Stalo se jedné noci

It Happened One Night

Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA, 1934, 105 min

Horkou jehlou spíchnutá únikovka z doby končící Velké hospodářské krize, která za svou lehkost a švih vděčí kromě chytrého scénáře asi právě taky časové tísni při natáčení a snaze o trochu toho sociálního vyznění. Tu a tam je humor trošku upachtěný, ale třebas dialog o správné technice nošení na zádech si nezadá s tím Tarantinovým o masáži nohou a za putující slovní gag s hradbami Jericha a jeho rozvinutí do závěrečné pointy by se nestyděl ani Billy Wilder. Jedna z prvních, ne-li vůbec první moderní romantická komedie a tak trochu taky první road movie, na kterou se skoro bez přimhuřování oka báječně kouká i po 80+ letech.(12.1.2018)

• Frajer42

Tak šíleně nezáživné, jak jenom pokus o romantickou komedii může být. Jakákoli ocenění jsou totálně mimo mísu. Mimo byli i páni akademičtí porotci, když nechají zvítězit nic neříkající romantickou komedii. Po 10 minutách sledování každý divák nepochybuje o tom, jak to celé skončí. Samozřejmě jsem neočekával, že mi od samé zábavy vybuchne bránice, ale alespoň jedenkrát, jsem se během filmu usmát chtěl. Obě postavy se mi během 10 minut naprosto znechutily a do konce stopáže jsem si k nim nenašel cestu. Naprosto prvoplánová sračka s nudným, předvídatelným a především (v době vzniku možná ještě ne), ale dnes již stotisíckrát ohraným příběhem (kopírky zasrané) o dvou existencích, které se k sobě vůbec v ničem nehodí, a přesto se do sebe bláznivě zamilují. Takže člověk 100 minut sleduje, jak se totálně uměle a zcela vykonstruovaně jakože dobírají a popichují, až nakonec jako zjistí, že se oba vlastně celou dobu hrozně moc milují. Celou stopáž mě neskutečně sralo, že se hlavní hrdina choval k hlavní hrdince, jako ke kusu hovna, i když to byla otravná ultrapíča, tak přeci jenom měla vaginu a považuji za jaksi nedůstojné s k majitelkám vagín chovat hnusně. Všichni se tu nad tím hrozně moc bavili, takže jsem zřejmě asi jen staromódní. Já jsem člověk, který cukr nesnese ani v kávě a tady ho na mě tvůrci sypali 105 minut celé pytle rovnou do huby. V podstatě celý děj je vykonstruován stylem "cukr a bič", spousta diváků na tomto principu zřejmě vyrůstala, takže si našli ve snímku takové zalíbení. Zejména z počátku filmu jsem neskutečně trpěl. Obě dvě hlavní vykonstruované role jsou napsány naprosto debilně a něco tak debilního není možné zahrát důstojně, ani kdyby se Gable a Colbert přetrhli. Tohle nebyly postavy s plnohodnotnými charaktery, to byli dva nastrčení povrchní panáčci zaujímající ploché předepsané postoje. A podle toho to také vypadalo. Bylo to laciné i na svoji dobu. Zajímalo by mě, jakého kreténa vůbec poprvé napadlo podřadný žánr romantických komedií oceňovat. Osobně považuji čas strávený ve společnosti této nudírny za čas ztracený. Zase a znovu jsem si potvrdil, že tohle ani vzdáleně není mým šálkem kávy. Asi pochopím, že se snímek tu a tam tento film nějaké ženě zalíbí, ale pokud si najde obdivovatele i v pánských řadách, tak by se dotyční pánové měli prudce zamyslet nad svojí orientací. Slabá pohasínající hvězda.(7.11.2019)

Jakožto první screwballový komediální snímek to nemělo chybu. Co mě příjemně překvapilo byl samotný příběh, který byl nápaditý a v podání excelentních hereckých výkonů tak i pestře zabarvený se spoustou výborných hlášek. Líbilo se mi, že se film neorientoval příliš ani tak jen na hlášky, nebo jen na děj. Film se soustředil na kvality všech důležitých zásad pro vytvoření kvalitního filmu, a zaujal tak diváky všech kategorií. Claudette Colet, která se mi ze začátku moc sympatická nezdála se v průběhu filmu začala projevovat a nakonec tak s Clarkem dotvořili zcela nevídanou dvojici, ve které panuje zvláštní vztahové pouto :-). Trošku mě zarazil ten závěr, který by možná šel doladit trošku lépe. Skvělí herci, námět, příběh a scénář. 100% Viděno v kině na 40. LFŠ.(27.7.2014)

Předloha všech těch romantických komedií na které spousta lidí v současné domě nadává, protože jedou přesně podle téhle šablony. Potkali se, nesnášela ho, poznala ho, milovala ho, jenže přijde break-up fáze a v závěru happyend. Pro mě nic extra, prostě jen průměrná romantika a kvůli tomu, že byla možná první jí nic k hodnocení nepřidám. Herci mi tady nijak nevadili, jen mi tam přišlo vtipu jako šafránu...(27.11.2012)

Klasika, ktorú by mal vidieť naozaj každý. Capra žánrovo kombinuje road movie a screwball comedy, aby spolu so skvelým obsadením a ich nezabudnuteľnými peripetiami ("The Limb Is Mightier Than The Thumb") vytvoril jeden z najslávnejších filmov všetkých čias. Ten zjavne inšpiroval i Wylerove Rímske prázdniny (1953), ktoré však pôsobia naivne a plocho. V skratke: zábavné, sexy bez akýchkoľvek hluchých miest!(9.8.2012)

• - Poté, co Claudette Colbert skončila práci na filmu, svým přátelům se na vánočním večírku svěřila: "Jsem ráda, že jsem tady. Právě jsem dokončila natáčení nejhoršího filmu roku." (Babous)

• - Herec Robert Montgomery měl původně hrát hlavní roli, ale odmítl se tím, že jde o "nejhorší scénář, co kdy viděl". (Terva)

• - Režisér Frank Capra potřeboval, aby Clark Gable působil ve filmu starším dojmem .Proto nechal instalovat osvětlení tak, aby dodal jeho obličeji pár let navíc. (topesto)