Muž, který zabil

Levity

Muž, ktorý zabil

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Francie, 2003, 100 min

Manuel Jordan (Billy Bob Thornton) je propuštěn po 21 letech z vězení, kde seděl od té doby, co jako mladý delikvent při krádeži v obchodě zastřeli mladéhol prodavače. Byl sice odsouzen na doživotí, a také si na to již zvykl - takže mu kapku dělá problém začlenit se zpět do společnosti. Po několika dnech strávených porůznu v hotelích se seznamuje s kazatelem Milesem (Morgan Freeman), který ve dne vede něco jako pobočku armádu spásy, a v noci hlídá mládeži navštěvující nedaleký klub auta (nikoliv za peníze, ale za 15 minut poslechu jeho kázání). Manuel se stane jeho spolupracovníkem, ale nevzdá se naděje odpuštění za čin, který spáchal. Proto vyhledá sestru zabitého chlapce, a snaží se ji ulehčit její život... Vzhledem k tomu, že Manuel nemá kam spěchat (když si člověk zvykne na doživotí, tak kam spěchat?) tak se celý film line v pomalém tempu (což mi zde kupodivu moc nevadilo), ale ani chvilku nenudí. Největší zásluhu na tom má Billy Bob Thornton v hlavní roli, ale ikvělí jsou i Kirsten Dunstová nebo Morgan Freeman v rolích vedlejších. Nenápadný filmeček, ale ani trochu nezklamal...(30.9.2004)

Filmy čo sa dosť zaoberajú aj Bohom a podobnými moc nemusím. Ale tu to bolo v znesiteľnej miere takže ostalo miesto aj pre inú dejovú líniu. Celkovo ma to nenudilo ba dokonca som si film v pohode vychutnal. Hodnotenie je tak medzi tromi a štyrmi hviezdičkami ale za skvelé herecké obsadenie sa prikláňam k štyrom (aj keď Freemana som videl zahrať aj lepšie). (75%)(1.9.2010)

Film má velice pomalé tempo, ale přesto má velmi slušný a uvěřitelný děj. Billy Bob Thornton hraje propuštěného vraha, který hledá odpuštění a klid, dostatečně přesvědčivě a spíš se zamyslíme nad tím, proč někdo jako on dokázal někoho zabít. Trochu mi vadila postava mrtvého chlapce, kterou stále někde viděl. Přišla mi dost zbytečná. Docela by stačila ta fotografie.(4.7.2005)

• Morholt

Téma mě moc nelákalo, ale obsazení způsobilo, že jsem tomu šanci dal a byla to chyba. Celý film je postavený na Thorntonovi, který střídá bolestné pohledy se zadumanými a snaží se diváka donutit, aby mu věřil výčitky svědomí. Jenže mu to moc nejde a mě celkem záhy bylo jedno jak a jestli dosáhne jeho hrdina odpuštění, po kterém tak moc touží. Trojice Freeman-Hubter- Dunst tady bohužel spíš jen příštipkařila, takže z této strany se záchrana nekonala. Nuda na entou. 15%(28.4.2016)

Poměrně slabé a nevýrazné zpracování poutavého námětu. Billy Bob zde ztvárnil zhrouceného muže, jež se snaží odčinit jeden velký hřích své minulosti. Jakkoliv na mě působila jeho ztrhaná a ztrápená tvář, připadalo mi, že po celý film disponoval jednotným výrazem obličeje a neprojevil výraznější grimasu či gesto. Jistě, jeho utrápená postava k tomu již jakoby neměla sílu, ale i přesto mi to nepatrně vadilo. Morgana Freemana mám velmi ráda, snad ve všech filmech se mi líbil, ale v tomto případě ani jeho osobnost a charisma toho moc zachránit nedokázalo. Jeho postava mi nepřišla příliš výrazná či zapamatovatelná. Děj tak alespoň rozjasňují Holly Hunter a Kirsten Dunst.(16.2.2010)

• - Ed Solomon psal scénář 20 let. (mi-ib)