Stalo se jedné noci

It Happened One Night

Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA, 1934, 105 min

Vyborny film od reziserskeho velikana, akym Capra nepochybne bol. Milionarska dcerka Claudette Kolbert je na uteku, a nasleduje ju novinar v podani Clarka Gable-a /Gone with the wind, Run silent, Run Deep/. Obaja - aj Gable aj Claudette Kolbert vedeli hrat, ba dokonca Gable dostal Oscara za film. No a mne ako diviakovi ostava len jedno : sadnut na prdel a nechat sa unasat krasnou filmovou jazdou s doslova vybornou reziou : 100 %(23.1.2016)

Varování před nesympatičností ústřední dvojice se od scény usnutí v autobusu začalo ukazovat jako liché. Kromě jiných kvalit, které tady ostatně zmiňují ostatní, stojí za povšimnutí i hudební složka: ať už jde o tehdy velice aktuální popěvek ze Tří malých prasátek (z předchozího roku) nebo o živou hudbu v autobuse, zahrnující píseň o fr. akrobatovi 19. stol. Julesovi Léotardovi. A nejen, že je tenhle film zábavný, ale zároveň i poučný: tady jsem se dozvěděl, jak se správně namáčí pečivo/(ne)nosí na zádech/stopuje auto. Odtud znám vírník (na kterém přilétá k obřadu King Westley). A díky tomuhle filmu už vím i o obcházení Jericha izraelity a troubení na beraní rohy. :)(3.1.2010)

Chvílemi hodně zábavné a krásně naivně "caprovské". Jenže chvílemi také hrozně nudné a dokonce i nesympatické. Jak jsem povětšinou uchvácen filmovými hvězdami klasického Hollywoodu, tak tentokrát mě Clark Gable spíše vytáčel a jeho frajerské herectví mi přišlo naduté a otravné. A velice podobně bych mohl mluvit i o Claudette Colbert, ve které jsem skoro celý film nedokázal nevidět Hanu Zagorovou. 6/10(16.3.2015)

Předloha všech těch romantických komedií na které spousta lidí v současné domě nadává, protože jedou přesně podle téhle šablony. Potkali se, nesnášela ho, poznala ho, milovala ho, jenže přijde break-up fáze a v závěru happyend. Pro mě nic extra, prostě jen průměrná romantika a kvůli tomu, že byla možná první jí nic k hodnocení nepřidám. Herci mi tady nijak nevadili, jen mi tam přišlo vtipu jako šafránu...(27.11.2012)

(viděno v roce 2009, názor psán po zhlédnutí) Když jsem se na tento film dívala, říkala jsem si, že to nemůže být náhoda a že Prázdniny v Římě musí z tohoto filmu aspoň trochu vycházet. A taky že jo. Jelikož mám Prázdniny v Římě ráda, je logické, že se mi líbil i tento film. Líbí se mi romantické filmy z 30., 40. let hollywoodské kinematografie. Oproti dnešním mnohdy přeplácaným filmům mi tyto staré filmy přijdou takové noblesní, odvyprávěné s lehkostí a přece tak, aby vás bavily, fandili jste ústřednímu páru a prostě si to užili. Claudette Colbert sice nebyla tak roztomile ztřeštěná jako Audrey Hepburn v Prázdninách, ale předvedla také skvělý výkon. Clark Gable je kategorie sama pro sebe, stejně tak jméno režiséra. Ve výsledku se mi film Stalo se jedné noci moc líbil, ráda se na něj někdy podívám znovu a jsem také ráda, že jsem zase objevila jednu dobrou starou klasiku.(6.4.2012)

• - Režisér Frank Capra potřeboval, aby Clark Gable působil ve filmu starším dojmem .Proto nechal instalovat osvětlení tak, aby dodal jeho obličeji pár let navíc. (topesto)

• - Mezi velké obdivovatele tohoto filmu patřili i Adolf Hitler a Josif Stalin. (porky93)

• - První film, který získal tzv. grandslam (5 nejvýznamnějších Oscarů: nejlepší film, režie, scénář, mužský i ženský herecký výkon v hlavní roli). (Kulmon)