Očitý svědek

• slovenský

Očitý svedok

Thriller

USA, 1981, 103 min

tak to se mi ještě nikdy nestalo, abych změnil hodnocení o 100% po několika hodinách ... z tohohle úhlu se pro mě Očitý svědek subjektivně stává nejnedoceňovanějším filmem, a proto i tento komentář bude ještě víc subjektivní než ty moje ostatní: kdysi jsem ho viděl v dobách svého cinefilního obžerství, ale nepamatoval si ho ani co do pocitu, který ve mně vyvolal, a i po včerejšku jsem se nejdřív filmem nechtěl vůbec prokoukat, protože úvod byl úplně nijaký, jakoby bez kontur a chuti, a já se navíc odpoledne chystal do přírody, ale jak tady už někdo poznamenal, několik detailů mě už od začátku nutilo pokračovat ve sledování a nahrál jsem si i zbytek - ta mimoběžnost, zdánlivá zbytečnost některých scén a dialogů mi pak večer po celkovém "slehnutí" úplně uhranula - např. scéna, kdy si Hurt a jeho snobenka upřímně "nevyznávají" lásku a jsou oba šťastni, že už se nemusejí sami před sebou i před rodinou přetvařovat a dál plánovat svatbu, anebo vyznání Weaver vůči své matce, že jí vždycky přikázala udělat něco o chvíli dřív, než jí to ona sama chtěla sdělit jako svoje vlastní rozhodnutí, přestřelka u koní, kde se konečně naplno ukazuje, co přesně Weaverová na Hurtovi může mít (ztělesňuje pro ni kovbojský archetyp muže "splynutého" s přírodou jako s koňským hřbetem uprostřed newyorkských ulic, což předznamenává už jeho samotářské soužití se psem), otec na vozíku, který se Hurtovi svěřuje, že už s ním nechce matka spát ... je toho spousty, co může zaujmout hledače obskurních filmových zážitků. Možná, že po třetím shlédnutí (na tu suchou mrazivou atmosféru by se místo letního počasí asi nejvíc hodila zima) změním hodnocení na definitivní 5;-)(6.6.2010)

Drama je to zajímavé, ale nějak pozitivní dojem ve mně nezanechalo. Chybí tomu nějaký náboj, o spádu ani nemluvě. Nicméně jestli si ze Žhavých Výstřelů pamatujete scénu, kde Topper Harley sleduje Ramadu při projížďce na koni a napodobuje všechno, co dělá ona, tak vězte, že scéna pochází odsud:)(17.5.2003)

• monolog

Hodně nudná záležitost, kterou nevytrhnou ani známí či známější herci snad v každé trochu větší roli. Napětí se jim vzbudit vůbec nepodařilo, příběh je standardní ničím zajímavej thriller. Zápletka je hodně umělá a pozdější rozvinutí příběhu je docela ohraný. Dá se říct, že ten film mě vůbec ničím nezaujal, kromě jednoho vtípku, kterej si udělal scénárista u poručíka Blacka, ale to spíš jenom omylem a ze spaní. Velká škoda všech těch herců na tuhle nudu.(2.1.2007)

Nejde vlastně o thriller v tom smyslu, že by byl napínavý. Očitý svědek jde proti všemu, co dělá thriller thrillerem. Právě v tom mate. Je to totiž spíše romantické drama s netypickým hlavním hrdinou, který je až forrestgumpovsky prostoduchý a dobrosrdečný. Ten film je jiný než většina thrillerů, i než většina romantických filmů. Weird, but nice.(29.1.2019)

• tron

I od napísania môjho prvého komentára na ČSFD (17. 10. 2004) jeden z najhorších filmov, aký som odvtedy videl. Stále je to po Všetkých Stránkách Totálne Nezvládnutý Film. Prosím, všimnite si všetky tie úžasné mená naokolo a radšej sa ma nepýtajte, čo sa stalo, že tvor zmutoval do podoby, kvôli ktorej ho zamestnanci našej ZOO kŕmia výlučne v obleku z adamantia.(30.10.2004)

• - Původně se měl film jmenovat The Janitor Can't Dance. Název se ale nezamlouval studiu Twentieth Century Fox, a tak došlo ke změně. (Listeroman)