Sladký čas Kalimagdory

• Západní Německo

Die süße Zeit

Fantasy / Poetický

Československo / Západní Německo, 1968, 100 min

Občas je to velmi špatné - střih, dramaturgie záběrů, herectví - někdy je to trapné. Občas v tom probleskne vizuální psychedelie šedesátek, jak ji znám třeba ze Zvětšeniny, nebo Zazie v metru - ale je filtrovaná západním Německem - stejná alej jako v začátku Fassbinderova Roku se třinácti úplňky - je to Mnichov? Pěkná je hudba: veselý bigbít; hlavní téma se chytře mění podle ročních období. Weissův text jsem četl, je to pozoruhodná věc - má taky svoje nedostatky - v logice, motivacích, výstavbě. Myslím, že Laholův konec je víc o biorytmu, než Weiss - vůbec je film v epizodě zimy nezvykle napínavý - i kvůli "Magdě" - byla předtím u moře, že je tak snědá-)? Rozzáří obě scény v nichž je-). Jo - a začátek zase trochu zavání etologií - ale to tak silné není. Pozoruhodný film!(27.12.2011)

• ScarPoul

Prvých 15 minút zaujímavých a hravých. Bol som neuveriteľne natešený, že uvidím niečo nové a krásne - minimálne formálna stránka a načrtnutie príbehu tomu nasvedčovali. Posledných 5 minút s príchodom Magdy Vášáryovej je nádherných a poetických. Až mi bolo ľúto že jej vo filme nebolo viac. A zvyšok? Zvyšok je zlepenec scén, situácií a póz, ktoré ma unavovali a znechucovali. Hlavný hrdina nebol natoľko charizmatický aby utiahol celý film a snaha o nejakú psychológiu sa tiež nekonala. Nečítal som knihu, takže neviem posúdiť do akej miery je to film Laholu a do akej Weissa, ale pravdou je, že ma film dosť sklamal. Slovenské filmy na prelome 60 a 70 rokov mi prídu strašne neúprimné. Bez duše a bez emocionálnej hĺbky. Možno že je to len mnou, ale pre takého filmy som nikdy nemal pochopenie a asi ani mať nebudem. Najviac ma mrzí, že to naozaj vyzeralo zo začiatku pekne.(4.6.2012)

• Autogram

Zvláštny film, zvláštne podobenstvo s atmosférou staršej slovenskej tvorby a zároveň hipisácky uletené s erotickými scénami. Celý život vtesnať do jedného roku a zamerať sa na sexuálny vývoj, to muselo byť vtedy aj celkom odvážne, len som nemal pocit, že by mi to niečo v takejto forme hovorilo. –––– Cena sa nemení, či je leto a či zima. Za stovku, kamarát.(29.1.2015)

Podivuhodný film o ešte zvláštnejšom človeku. Magda sa v ňom síce iba mihne a aj Gogáľa som si uvedomila až neskôr, ale je plný poetiky a trošku aj drsný. Kto chce vidieť svoj život v rýchlosti 92 min má možnosť - vnímať svoju detskú hravosť, dospelácku nenásytnosť i stareckú neznášanlivosť v rýchlej postupnosti za sebou.(15.7.2009)

Čo všetko sa dalo (a stihlo) v 1968 natočiť! Pozoruhodný film, žiaľ, málo známeho prešovského židovského tvorcu, ktorý sa dokončenia diela nedožil. Film o mužovi, ktorý sa svojim životom zase až tak nelíši od iných ľudí svojho pohlavia - na jar sa prebúdzať, v lete skotačiť, na jeseň pracovať a v zime... v zime spať pri svojej žene!(21.12.2007)

• - Film sa nakrúcal bez pomocného zvuku a vyrobili sa dve jazykové verzie v slovenčine a v nemčine. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčalo sa na farebný film, ale v tom čase filmové štúdio na Kolibe nemalo vlastné laboratóriá pre farebný film, a tak filmový štáb musel tri týždne čakať na denné práce. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Na filme spolupracovali nemecké štúdia Gala International a International Köln. (Raccoon.city)