Stalo se jedné noci

It Happened One Night

Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA, 1934, 105 min

Velmi zdarila romance, ve ktere doslova exceluje Clark Gable. Miluji dobovou atmosferu starych filmu a tato road movie, jest toho dukazem. Ve filmu je spousta vybornych scen (zpev v autobusu, stopovani, fiktivni manzelska hadka pred detektivy). Skoda, ze v posledni tretine film trochu ztraci na tempu, zaver je uz opet vyborny. Deli me jen minimalni hranice od udeleni plneho poctu bodu.(11.2.2012)

Prapředek všech kýčovitých hollywoodských romancí, který ale nějakým zázrakem není sám kýčovitý ani trošku a navzdory jednoduchému příběhu pojal tolik originality a pozitivního milostného náboje, že se mu jen málokterý následník dokáže vyrovnat. A hlavními viníky jsou jednak dva úžasní hlavní hrdinové, mezi kterými to díky jejich chytře znázorněné odlišnosti perfektně jiskří, jednak zlaté režijní ručičky Franka Capry, které nejenže udržují prvoplánovou sentimentalitu dokonale na uzdě, ale také posouvají vývoj zábavného Peterova a Ellienina vztahu do zcela uvěřitelné a přirozené polohy. Závěr mě sice lehce zklamal, neboť emocionální vrchol filmu se odehrál cca deset minut před pravým happyendem, který byl navíc až překvapivě zapomenutelný, ale ruku na srdce, v dějinách svého sladkého žánru, převážně definovaného oblíbenými konvencemi a neustále se recyklujícími motivy, je Stalo se jedné noci přímo oslňujícím a trvalým zjevením... 85%(7.12.2015)

Kdybych neviděl Šarádu nebo Jak ukrást Venuši, asi bych dal víc. Samozřejmě, tenhle film zde byl dřív, je jeden z prvních v těch dokonalých dialogovkách mezi muži a ženami jako Leopardí žena, Jeho dívka Pátek nebo Příběh z Filadelfie. Přesto mi některé scény přišly trochu nudné a někdy bych ocenil břitčí dialogy. Ale abych nebyl chápán špatně - pořád je to velmi, velmi vysoký nadprůměr a bavilo mě to od začátku do konce. Jsou zde totiž i dílčí vtípky (třeba s mrkví, nebo i jak jí naplácá v půlce řeky na zadek), kterých většinou ve filmech moc nebývá, a samozřejmě zdi Jericha jsou skvělým podobenstvím. Scéna manželského páru před detektivy je dokonalá a velmi vtipná. A vlastně člověka i zajímá, jak se charaktery těch dvou poněkud namyšlených lidí, kteří život doposud brali poněkud lehkovážně, i když každý z jiné strany, nakonec vyvinou. Tady mi trochu vadí, že se víc nedozvíme o postavě opileckého, avšak čestného novináře (šek na 39,60 dolarů!) a jeho životních osudech. Ale celkově film příjemně pobaví i po letech, a to od jeho natočení uteklo víc jak 80 let.(28.12.2018)

Varování před nesympatičností ústřední dvojice se od scény usnutí v autobusu začalo ukazovat jako liché. Kromě jiných kvalit, které tady ostatně zmiňují ostatní, stojí za povšimnutí i hudební složka: ať už jde o tehdy velice aktuální popěvek ze Tří malých prasátek (z předchozího roku) nebo o živou hudbu v autobuse, zahrnující píseň o fr. akrobatovi 19. stol. Julesovi Léotardovi. A nejen, že je tenhle film zábavný, ale zároveň i poučný: tady jsem se dozvěděl, jak se správně namáčí pečivo/(ne)nosí na zádech/stopuje auto. Odtud znám vírník (na kterém přilétá k obřadu King Westley). A díky tomuhle filmu už vím i o obcházení Jericha izraelity a troubení na beraní rohy. :)(3.1.2010)

Absolútne vynikajúci film, ktorý prekonáva takmer všetky romantické komédie, ktoré prišli po jeho vzniku. Je to vtipné, chémia medzi vynikajúco zahranými hlavnými postavami funguje dokonalo, scenár a réžia sú výborné a vôbec, tých 5 Oscarov v hlavných kategóriách bolo maximálne zaslúžených. Síce by som bol trochu radšej, keby It Happened One Night končilo o pár minút skôr - vo chvíli, keď to vyzeralo na anti-happy end - ale záver filmu je aj tak veľmi originálny a nesmierne vtipný. Koniec koncov, ako film samotný.(17.10.2008)

• - Scény pod širým nebem se točili v cirkusovém stanu. (M.B)

• - V jedné scéně Ellie Andrews (Claudette Colbert) vypráví Peteru Warneovi (Clark Gable), že je poprvé sama s mužem. O pár minut později však řekne, že se svým přítelem, novinářem v New Yorku projezdila celé odpoledne v autě. A tehdy se do sebe zamilovali a rozhodli se zasnoubit. (PlayEasy)

• - Natáčení probíhalo v americké Kalifornii v lokalitách Pasadena, Hollywood, Thousand Oaks a Los Angeles. (Terva)