Povodeň

Pluie d'enfer

Povodeň

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Velká Británie / Dánsko / Francie, 1998, 97 min

Akcí nabitý, dramatický thriller (název, tedy ten český, evokuje v sobě spíše katastrofický žánr), kde mezi řidičem transportního vozu, tlupou banditů a zlým hodným šerifem stojí nejen povodeň, ale především tři milióny dolarů. Dobrá, napínavá podívaná s prvky dobře zasazeného humoru. [8/1O] (Hard Rain, USA+GBR, drama-thriller)(1.3.2008)

Akce a katastrofická povodeň hrají naprosto rovnocenné partnery v tomto ne příliš známém, zato kvalitativně ucházejícím akčňáku plném vody, maloměstských buranů a naháněček na skůtrech. Změna je oproti zajetým kolejím nejen v prostředí a v důrazu na přírodní živel, z čehož mimochodem režisér vytěžil maximum, ale i hlavní hrdina tu je značně nestandartní. Slater není žádný bijec, ale spíše nenápadný a nekonfliktní pracovník policie, který se náhodou dostal do kontaktu s mnohem protřelejšími a drzejšími pákami. A ač to není žádný herecký velikán, jeho zvláštní typ "neviditelného" charizmatu funguje prapodivně dobře. Mokrý a špinavý čistokrevný akčňák ve více než zajímavém vodním prostředí.(7.5.2005)

Je to celkom dobrý akčný katastrofický film s Christianom Slaterom. Má dosť dobrý príbeh o čestnom strážnikovi, ktorý má odviesť peniaze z malého mestečka, trpiace silnými záplavami, ale skupinka zločincov chce tie peniaze získať pre seba a keďže im ich strážnik odmietne dať dobrovoľne, musí im v tomto nehostinnom prostredí uniknúť. So spracovaním som nadmieru spokojný, film je zaujímavou kombináciou akčného a katastrofického žánru, má výborné tempo, tu sa stále niečo deje a dej baví počas celej svojej dĺžky, keďže práve v tých neakčných častiach dostatočne zabávajú problémy s povodňou, čo oceňujem, ale zároveň mierne sklame, že akčný žáner tu nie je až tak výrazný ako obvykle. Za to môžu hlavne zločinci, ktorí sú až príliš mierni a slušní, takže o hlavného hrdinu sa tu nedá takmer vôbec obávať a ani o život mu až tak často nejde. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Ale len vo svojej kategórii, chýba mi tu klasická akcia, nie je tu prakticky žiadny skutočný súboj, žiadna správna prestrelka, iba obyčajné scény, kde sa dve skupiny navzájom ostreľujú, ale takmer bez zásahu a je tu len minimum zabitých, hlavný hrdina za celý film zabije len jedného protivníka, čo je teda veľmi málo. Ale inak je na tom dobre, je veľmi dobre natočená, celkom nápaditá, hlavne zaujímavá naháňačka na vodných skútroch v škole, alebo zatápanie policajnej stanice, pozerá sa na ňu dobre. S hereckým obsadením som spokojný, Christian Slater v hlavnej úlohe, ktorý je tu ten správny sympaťák, ktorému sa nedá nefandiť, Morgan Freeman v prekvapivo čiastočne zápornej úlohe, Randy Quaid a zábavný manželský pár. Poteší aj viacero výborných hlášok. Réžia a technická stránka sú výborné, rozpočet je vidieť, na takýto klasicky natočený akčný film v deväťdesiatych rokoch sa pozerá veľmi dobre. Vyššie hodnotenie nedávam iba preto, lebo akcia mi až tak moc nevyhovuje a chýba aj napätie kvôli väčšinu času miernym záporákom, ale inak som rozhodne spokojný, dobrý príbeh, slušné tempo a vydarený vizuál. Objektívna kvalita filmu- 73%, film sa páči mne na 66%.(14.4.2012)

Celkom svižný film, ktorý ani nie je katastrofický, ale skôr akčný thriller. Na katastrofu poukazujú iba okrajovo, dopĺňa hustú atmosféru zatopeného okolia. Dej nenudí ani nachvíľu, to je pravda, ale aj tak ma tento film nedostal natoľko aby som zvýšil hodnotenie. Ja ostávam pri 3* aj pre to, že ma neprekvapili herci ani akcia. Prestreliek tam bolo až moc, viacerí to určite ocenia. Je to dosť temné aj napínavé, no nepáčilo sa mi ako tolko krát niektoré postavy ušli smrti v poslednú sekundu. McGyverovské akcie ma až tak neberú, ale stále je to mierny nadpriemer. 65%(29.8.2008)

Obyčejná zápletka - obrněné auto veze prachy ze svozu pobřežních bank. Zřejmně se jim dostane voda do sání a auto přestane na vodu jet :) Nj, nemaj kluci jezdit v takový hloubce. Asi jim nedošlo, že auto mají sice obrněný, nikoli vodotěsný :) Na tři melounky doláčů v autě si ale však dělá chutě partička gangsterů. Netrvá dlouho a chuť na prachy dostane i promáčený sherif. Kdo u nich bude dřív? Vypuknou přestřelky na všechny strany ... každou chvíli je někdo na straně jedné, o chvilku dýl už na straně druhé. Když už se konečně postřílej, ale že jim to trvalo nekonečně dlouho :) zbyde řidič, vůdce gandu a statečná ochránkyně kostela. Sice se to dalo čekat, ale prachy se zachránili a to je přeci hlavní! :) Ne kecám, gangstříček si jeden pytel s prachama přeci jen odvezl ... na lodičce.(22.12.2005)