Paul Newman je známý především jako herec, nicméně za ním stojí i zajímavá práce na postu režiséra. Toto drama z roku 1984 pojednává o složitém vztahu stárnoucího dělníka Harryho a jeho dospívajícího syna Howarda, který považuje svého otce za nulu a břídila. Každý žije v jiném světě – Harry uznává jen tvrdou fyzickou práci a lopotu, jeho citlivý syn má zase vzletné myšlenky a chtěl by se živit psaním. O tom ovšem otec nechce ani slyšet a dá mu vážné životní ultimátum. Rodičovská láska může mít mnoho podob a jednu z nich ukazuje snímek Harry a syn… (oficiální text distributora)

cheyene

Paul Newman mě i tentokrát přesvědčil, že i režisérské křeslo mu svědčí. Po vynikajícím snímku Tak mě někdy napadá tu máme drama Harry a syn, které je občas úsměvné skrze různé vtípky, ale příběh stojí zejména na vztazích mezi lidmi, lásce otce a syna a lidí, kteří tuto dvojici obklopují. Život není jen samé slunce a duha, jak by řekl Rocky Balboa, a v tomto filmu se to potvrzuje. Charaktery postav jsou tu výborně vykreslené, neboť od počátku tak nějak o každé postavě víme, co od ní můžeme čekat, přičemž se ale jejich chování v důsledku děje různě mění, dochází k nejrůznějším konfrontacím a proměnám, aby si nakonec hlavní dvojka uvědomila, co je v životě důležité a jaká je její přirozenost. Scéna v autě, když Harry čte Howardův dopis, je opravdu dokonalou ukázkou brilantního herectví Paula Newmana a jde o poměrně emotivní záležitost. ()

nascendi

Tak som si v ideálnych podmienkach vychutnal 25. film s Paulom Newmanom, mojim hercom No. 1. Vychutnal je to správne slovo. Nemám chuť dopodrobna opisovať všetky klady, ktoré ma v tomto vzťahovom filme zaujali. Paul Newman je v ňom fascinujúci a pri opakovanom sledovaní vynikajú prednosti jeho herectva oproti ostatným ešte výraznejšie. Celý film je zaľudnený postavami, s ktorými sa asi ťažko stotožníte, možno ani nebudete s nimi sympatizovať, ale určite budete presne vedieť, čo sú to za ľudia a čo možno od nich v konkrétnych situáciách očakávať. Pomerne málo ma zaujíma hodnotenie ostatných, ale napriek tomu ma mrzí tých iba 74 %. ()

kleopatra

Paul Newman hraje chlápka, který se živí bouráním baráků. Jeho syn Howard si občas přivydělá mytím aut, koketuje se psaním, ale většinou se jen tak poflakuje, což vede k domácím hádkám a rozepřím. Pokus o zaměstnání v jakési papírně, kde jsem prvně viděla Morgana Freemana coby nervózního mistra, taky nevyjde. Sousedka, která kromě toho, že si povídá s papoušky, uhání tátu Paula a Howard začne chodit s její těhotnou dcerou .....zdá se to banální? Možná, ale je to moc krásný film o komunikaci a lásce mezi lidmi a já si ho dám, když mě opouští víra v obojí. Paul Newman se natočením filmu o synovi a otci snad vyrovnával s nedávnou smrtí svého vlastního syna Scotta. ()

genetique

Film, teda príbeh otca a syna má určite väčšiu hodnotu, ako je uvádené vo filme formou knihy. Rozprávanie je pomalé, klasické, ľudské, zo života. Áno, takých máme veľa, ale pokiaľ sú pekne natočené, s hercami, ktorí to vedia a ja sa pri nich cítim dobre, môže ich byť stále viac. 75%. ()

Willy Kufalt

Paula Newmana už déle vnímám bez nejmenších pochyb jako vynikajícího herce, schopného zazářit v nejrůznějších žánrech. Ale tentokrát mne překvapil dvounásobně: jako velmi obstojný režisér a scenárista vlastního autorského snímku a také volbou žánru a tématu. Newmanův výkon je nesmírně procítěný, v některých scénách přímo fascinující a přináší ním velmi pozitivní osvěžení podobných osmdesátkových filmů. Příběh má trošku vlažnější rozjezd, ale spolehlivě rozehrává všechny důležité vztahy, funkčně graduje a provází ho zajímavá symbolická paralela s bouráním zdí starých domů. Při pozorném sledování prožíváme s hlavními postavami místy skutečně tísnivé drama, ale současně jsme svědky i nejednoho vtipného momentu (na ten krutý opakovaný vtip s mokrým spodkem od plné krabice asi jen tak nezapomenu :)). Zůstala jenom tradiční vada na kráse v podobě mnohdy nevýrazných herců ve vedlejších rolích, nad nimiž Newman až příliš ční jako Mont Blanc uprostřed nízkých luk... při sledování Robbyho Bensona v roli syna jsem si opavdu mohl v dobrém zavzpomínat i na takového Matta Dillona v Terči a to už je co říct. 75% ()

• Drobnou roli si ve filmu zahrál Morgan Freeman, který byl téměř rozhodnut herectví vzdát, než ho najal Paul Newman. (Mikino00)