Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drogový dealer Šárlí skončil při opilecké potyčce během nočního odchodu party mladistvých z hospody s nožem v játrech. Komisaře Vašátka, který si už užívá důchodu, do vyšetřování zatáhne mladíkova babička Forejtová – dávná známá jeho zemřelé ženy. Ukáže se, že Vašátkův přítel, malíř Horác, zná dalšího z party, šestnáctiletého Zbyňka, kterého před časem učil malovat. Zbyněk se těžce potýká se svým autoritativním a akurátním otcem – podnikatelem Bouzkem, a zjevně něco skrývá. Vašátko s Horácem posléze odhalí pozadí vraždy i jejího pachatele. Nejdřív však musejí porozumět titulní „štěnici“, jak Vašátko nazývá detail, který v nějakém kriminálním případu nesedí. Pokud není detail objasněn, nelze případ uzavřít. V tomto příběhu je „štěnicí“ bota, která byla nalezena na místě činu a která nepatří nikomu z účastníků potyčky. (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

kingik 

všechny recenze uživatele

Oblíbený tandem vyšetřovatelů, můžeme klidně napsat es v kriminalistické branži, se vrací opět v tradičním složení kapitán Vašátko (Viktor Preiss) a malíř Horác (David Matásek). Prvního jmenovaného z důchodové relaxace vytáhne zapeklitý případ zabití mladíka po noční opilecké potyčce, v němž figuruje pochybná parta omladiny. A na místě činu je nalezen důkaz, bota, co nepatří nikomu z party. A mladší kamarád přece nenechá svého staršího kamaráda na holičkách. Po pravidelné partičce šachu a prolití půllitry piva se vrhnou společně do vyšetřování. Lucie Bělohradská sérii (románových) případů režíruje už od roku 2013 a nepřipadá mně, že by šestice dosavadně vzniklých filmů byla v rámci svého žánru nějak extrémně výjimečná. Všechny ty kriminální případy jsou vesměs rozvláčné, načež nejvýraznějším prvkem bývá občasný moment překvapení a ustáleně nosné herecké výkony. Tenhle nový případ se pokusil vydat méně prozkoumanou cestou, kdy drtivá většina postav působí abnormálně negativně. A divákům můžou být tím pádem jejich jednotlivé osudy tak nějak zcela ukradené, stejně tak nemusí řešit neprávem obviněné, protože jsou nebetyčně nesympatičtí. A plky ústřední dvojice také zrovna zajímavých rozměrů nedosahují. A nezajímavá režie jen podtrhuje rozkolísaný divácký dojem. A taky nějaké ty technické nedostatky také nelze přehlédnout. V první půlce se postavy brodí sněhem, od půlky není po sněhu ani památky. Asi bleskurychlá obleva. Po tom se už dobereme rozuzlení. Povinný a očekávaný závěrečný zvrat(ek) moc smysluplnosti nepobral. Omladina to celkem zahrála schopně, zbytek herecky nikterak nezaválel. Petr Stach v roli podivného podnikatele úplně nejhorší ze všech. Pro Viktora Preisse tenhle televizní přírůstek měl patrně největší váhu v tom, že se v něm setkal se svojí manželkou Janou Preissovou. A příští případ už bude v rámci existence jeho postavy detektiva tím úplně posledním, dle oznámení hlavní tvůrkyně. 5/10 ()

helianto 

všechny recenze uživatele

No, tak já asi zkrátka nejsem až tak kritická jako všichni, co přesně vědí, jak by se to mělo natočit. Já mám ráda chemii mezi Vašátkem a Horácem, je to pro mě dost překvapivé spojení, myslím tím herecké představitele, a mám ráda, když má něco atmosféru. Atmosféra spíš temnější oproti jiným dílům série, ale ono tady nemůžete mít pohodu, mezigenerační spory jsou staré jako lidstvo samo, každá generace se potřebuje vymezit proti té předchozí a přejde jí to, když má sama své děti. Je to věčné téma a věčně komplikované. A rozuzlení je hodně smutné. Tak proč bych tu, sakra, měla řešit, jestli jeden den sníh byl a druhý ne. No, každý, holt, vnímá něco jiného... ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Případy Vašátka a Horáce mají podobnou, tj. víceméně průměrnou kvalitu, v tomhle mě při závěrečných titulcích zaujalo, že dialogy mladých psal speciálně jeden autor. Při zpětném ohlédnutí jsem zjistil, že se v nich vyskytovala snad všechna moderní slova, která mládež používá a působilo to úplně opačně - nepřirozeně. Jinak těm, co se podivují nad tím, že někomu vadí střídání zasněžených a jarních scén bych rád vzkázal, že tohle je vážná chyba v tom, čemu se říká skript a v profesionální produkci, jakou ČT bezpochyby je, by se tohle stávat fakt nemělo. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Penzista Vašátko by se už jen ovíňoval u šachových partií s Horácem, ale ještě jednou bude povolán do služby. Definitivně definitivní případ. Při pohledu do programu na příští týden by se chtělo oponovat, ale kdo ví, jak to bude.. Dramaturgická zanedbanost, mizerně zahraná „závadová mládež“ (jejími slovy crew, který má trouble, protože po něm jdou švestky), krajina stíhaná bleskovými oblevami a konstáblův pomocník, který zase jakoby náhodou zná někoho zapleteného do případu. Je vidět, že už je za ta léta ostřílený, protože ještě ani neuschne inkoust na parte a on už uvolněně připravuje pro přítele rybu na rozmarýnu s vařeným bramborem.. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

V nejnovějším případu známé dvojice mi nevadilo ani to, jak se během dne měnila příroda, ale fauly herecké a scénáristické. Mladí byli nesympatičtí především hrozným přehráváním, ani ne tak chováním. Preiss vypadal hrozně unaveně, policisté chybovali a vztahy byly vůbec zvláštní. V důležitých momentech se objevovaly postavy nevysvětlitelným způsobem. Asi nejméně povedený film ze série. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (2)

  • Točilo se i v restaurantu 500/Pětistovka v Praze na Hradčanské. (Winster)

Reklama

Reklama