Povodeň

Pluie d'enfer

Povodeň

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Velká Británie / Dánsko / Francie, 1998, 97 min

Starý dobrý devadesátkový akčňák - žádné sterilní počítačové animace, ale poctivé kulisy, které mě opravdu hodně potěšily (zatopené městečko, model bortící se přehrady a tak). Je to tak dobře a atraktivně udělané, že i kdyby byl příběh ještě o něco pitomější, stejně mě bude bavit se na film dívat. Slatera mám od True Romance hodně rád, ale tady mi svým "mirkodušínovstvím" lezl dlouhý čas krkem; vrcholem bylo, když se snažil zachránit z vody chlápka, který ho ještě chvíli před tím chtěl oddělat (podobné excesy toleruju jen Jackiemu Chanovi). Ale pak jsem se vybodnul na kritiku, smířil se s tím, že Hard Rain je holt film pro mládež, a užíval si všeobecné vodní radovánky všech zůčastněných (škoda, že moje trafikové DVD neobsahuje bonusy o filmu, zajímalo by mě, jak se tahle taškařice natáčela a jak si ji herci užívali).(2.4.2016)

Velmi napínavý snímek o jedné nepovedené loupeži a o prohazování rolí dobrý/špatný po celou dobu filmu. Morgan Freeman zde hraje dobráckého záporáka, se kterým musí sympatizovat každý. Christian Slater již tak nezáří, ale své role se zhostil také velmi pěkně. Spousta akčních scén ve vodě, sem tam nějaká ta vtipná hláška a především rychlé tempo filmu nenechá diváka příliš odpočinout. Výborný film na nudné odpoledne. 80%(24.11.2009)

"Kde je sakra silnice?" Pod tou vodou, takže teď už se bude po ulicích a kostelech jezdit jenom na člunech. Já se tedy přiznám, že Povodeň jako taková mě zase až tak moc nebavila, v chladném dešti mě začaly bolet záda a hlavní hrdina Tom byl takový nijaký, ale hláškami se nešetřilo a ti méně důležití byli celkem fajn. Zejména praktická Karen mě zaujala, odvolaný šerif byl vynikající a Jimův spolek loupeživých kreténů byl trefou do černého. A taky mě pobavilo, jak Tom takticky dokázal vysvětlit Karen demolici kostela. To se musím naučit.(13.12.2017)

„Dvacet let jsem žral jenom sračky. K snídani, obědu i večeři. A dneska měním jídelní lístek..“ Nevím, proč, ale zhruba po deseti letech jsem se k Povodni vrátil. Žádné veledílo z ní ani teď nekouká, nicméně nezastavitelný živel nejednou překvapí. A dokonce i (kdo by to byl čekal) scénárista. Pracovník bezpečností služby převáží slušnej balík peněz, zatímco si na obsah obrněné dodávky myslí i banda vedená jistým Jimem. Hladina vody zatím (jak praví název) nebezpečně stoupá. Tohle holt bude dlouhá noc.. se slušným tempem!! Dánský seriálový a televizní režisér Mikael Salomon vsadil na své kameramanské zkušenosti a cpe (spolu s osvědčeným Peterem Menziesem Jr. – Generálova dcera, Lara Croft, Čas zabíjet) divákovi jeden zajímavý záběr za druhým, přidává kvalitní střih i velmi dobré zvraty a kličky. Akční scény pak velmi solidně využívají všudypřítomné vody.. a v drtivé většině nejsou hloupé. Katastrofických filmů, kde hlavní roli hraje voda, navíc moc není a i díky střídmé délce si Povodeň drží solidní nadprůměr po celou dobu. Výslednému dojmu hodně pomáhají i herci – výborní jsou mokrá Minnie Driver, Randy Quaid a hlavně Morgan Freeman, hlavní bijce Christian Slater mi nevadil, ale je pravda, že bych si představoval výraznějšího hrdinu. Sečteno, podtrženo.. osvěžující překvapení za 3 a ½ hvězdy se slušným akčním scénářem!!(3.12.2010)

V případě Povodně nemám já osobně co řešit, neboť se jedná o jednu z nejnadupanějších béčkových jízd a pro mě jde vlastně i o jeden z nejzásadnějších akčních filmů vůbec. Vždyť tady nabere film od prvních minut naprosto neuvěřitelný tempo a ikdyž se to zdá až nemožné, to tempo se pořád a pořád jen zvyšuje, divák nemá ani vteřinu čas na vydechnutí, akce střídá akci, originální honičky, střílení, souboje, výbuchy, boření, demolování, kdy tedy navíc nevím, jakým rozpočtem tvůrci disponovali, ale celé to vypadalo zatraceně dobře a přesvědčivě, prostě tomuhle říkám něco vytáhnou na absolutní maximum. Zápletka je pak sice jednoduchá a přímočará, což je ovšem u tohoto typu akčního filmu zcela v pořádku, zároveň zde dojde ale i k několika nečekaným zvratům a vyskytuje se zde i celá řada výtečných, originálních nápadů, které to též hodně oživili. Dále tu máme pěknou dávku napětí, velice působivou atmosféru, výborný casting, postavy zde navíc hází fakt hodně vytuněný hlášky, prostě celý je to vážně obrovská, strhující zábava, mající neskutečný koule. Tato podívaná je zkrátka povinnost pro každého příznivce adrenalinových jízd, a za mě jednoznačně úžasný akční zážitek!(20.1.2018)

• - Film byl natáčen převážně v Huntingburgu v Indianě, a to i přes to, že se v okolí nenachází žádná velká řeka ani přehrada, jen dvě velká jezera. (Terva)

• - Píseň "Flood" křesťanské rockové skupiny Jars of Clay, která se ve filmu objevila, vyzvedla skupinu do hlavního proudu hudební scény. (Terva)

• - Původně měl film réžírovat John Woo (Živý terč, Operace zlomený šíp, Kód Najavo). (Rodriguez)