poster

Svedená a opuštěná

 • Itálie

  Sedotta e abbandonata

 • Francie

  Séduite et abandonnée

  (Francie)
 • slovenský

  Zvedená a opustená

 • anglický

  Seduced and Abandoned

Komedie / Drama

Itálie / Francie, 1964, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • vypravěč
  ****

  Svíravá společenskokritická studie maloměšťáckého pokrytectví, kterou jen naprostý cynik může nazvat komedií, aniž by k tomuto označení žánru nepřidal přívlastek „krutá“. Satirický ráz filmu je totiž častěji přehlušován psychologickým ponorem, karikování se rozplývá ve scénách vnitřního boje. Svět vyznávané rodové cti (přesněji: jejího obrazu) děsí svou relativizací hříchu (pro udržení (pochybné) neposkvrněnosti jména lze spáchat i vraždu, čili obětovat svou duši) i rozkladem rodiny, v nějž ústí (odcizený vztah otce ke svým dcerám). Díky vyhraněnější expresivitě snad ještě o stupeň silnější a varovnější dílo než analogické téma zpracovávající Krásný Antonio.(27.12.2009)

 • demovka
  ***

  Začátek byl velice slibný, ale potom? Protahování agónie, aby nakonec to skončilo přesně tak, jak si člověk představuje. Smrt papínka myslím, že byl nápad vzniklý během scénáře nebo filmu, aby se ke konci, co do zajímavosti, přitlačilo na pilu. Příběh se dá definovat jednou větou: Když podlehnete jakémukoliv muži před svatbou, zkazíte si život, rodiny uvrhnete do neštěstí a přivedete otce do hrobu! Myslím, že od té doby to rčení bylo řádně potvrzeno. Film je místy moc tvrdý a moc ukřičený. Postavy se moc nevyvíjejí, ale jen jednají, jak jim přijde nejlepší v jejich smyslu.(18.5.2014)

 • Wecfarien
  ***

  Ano, je to sicilské a ukřičené. Na "skvělou komedii" bych tento film nepasovala (nedokážu se pořádně bavit, když je šestnáctileté dívce nadáváno do děvek, její otec ji liská a zamyká v pokoji, kdy může a ona polovinu filmu propláče a druhou polovinu nemá k pláči daleko), spíše na skvělou přehlídku karikatur maloměšťáků. Dobrému jménu, stavěnému nadevše, je potřeba obětovat veškeré jiné zájmy, nezáleží na tom, čí.(23.2.2011)

 • ramirez2
  *****

  Ten příběh je jako z jiného světa. Vždyť místní zvyklosti nemohl pochopit ani mladý policista ze severu. Docela by mě zajímalo, jak tenkrát na Sicílii takové spory mezi rodinnými klany doopravdy řešili. Ve filmu všichni aktivní účastníci sporu zažívali doslova a do písmene infarktové situace. Já jsem se však náramně bavil.(10.11.2009)

 • Bernhardiner
  *****

  Rodinná čest nezná slitování, někdy řve, někdy jen potichu šeptá, pomlouvá, zabíjí, má ráda lidský smutek, rozšiřuje strach, vidí chyby na druhých, nezná lásku, uzavírá se sama do sebe a netrpí výčitkami svědomí. Mnohde stále ještě hraje velkou roli a všude je velmi nebezpečná. Tento film je vlastně celý jen o ní. Naštěstí toto téma nepojal Germi tak vážně a okořenil ho nevelkým množstvím humoru. Zvlášť postava bezzubého chudobného barona je vyloženě legrační. Ono všechny postavy jsou zajímavé a navíc dobře zahrané, ale většina z nich nevyloudí na divákových rtech ani náznak úsměvu. Na SIcílii to zkrátka takhle chodilo a možná ještě stále chodí. Co takhle zpracovat toto téma v některé z muslimských zemí, kde je situace velmi podobná, ne-li horší? Odváží se k tomu někdo, nebo se všichni bojí nálepky "islamofob"? 95%(19.5.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace