Pokoutní šachta

(festivalový název)
Čína / Německo / Hongkong, 2003, 92 min

Na severu Číny fárají v mrazivém zimním ránu havíři pod zem. Je mezi nimi i Song Jinming, Tang Chaoyang a Tangův bratr Chaolu, který sem řijel za prací teprve před pár dny. V dole však dojde k nečekané události - dvojice Chaolua zabije a způsobí zával, aby celá událost vypadala jako tragická nehoda. Poté Song a Tang ohlásí událost na místní policii a přimějí tak majitele dolu, který nedodržuje bezpečnostní pravidla a zaměstnává lidi načerno, aby jim, jako zástupcům rodiny oběti, vyplatil odstupné. S penězi v kapse se pak vydají hledat dalšího "příbuzného", aby svůj postup zopakovali. Objeví ho na místním nádraží, kde se shromažďují zájemci o práci. Šestnáctiletý Yuan pochází z vesnice a poté, co se otec nevrátil z dolů, mu nezbylo než opustit školu a hledat si nějaké zaměstnání. Tang nabídne mladíkovi, že mu sežene práci, ale má podmínku - musí předstírat, že je jeho synovec. Song však tentokrát nechce oběť zabít, protože důvěřivý Yuan je příliš mladý a nevinný. Dosavadní spojenectví získává trhliny... Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 2003, Cenu za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší herecký výkon a Cenu publika i kritiky na Festivalu asijských filmů v Deauville 2003. (MFF Karlovy Vary)

flu

Mně se tohle realisticky špinavé drama o dvou vychcaných šmejdech a jednom naivním klukovi líbilo. Žádná hudba, dokumentaristicky strohá kamera, herecké výkony solidní a stopáž tak akorát. Takže slušné 3* a 1/2 hvězdičky. Nehledě na to, že mezi těmi megalomanskými pseudohistorickými velkoprodukcemi, které číňané chrlí jak na běžícím páse, působí tenhle minimalistický filmek tak trochu jako zjevení. ()