kterých kupodivu(!) projednou smířil jsem se i s českým dabingem... Tři a půl hvězdičky za film, nakonec pro ten dobrý rozmar a za toho židáckého >obchodníka< zaokrouhleno nahoru... :-))) - - - P.S. Hm, čím to, že na ČSFD i na IMDb má tenhle filmek tak nízké průměrné hodnocení?! Že by zde zapůsobil ten příjemný nedostatek trouboidních emocí a klišé ve filmu?(5.7.2006)

Pokud vám poslíčkův příběh něco vzdáleně připomíná, pak vás paměť neklame. Scénáristé převzali nápad ze slavného snímku Byt od Billyho Wildera a upravili ho tak, aby optimálně sedl významné hvězdě 90. let Michaelu J. Foxovi. V některých komentářích se objevuje výtka, že film je nedoceněný. Právě srovnání s Wilderovým kusem ale dokazuje, v čem všem Poslíček zaostává. Úmyslně nepíšu, že selhává, protože režisér Sonnenfeld zjevně neměl Wilderovy ambice. Chtěl natočit zábavnou nenáročnou jednohubku, a to se mu v podstatě podařilo, zatímco Wilder natočil chytrou jízlivou komedii, která si dobírá americký životní styl. Společensko-kritický rozměr filmu je v ní docela zásadní. Je to vlastně moralita na téma mravní integrity člověka, který je systémem korumpován. Za opětovné získání sebeúcty se v Bytu tvrdě platí ztrátou kariéry. Tohle všechno v Poslíčkovi chybí, je to rozjuchaná podívaná zbavená jakékoli hloubky a směřující k hollywoodskému happyendu. Tam, kde Wilder nabízí dva špičkové herce v hlavních rolích, může Sonnenfeld nabídnout právě jen Michaela Foxe a partu průměrných přihrávačů kolem. Gabrielle Anwar je jen ozdůbka s půvabnou tváří. Na tři hvězdičky to díky Foxově talentu stačí, ale vracet se k Poslíčkovi vážně nedává smysl. Celkový dojem: 55 %.(20.6.2017)

• - Kytara, kterou má v jedné scéně poslíček Milton (Fyvush Finkel) na zádech, je stejná jako ta, na kterou hrál Marty McFly (Michael J. Fox) ve snímku Návrat do budoucnosti (1985). (Dr Lizal)

• - Bruce Broughton složil hudbu pro tento snímek z laskavosti. Je totiž sousedem a nejlepším přítelem režísera Barryho Sonnenfelda. (Dr Lizal)