Drogový dealer Šárlí skončil při opilecké potyčce během nočního odchodu party mladistvých z hospody s nožem v játrech. Komisaře Vašátka, který si už užívá důchodu, do vyšetřování zatáhne mladíkova babička Forejtová – dávná známá jeho zemřelé ženy. Ukáže se, že Vašátkův přítel, malíř Horác, zná dalšího z party, šestnáctiletého Zbyňka, kterého před časem učil malovat. Zbyněk se těžce potýká se svým autoritativním a akurátním otcem – podnikatelem Bouzkem, a zjevně něco skrývá. Vašátko s Horácem posléze odhalí pozadí vraždy i jejího pachatele. Nejdřív však musejí porozumět titulní „štěnici“, jak Vašátko nazývá detail, který v nějakém kriminálním případu nesedí. Pokud není detail objasněn, nelze případ uzavřít. V tomto příběhu je „štěnicí“ bota, která byla nalezena na místě činu a která nepatří nikomu z účastníků potyčky. (Česká televize)

kingik

Oblíbený tandem vyšetřovatelů, můžeme klidně napsat es v kriminalistické branži, se vrací opět v tradičním složení kapitán Vašátko (Viktor Preiss) a malíř Horác (David Matásek). Prvního jmenovaného z důchodové relaxace vytáhne zapeklitý případ zabití mladíka po noční opilecké potyčce, v němž figuruje pochybná parta omladiny. A na místě činu je nalezen důkaz, bota, co nepatří nikomu z party. A mladší kamarád přece nenechá svého staršího kamaráda na holičkách. Po pravidelné partičce šachu a prolití půllitry piva se vrhnou společně do vyšetřování. Lucie Bělohradská sérii (románových) případů režíruje už od roku 2013 a nepřipadá mně, že by šestice dosavadně vzniklých filmů byla v rámci svého žánru nějak extrémně výjimečná. Všechny ty kriminální případy jsou vesměs rozvláčné, načež nejvýraznějším prvkem bývá občasný moment překvapení a ustáleně nosné herecké výkony. Tenhle nový případ se pokusil vydat méně prozkoumanou cestou, kdy drtivá většina postav působí abnormálně negativně. A divákům můžou být tím pádem jejich jednotlivé osudy tak nějak zcela ukradené, stejně tak nemusí řešit neprávem obviněné, protože jsou nebetyčně nesympatičtí. A plky ústřední dvojice také zrovna zajímavých rozměrů nedosahují. A nezajímavá režie jen podtrhuje rozkolísaný divácký dojem. A taky nějaké ty technické nedostatky také nelze přehlédnout. V první půlce se postavy brodí sněhem, od půlky není po sněhu ani památky. Asi bleskurychlá obleva. Po tom se už dobereme rozuzlení. Povinný a očekávaný závěrečný zvrat(ek) moc smysluplnosti nepobral. Omladina to celkem zahrála schopně, zbytek herecky nikterak nezaválel. Petr Stach v roli podivného podnikatele úplně nejhorší ze všech. Pro Viktora Preisse tenhle televizní přírůstek měl patrně největší váhu v tom, že se v něm setkal se svojí manželkou Janou Preissovou. A příští případ už bude v rámci existence jeho postavy detektiva tím úplně posledním, dle oznámení hlavní tvůrkyně. 5/10 ()

fabecc1222

Když je něco v rámci  zavedené série ,tak prostě musí být člově u jednotlivých změn kritický. Případy XY byli vždy proměnlivé kvality, ale tento díl je zatím zaručené nejhorší. Jestli něco měli předchozí díly společné, tak takovou určitou pohodovou atmosféru a nadhled. Tady se asi tvůrci snažili přizpůsobit moderním trendům, a vše je laděno do dosti temného a depresivního tónu, a to včetně obrazu. Díl má bohužel dost tvůrčích lapsů. Už zmíněný je mizející sníh a značně proměnlivé podnebí napříč Prahou. Dále v podstatě není vysvětlen vztah Horáce k podezřelému (vrahovi). Stejně tak to, jak Horáce našla partička mladých "inteligentů" (asi ho teda mladý napráskal, ale řečeno to nikdy neni). No a samotná parta podezřelých je parta (hereckých i charakterových) tragédů, za které by si měli tvůrci stydět. No jsem rád, že ačkoliv hlavní dvojka v závěru řekne, že je to definitivně poslední z posledních, tak ještě mají tvůrci šanci to zachránit. ()

papaguy

Převážnou část produkce tv detektivek vnímám podobně, jako otravné komáry. Sotva jednoho odeženete a odbzučí, přilítne další. V tomto případě, i přes nepřehlédnutelné chyby, které zde bravurně rozebrali ostatní uživatelé ve svých komentářích (většinu z nich podepisuji), mě sledování detektivů v nesnázích vyšetřujících fracka v nesnázích, který má fotra v nesnázích, celkem bavilo sledovat. ()

Tosim

Případy Vašátka a Horáce mají podobnou, tj. víceméně průměrnou kvalitu, v tomhle mě při závěrečných titulcích zaujalo, že dialogy mladých psal speciálně jeden autor. Při zpětném ohlédnutí jsem zjistil, že se v nich vyskytovala snad všechna moderní slova, která mládež používá a působilo to úplně opačně - nepřirozeně. Jinak těm, co se podivují nad tím, že někomu vadí střídání zasněžených a jarních scén bych rád vzkázal, že tohle je vážná chyba v tom, čemu se říká skript a v profesionální produkci, jakou ČT bezpochyby je, by se tohle stávat fakt nemělo. ()

Vajonek

Tak já to taky nehodnotím moc vysoko. A není to kvůli přítomnosti či absenci sněhu, které jsem si popravdě ani moc nevšimla. Příběh mi nepřipadal moc uvěřitelný, postavy se chovaly často dost neadekvátně situaci, na to, že to mělo 80 minut, mi to připadalo pocitově šíleně dlouhé. Dvě hvězdy za dobré herecké výkony. ()

• Točilo se i v restaurantu 500/Pětistovka v Praze na Hradčanské. (Winster)