Na podzim 1941 měli nacisté před sebou nejdůležitější měsíce v plánování toho, co nazývali konečné řešení, vyhlazení Židů. V koncentračním táboře Osvětim se jeho velitel Rudolf Höss potýkal s organizováním masového vyvražďování nevinných civilistů. Z vlastní iniciativy začal vymýšlet nové způsoby zabíjení. (Česká televize)

Arsenal83

Výstavba Brezinky – vyhladzovacieho tábora pri Osvienčime a barakov. Výrok väzňa: „Mali sme len jeden trvalý pocit. Môžu nás kedykoľvek zabiť a nikto sa nebude pýtať prečo. Všade bola len smrť, žili sme so smrťou. Šokujúce je aj to, že nemeckí židia sa pozerali na poľských zvrchu, oni sami ich mali za podradnejších. Ďalej sa tu rozoberajú aj ghetá a ako sami židia museli rozhodovať, kto pôjde prvý preč. A niektorí z nich to zneužívali ako známy hajzel Rumkowski, ktorý zneužíval ženy a správal sa ako pán ghetta v Lodži, akoby ani sám židom nebol. A tak aj dopadol. Ďalej je tu vysvetlené zrodenie myšlienky o vyhladzovaní cyklónom B. Najšokujúcejšia v tejto časti je pasáž venovaná Slovensku výpoveď dedka, bývalého gardistu, ktorý na staré kolená ešte v dobrom spomína, ako sa mu dobre žilo, keď dostával prídely z majetkov deportovaných židov. ()