Plameny mé lásky (festivalový název)

• Japonsko

Wagakoi wa moenu

• Japonsko

我が恋は燃えぬ

My Love Has Been Burning

(festivalový název)

Japonsko, 1949, 96 min

Sendži Itó

Nenechte se prosím zmást posterem. V žádném případě se nejedná o film Women of the Night, ale o film Flame of My Love, aka My Love Burns.(12.10.2009)

Film zobrazuje Japonsko 19teho storočia, v ktorom sa dáva na odpor nová strana v záujme pretaviť do platnosti slobodu a rovnoprávnosť. Lenže rovní si nemali byť všetci a nedotýkala sa nežných „konkubín“, aké mali naďalej plniť iba funkciu pôrodníka, upratovača a pre nočné potešenia. Snímka aj na svoj vek dokáže upútať zaujímavým skrížením osobných i politických konfliktov, kde pojítko predstavuje žena. Tá sa na vlastných skúsenostiach učí, že dôverovať iným sa nevypláca. Vierohodne sú zobrazené davové scény, rovnako interiérové škriepky s miestami až sadistickým vyvrcholením. Jedna z nich sa šikovne odohráva akosi mimo záber a divákovi nezostáva nič iné, než zapojiť vlastnú fantáziu. Kamera inak neposedná, vyžíva sa v dlhších, neprerušovaných záberoch, strih s prechodmi medzi scénami, ten už trochu pokrivkáva. Rovnako podaktorí protagonisti topiaci sa v teatrálnom chovaní, kľudne by som vypustil celú scénku z väzenskej cely. Tí hlavní, ale presvedčiví, Tanaka navyše so silnou osobnosťou. Film aj vďaka nej zanechá dojem a aj napriek tomu, že sa hlási k životopisu tretej osoby, mám pocit, že nesie aj autobiografické črty režiséra. Stačí sa len pozrieť na osud mladučkej dievčiny zo snímku, ktorá musela opustiť rodinu rovnako ako Mizogučiho staršia sestra v najhorších časoch.(1.7.2017)

Snímek o skutečných událostech a postavách, odehrávající se koncem 19. stol. v prostředí frakce liberálů, potlačované vládnoucími tradicionalisty. Nosníkem filmu je silná dobová výpověď na téma ženské (ne)rovnoprávnosti. Jde o poměrně radikální Mizoguchiho manifest zacílený především na skutečnost, že deklarovaná změna neznamená rovnou změnu společenskou, a že kdo káže vodu, pije obvykle víno. I tu poslední, trošku patetickou, scénu prominu.(16.5.2009)

Během promítání jsem si připadal jako Němec sledující Schindlerův seznam, Pianistu či jakýkoli jiný film z prostředí druhé světové války a koncentračního tábora. Jinými slovy - většina mužů jsou je ve filmu vykreslena jako prasata, která si (v lepším případě) žen neváží a v tom horším je využívá jako otrokyně. Po skončení filmu a rozsvícení světel jsem raději koukal do země, nežli na některou z přítomných kamarádek. Na snímku oceňuji především jeho konkrétnost, srozumitelnost a snadnou orientovatelnost, kterou jsem u asijského snímku ze 40. let nečekal.(9.7.2017)

Plamen mé lásky / Má láska hoří: Komentáře: http://www.cinepassion.org/Reviews/m/MyLoveBeenBurning.html http://films.blog.lemonde.fr/2013/02/08/mizoguchi-flamme-amour/(22.9.2016)