Překvapivé začátky (E01) (epizoda)

Surprising Beginnings

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 47 min

Komentáře uživatelů k epizodě (1)

Založené na knihe, ktorú mám k dispozícii, platí sa ju prečítať, no tento seriál je jej verným zrkadlom a čo ponúka navyše? Hlavne mrazivé obrázky, rekonštrukcie a hudbu, ktorá sa vás silno dotýka. Azda najlepší seriál o Osvienčime a koncentračných táboroch v dejinách. Komplexné a založené na rozhovoroch s ľuďmi, ktorí tam boli – vrátane esesákov. Seriál je zároveň päsťou na oko tým pochábľom, ktorí tvrdia, že sa to nikdy nestalo. Prvá časť ponúka príbeh o zrode Auschwitzu, ktorý bol predtým len schátranými kasárňami poľskej armády. Rudolf Hoess ich prebudoval na tábor, neskôr sa to rozvinulo aj na tábor smrti, no a práve on je autorom známeho: „Arbeit macht frei“. Máme tu ale výpovede aj o tom, ako sa zabíjali aj väzni medzi sebou, a bolo to úplne normálne. Dozvedáme sa tiež o likvidácii postihnutých a o čistkách v Lotyššsku či na Ukrajine. Zvýroku Hansa Friedricha, ktorý strieľal Židov v lesoch, naozaj tuhne krv v žilách: „Čo som si pri tom cítil? No nič, myslel som si len, mier dobre... Aby som ich presne zasiahol. Na toto som presne myslel... Pre nás to boli len židia.“(23.1.2021)