Muž, který zabil

Levity

Muž, ktorý zabil

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Francie, 2003, 100 min

Film má velice pomalé tempo, ale přesto má velmi slušný a uvěřitelný děj. Billy Bob Thornton hraje propuštěného vraha, který hledá odpuštění a klid, dostatečně přesvědčivě a spíš se zamyslíme nad tím, proč někdo jako on dokázal někoho zabít. Trochu mi vadila postava mrtvého chlapce, kterou stále někde viděl. Přišla mi dost zbytečná. Docela by stačila ta fotografie.(4.7.2005)

Tenhle film ma strasne poklidny, misty skoro az uspavaci tempo, ale jinej styl by se pro tenhle druh filmu asi nehodil. Problem je, ze postava Billy Boba je spatne napsana. Neni zrovna dvakrat uveritelny, ze najednou zacne vsem pomahat a delat kazani. Navic se celou dobu tvari jak starej morous a furt rika "I'am sorry", takze mi misty lez na nervy. Ani herecky se nijak nevytah, ne ze by hral spatne, ale obcas se fakt tvaril dost divne, ale mozna za to moh ten uces. Naopak me potesil Moran Freeman, kterej je ve svy roli ne tak uplne kazatele docela hustej. Film jsem skouknul a nenudil jsem se, ale ze bych z neho mel nejakej zazitek, to ne.(26.2.2007)

Manuel je obyčejný chlapík, smolař - nabízí se - který jednou zachyboval, respektive pořádně šlápnul vedle a po 23 letech, na které mu byl z doživotního trestu zkrácen pobyt ve vězení se vrací do normálního života. No, normálního.. Zarputile se snaží nalézt mír v duši, která mu neustále a nemilosrdně předkládá okamžiky v onen osudný okamžik, kdy zmáčknul spoušť. Na téma vykoupení pohlíží režisér a scénárista Ed Solomon po svém a místy s ušlechtilým kalkulem se potácí řídkým dějem od ničeho k ničemu, zatímco divák tápe se sympatiemi k jednotlivým postavám. Depresivní atmosféru navíc podtrhuje i kamera zkušeného Rogera Deakinse. Solomon tak poskládal plejádu hereckých es do značně nevyrovnané skládačky, ve které „dospělé“ role očekávaně potěší (zejména Morgan Freeman), zatímco ta poslední mě překvapivě zahřála nejvíce, přestože rozmazlená rebelka Kirsten Dunst, co poztrácela takřka všechny iluze, dostává viditelně nejméně prostoru.(5.6.2007)

Poměrně slabé a nevýrazné zpracování poutavého námětu. Billy Bob zde ztvárnil zhrouceného muže, jež se snaží odčinit jeden velký hřích své minulosti. Jakkoliv na mě působila jeho ztrhaná a ztrápená tvář, připadalo mi, že po celý film disponoval jednotným výrazem obličeje a neprojevil výraznější grimasu či gesto. Jistě, jeho utrápená postava k tomu již jakoby neměla sílu, ale i přesto mi to nepatrně vadilo. Morgana Freemana mám velmi ráda, snad ve všech filmech se mi líbil, ale v tomto případě ani jeho osobnost a charisma toho moc zachránit nedokázalo. Jeho postava mi nepřišla příliš výrazná či zapamatovatelná. Děj tak alespoň rozjasňují Holly Hunter a Kirsten Dunst.(16.2.2010)

• POMO

Tieto duchaplné americké drámy ma už začínajú fakt nudiť. Pokiaľ to nie je sentimentálne (MOONLIGHT MILE), je to nudné (tento prípad), a i keď vás to sprvu povedzme niečím zaujme, po pár hodinách z vás celý dojem načisto vyšumí. Základná premisa zvládnutá (i keď to, čo predvádza Thornton, by som uhral i ja sám), no zmysel Freemanovej postavy mi načisto uniká. A zajtra mi už pravdepodobne bude unikať i zmysel celého filmu.(27.11.2003)

• - Ed Solomon psal scénář 20 let. (mi-ib)