Al Qods Fee Yom Akhar

• Nizozemsko Rana's Wedding
všechny plakáty
Palestina / Nizozemsko / Spojené arabské emiráty, 2002, 90 min

Mladá Palestinka Rana (Clara Khoury) má odjet do Egypta se svým otcem. Zůstat v Jeruzalémě může pouze v případě, že by se vdala, a to za někoho z otcem připraveného seznamu. Rana ale miluje divadelního režiséra Chalída (Khalifa Natour), odjíždí proto brzy ráno do Rammaláhu Chalída najít, aby se stihli vzít ještě před tím, než by Rana měla odjet na letiště. Bohužel pro všechny zúčastněné se situace začíná různě komplikovat. Rana začne pochybovat, zda je její rozhodnutí správné. Probíhá druhá intifáda a je těžké řešit obyčejné životní starosti pod neustálým dohledem všudypřítomých kamer a při střetech s izraelskými vojáky a policisty. Absurdní i úsměvný příběh z Jeruzaléma v režii Hany Abu-Assada, kde kromě herců hrají velkou roli i úzké uličky jeruzalémského Starého města a prašné cesty v jeho okolí. (inutihar)

sochoking

Peknú chvíľu mi trvalo, kým mi došlo, že na čo sa vlastne dívam. Prakticky celý film! Ukázať situáciu medzi Palestínou a Izraelom na príbehu svadby však nemalo chybu. Až na jednu maličkosť; ani zaboha som nezistil, čo mi malo pripadať "úsmevné" . ()