Sladký čas Kalimagdory

• Západní Německo

Die süße Zeit

Fantasy / Poetický

Československo / Západní Německo, 1968, 100 min

Čo všetko sa dalo (a stihlo) v 1968 natočiť! Pozoruhodný film, žiaľ, málo známeho prešovského židovského tvorcu, ktorý sa dokončenia diela nedožil. Film o mužovi, ktorý sa svojim životom zase až tak nelíši od iných ľudí svojho pohlavia - na jar sa prebúdzať, v lete skotačiť, na jeseň pracovať a v zime... v zime spať pri svojej žene!(21.12.2007)

Občas je to velmi špatné - střih, dramaturgie záběrů, herectví - někdy je to trapné. Občas v tom probleskne vizuální psychedelie šedesátek, jak ji znám třeba ze Zvětšeniny, nebo Zazie v metru - ale je filtrovaná západním Německem - stejná alej jako v začátku Fassbinderova Roku se třinácti úplňky - je to Mnichov? Pěkná je hudba: veselý bigbít; hlavní téma se chytře mění podle ročních období. Weissův text jsem četl, je to pozoruhodná věc - má taky svoje nedostatky - v logice, motivacích, výstavbě. Myslím, že Laholův konec je víc o biorytmu, než Weiss - vůbec je film v epizodě zimy nezvykle napínavý - i kvůli "Magdě" - byla předtím u moře, že je tak snědá-)? Rozzáří obě scény v nichž je-). Jo - a začátek zase trochu zavání etologií - ale to tak silné není. Pozoruhodný film!(27.12.2011)

• ElizabethBay

Nejnižší možné hodnocení jsem dala z toho důvodu, že Spáč ve zvěrokruhu je moje oblíbená kniha a film ani zdánlivě nevypovídá o tom, o čem kniha. Děj knihy je situován do velké hospodářské krize, řeší se politická situace, politika Sovětského svazu. Václav (ve filmu Jonáš) je přírodním úkazem, je člověkem rostlinou. Jeho vztah s Pavlou se křehký a pomalu se rozvíjející. Abych to shrnula. Příběh je posunut jinam, postavy úplně změněné, to nejdůležitější z knihy vynechané. Takhle sledujeme jen to, jak se eroticky vyvíjí jeden ne zrovna sympatický muž. Doporučuji všem, aby si knihu přečetli.(4.1.2012)

Metaforický film o točení sa dokola v rytme ročných období. Príbeh zachytáva vášňou predchnuté ľudské aktivity: od lásky až po rôzne kratochvíle a koníčky. Priebeh je nemenný. Všetko začína detskou hravosťou a bláznivinami z náhle vzbĺknucej radosti (jar). Vyvrcholenie nastáva uprostred príbehu: rozkošou z fyzického uspokojenia sa objektom vášne (leto). Nastáva únava z potreby nejako svoj vzťah (koníček) inštitucionálne legitimizovať. Časté je dopovanie sa, len aby sa tá opakovaná nuda nejako doklepala. Cigy, trúnky a vylihovanie (jeseň). Ak sa človek dostal až do tejto fázy zistí, že pôvodné anarchistické výboje aj tak napokon takmer vždy skončia v rezignácii s vlastným osudom, dobrovoľným únikom od rebélie mladosti k stredostavovskému odfukovaniu pod duchnou na chalupe. V objatí hôr a dlhodobej známosti. Interpretačná otvorenosť diela ale ponúka aj iné vysvetlenia. K výhradám o nedokonalej adaptácii - v úvodných titulkoch je uvedené, že film prevzal len niektoré motívy Weissovej knihy. Koprodukcia s NSR tentoraz príliš neprospela. Prostredie neladí s príbehom a nemeckí herci svoje zástoje brali skôr profesionálne, bez výraznejšej emočnej zaangažovanosti.(31.1.2015)

Prekvapujúce pre mňa bolo najmä to, že je to film z roku 1968, pretože na to vôbec nevyzerá. Je farebný a prostredie nie je také, aké poznám zo súdobých filmov, teda nie je tam cítiť komunizmus, práve naopak, je tam prítomná erotičnosť - viem, prečo ten film nechodil v televízií a teraz by aj mohol no ešte som naň nenarazila. Dokonca jeden sluha tam povedal anglické slovo! Zaujala ma kamera aj herci.(24.11.2010)

• - Na filme spolupracovali nemecké štúdia Gala International a International Köln. (Raccoon.city)

• - Rozpočet filmu bol 2 580 673 Kčs. [Zdroj: Výrobný list filmu] (rudeboy)

• - Špeciálne vytvorená komisia pre Ministerstvo kultúry Slovenskej Socialistickej republiky v roku 1969 uviedla, že "ide o banálny film, ktorý našej produkcii nepriniesol doma ani v cudzine žaden osoh, ani politický, ani morálny, ani umelecký."
    (Raccoon.city)