Harry a syn

Harry & Son

Harry a syn

USA, 1984, 120 min

Tak som si v ideálnych podmienkach vychutnal 25. film s Paulom Newmanom, mojim hercom No. 1. Vychutnal je to správne slovo. Nemám chuť dopodrobna opisovať všetky klady, ktoré ma v tomto vzťahovom filme zaujali. Paul Newman je v ňom fascinujúci a pri opakovanom sledovaní vynikajú prednosti jeho herectva oproti ostatným ešte výraznejšie. Celý film je zaľudnený postavami, s ktorými sa asi ťažko stotožníte, možno ani nebudete s nimi sympatizovať, ale určite budete presne vedieť, čo sú to za ľudia a čo možno od nich v konkrétnych situáciách očakávať. Pomerne málo ma zaujíma hodnotenie ostatných, ale napriek tomu ma mrzí tých iba 74 %.(25.6.2015)

Paul Newman hraje chlápka, který se živí bouráním baráků. Jeho syn Howard si občas přivydělá mytím aut, koketuje se psaním, ale většinou se jen tak poflakuje, což vede k domácím hádkám a rozepřím. Pokus o zaměstnání v jakési papírně, kde jsem prvně viděla Morgana Freemana coby nervózního mistra, taky nevyjde. Sousedka, která kromě toho, že si povídá s papoušky, uhání tátu Paula a Howard začne chodit s její těhotnou dcerou .....zdá se to banální? Možná, ale je to moc krásný film o komunikaci a lásce mezi lidmi a já si ho dám, když mě opouští víra v obojí. Paul Newman se natočením filmu o synovi a otci snad vyrovnával s nedávnou smrtí svého vlastního syna Scotta.(19.1.2005)

Paul Newman mě i tentokrát přesvědčil, že i režisérské křeslo mu svědčí. Po vynikajícím snímku Tak mě někdy napadá tu máme drama Harry a syn, které je občas úsměvné skrze různé vtípky, ale příběh stojí zejména na vztazích mezi lidmi, lásce otce a syna a lidí, kteří tuto dvojici obklopují. Život není jen samé slunce a duha, jak by řekl Rocky Balboa, a v tomto filmu se to potvrzuje. Charaktery postav jsou tu výborně vykreslené, neboť od počátku tak nějak o každé postavě víme, co od ní můžeme čekat, přičemž se ale jejich chování v důsledku děje různě mění, dochází k nejrůznějším konfrontacím a proměnám, aby si nakonec hlavní dvojka uvědomila, co je v životě důležité a jaká je její přirozenost. Scéna v autě, když Harry čte Howardův dopis, je opravdu dokonalou ukázkou brilantního herectví Paula Newmana a jde o poměrně emotivní záležitost.(1.12.2012)

Film, teda príbeh otca a syna má určite väčšiu hodnotu, ako je uvádené vo filme formou knihy. Rozprávanie je pomalé, klasické, ľudské, zo života. Áno, takých máme veľa, ale pokiaľ sú pekne natočené, s hercami, ktorí to vedia a ja sa pri nich cítim dobre, môže ich byť stále viac. 75%.(30.11.2007)

P. Newman sa v tomto prípade okrem hlavnej úlohy ujal aj úlohy režiséra a výsledok dopadol na výbornú. Už prvé zábery, kde vidíme Newmana za veľkým búracím strojom, ktorým búra staré baráky ma chytili. Takúto prácu by si určite zamilovalo mnoho chlapov...Príbeh otca syna, ktorí spolu žijú bez matky je kvalitnou drámou a väčšina príbehu sa točí okolo ich vzájomného vzťahu, hľadaní práce a problémov i radostí bežného života. Je tu pár úsmevných momentov a asi najviac pobaví scéna s porcelánom. V menšej úlohe sa tu mihne pomerne mladý M. Freeman. Mladšieho som ho vo filme ešte nevidel. P. Newman bol a je veľkou hviezdou a ja sa snažím vidieť čo najviac jeho filmov. S týmto veľká spokojnosť. Na záver pridávam trailer, keďže tu chýba. 80%.(24.1.2015)

• - O roli Howarda se ucházel Tom Cruise, ale byl odmítnut. (Rocky62)

• - Paul Newman původně nechtěl ve filmu hrát. Do své role chtěl obsadit Gena Hackmana. (Mikino00)

• - Drobnou roli si ve filmu zahrál Morgan Freeman, který byl téměř rozhodnut herectví vzdát, než ho najal Paul Newman. (Mikino00)