Příběh odkvetlých chryzantém (festivalový název)

• Česko

The Story of the Last Chrysanthemums

Japonsko, 1939, 142 min

Jošitaka Joda

Sendži Itó

Silný dramatický příběh, kterému v současné době může škodit velmi pomalé tempo vyprávění, velké zahrnutí japonského divadla, které dnešnímu divákovi mnohé neřekne, a také skutečnost, že se příběh nejeví nijak inovativní. Jenže japonský styl je více jak patrný, ale spíše v poetismu filmu než v čemkoli jiném.(25.8.2014)

Kultivovaný film - a v současných poměrech se může zdát i překultivovaný. Nejen film, ale samozřejmě i divadlo, které člověka nenechá snad ani vydechnout. Kultivovaností myslím to, že je oproštěn od všech těch sarkasmů, ironických komentářů, vulgarismů slovních i obrazových. Prostě není tam nic, o čem by se dalo hovořit v hospodě u píva. Zážitek z filmu je skutečně niterný, nekomunikovatelný.(29.4.2015)

Zangiku monogatari je výborný film, který opět dokazuje Mizoguchiho pozorovací talent a výjimečnou schopnost citlivě zobrazit a zároveň zkritizovat ponižující postavení žen v tehdejším Japonsku. Pro mnohé patří mezi jeho nejlepší díla. Já ho tam však zařadit nemůžu. V dialozích je občas předramatizovaný a nadmíru sentimentální a obsahově předvídatelný. Ani herecký představitel mladého Kikunosuke se věkově vůbec nepovedl. Přestože se kamera vyhýbá detailnímu nasnímání jak čert kříži, Shotaro Hanayagi prostě na míle daleko vypadá jak čtyřicátník a ani chlup mladší. Technická stránka je naprosto dokonalá a dlouhé, až několikaminutové záběry, včetně častých nočních sekvencí, pokrytých tajemnými stíny, vyzařují celkovitou, nepopsatelnou elegancí.(19.11.2011)

Absolutní neschopnost cokoli říci - tenhle film mi vyrazil dech. Ačkoli právě to není úplně přesné, protože mne spíše donutil ho zatajit, bát se udělat nepatřičný a zbrklý pohyb. Příběh poslední chryzantémy. O něčem tak čistém, křehkém a dojemném je nebezpečné mluvit, protože hrozí, že to polámete. To, že film vznikl v předvečer válečného běsnění, vše jen umocňuje. Moje hluboká poklona, opravdu...(28.3.2008)

Možno sú niektoré slávne japonské filmy ťažšie čitateľné pre západného diváka vďaka šifrám, ktoré pochopí iba Japonec. Mizoguči však v Poslednej chryzantéme naopak svet japonského divadla a príbehom jednej osudovej lásky podáva zrozumiteľný obraz japonskej spoločnosti a ich patriarchálneho systému 19. storočia. A nielen jeho. Bude to znieť ako protiklad, ale starý japonský film trvajúci 2 a pol hodiny a využívajúci čiastočne minimalizmus v rozprávaní mi ubehol ako voda. Všetko je krásne nasnímané, predstavenia sú herecky strhujúce, láska osudová až za hrob, obetovanie až biblického rozmeru. Napriek tomu minimálne patetické.(27.9.2015)