Trn pod nehtem

Tüske a köröm alatt

• slovenský

Tŕň pod nechtom

Maďarsko, 1988, 91 min

Docela zajímavý film s nezvládnutou režií, podivnou nehodící se hudbou a špatnými dialogy. Nakusuje mnoho otázek a žádnou z nich nedotáhne do konce, což ale není na škodu. Hlavní osou děje je boj malíře (který už ale nemaluje) s maďarskou mafií, která chce na pozemku, kde hrdina žije, chovat husy.(14.12.2006)

Poznámky: Zmatený z úvodu, trvalo mi, než jsem se do filmu dostal ... zmatek v mnoha postavách a jejich úloze. Krásné letecké záběry na stáda zvěře na pastvě (podoba "Hvězdám na čepicích") ... herec hrající Mistra - podobný vězniteli z "Páté pečeti" (ale prý to není on), stejná noblesa, autorita, tentokrát ale kladná role ... stálá znepokojivá hudba v pozadí, kterou jsem si uvědomil až dlouho po začátku. Záběr: dvojice o samotě u rybníka, večer, uvozující záběr z větší vzdálenosti vcelku, velmi pomalé přibližování, rozhovor pokračuje detaily tváří na pozadí noci - velmi intimní, spolu se slovy rozhovoru ... krásné prostředí celého filmu, krom pár scén ve městě - venkovská krajina v létě (maďarská pusta) - jako u nás, vzpomínka na letní vandry ... "Umělcův humanismus je jeho dílo" - rozjímání o roli umělce v rozjitřené době ... Záběr: auto stojí bezprostředně před kamerou, v popředí dům, ze dveří vyšel jeho obyvatel, auto se rozjíždí k domu, ale ještě než se rozjede, začne se kamera přibližovat k domu, takže víme, že se tam stane něco důležitého - předvídající kamera - a opravdu... Náhlý, neuspokojivý konec filmu.(14.12.2006)