poster

Africa addio

 • Itálie

  Africaddio

 • USA

  Africa Addio

 • USA

  Africa Blood and Guts

 • Velká Británie

  Farewell Africa

Dokumentární / Horor

Itálie, 1966, 140 min

Kamera:

Antonio Climati

Hudba:

Riz Ortolani

Producenti:

Angelo Rizzoli
(další profese)
 • Kusko.t2
  ****

  Zameranie Africa addio je vďaka svojej dĺžke celkom široké a rozmanité. Okrem kontrastu medzi krásou prírody a barbarstvom človeka voči nej (masové zabíjanie zvierat), Jacopetti nezabudol ani na utrpenie človeka pri rôznych čistkách a ozbrojených konfliktoch. Krutý africký život, dehonestovaný zásahom človeka proti prírode a sebe samému, nie je pozeraníčko na nedeľné (ani iné) oddychové popoludnie. Zaujímavosti typu afrického lovu zvierat, “balónikového” odchytu krokodílov, a správania človeka, ktorému momentálna prevaha dáva silu rozhodovať čo je správne a čo nie (prípadne sa pri práci trocha zabaviť a odreagovať na úkor toho druhého) – tak takéto a podobné nelichotivé zábery (niektoré sú v norme), ponúka tento mondo dokument. Silný zážitok je podobne ako u MONDO CANE doprevádzaný príležitostnou kvílivou hudbou, ktorá ako keby miestami vykríkla za tých, ktorí boli umlčaní.(3.4.2008)

 • Rugero
  *****

  Tenhle slavný IT. dokument režisérské dvojice Gualtiero Jacopetti a Franco Prosperi nám ukazuje pravdivě to co se dějě v nám exotickým končinám, v tomto případě v Africe. Notnou část poměrně dlouhé stopáže sledujeme domorodé africké lovce,kteří loví zvěř pro svou obživu i když poměrně nevybíravým způsobem(velice brutální lov na slova).Pak bílé kteří lový pro zisk či pobavení,ale zase jsou vybaveni puškami.Pak se děj přesune a my sledujeme vojáky kteří operují na Africkém Kontinentu. Je mi jasný že pro mnoho budou scény jako přeřízlé šlachy u krávy,lovy na zvířata ja pytláků tak domorodých obyvatel. Na rok 1966-67 tohle muselo být hrozně šokující,režiséři musely mít ohromnou odvahu tento film vůbec natočit a min. za výpověd tohoto dokumentu si Africa Addio zaslouží plné hodnocení.(10.4.2009)

 • Horak
  *****

  Na me to predevsim pusobilo jako zasla pohlednice ze stareho dobreho 20.stoleti, oslavy nezavislosti, obcanske valky, zabijeni, do toho vysmati urostli afrikanci na plazi v casech apartheidu a dalsi bili usedlici ze zemi na jinem konci Afriky, kde uz byl cas narychlo balit kufry, vysmati belgicti a francouzsti zoldaci v dobre placenych honech na nezbedne nouplizaky..jojo,lepsi casy asi nepridou, ale verim, ze je tam jeste porad krasne, dyt It began in Afrikakaka, prece, ne.(14.6.2010)

 • headshotd
  ****

  Syrové zachycení smutného afrického vývoje v období dekolonizace. Od předání moci černému muži, přes záběry života v savaně, masakry obyvatel a revoluce, až po život v apartheidu (film natočen 1966) a černý rasismus. Poměrně dlouhé, ale z mého pohledu hodně kvalitní dokument, který stojí za to vidět. 4*(3.8.2010)

 • inutihar
  ****

  Je to sice přehnané, neobjektivní a manipulativní, ale i tak to stojí za to vidět.(20.4.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace