Modré pondělí

• Československo

Modrý pondelok

Komedie

Polsko, 1971, 98 min

O tom, že pondělí nestojí za víc než za pytlík plesnivých psích granulí, už vím od svých školních let, především ta pondělní rána byla krušná. Ze začátku mi připadalo, že tenhle film není o moc lepší, zdálo se mi to křečovitě poskládaný sled příhod, které potkávaly Varšavany během jednoho pondělka - třeba, že skončili na jeřábu, zasekl se jim výtah a podobně. Postupem času, když začalo docházet k různým záměnám, mě to ale začalo celkem bavit. Je ale pravda, že to dneska působí už trochu zastarale a diváka, který starší filmy nezná, to nejspíš moc nenadchne. Jedna věc se ale nemění - Polky jsou neskutečně okouzlující feny, což platilo tehdy a platí to i dnes. 70%(6.9.2015)

Vyloženě špatná komedie to není. Problém celého filmu je ale v tom, že je do značné míry zastaralý a bez znalosti (nejen) polských reálií v období vlády E. Gierka člověk některé věci jen těžko pochopí. Vzhledem k tomu, že znám Varšavu celkem dobře, je pro mě asi nejzajímavějším na celém filmu porovnání tehdejší šedivé reality (byť se jednalo o začátek na tehdejší poměry "zázračné" prosperity komunistického Polska) se současnou moderní podobou města.(5.6.2014)

Nikdo nemá rád pondělky. Zprávu o tomto civilizačním fenoménu se snaží podat tato polská komedie, která s lehkou hravostí mapuje jeden den v životě několika (ne-)obyčejných lidí (italského průmyslníka, polského policisty, taxikáře, mlékaře, dělníka a mnoha mnoha dalších). Ústředním postavou je právě italský průmyslník Francesco Romanelli (Kazimierz Witkiewitz), Ital každým coulem, který se od příletu do Varšavy připlétá do opravdu absurdních situací. Navíc neumí jinak než italsky, což se na první pohled může jevit jako nevýhoda.(10.6.2017)

Velmi příjemná situační komedie, která mi svou konstrukcí silně připomněla filmy Jacquese Tatiho. Velmi silná parodie na každodenní realitu socialistického Polska.(11.3.2006)

Poněkud vyčpělá socialistická komedie, plná zmatků, náhod a omylů, baví už jen místy.(20.10.2012)