Písečný muž

• Německo E.T.A. Hoffmanns Der Sandmann

Tajuplný příběh natočený podle novely spisovatele E.T.A.Hoffmanna. Daniel a Clara odjíždějí na prázdniny do Itálie, kde se ve vzpomínkách vrací Danielovi jeho nepříliš šťastné dětství. Setkává se zde s Coppolou, který spolupracoval s jeho zemřelým otcem na podivných pokusech, jejichž výsledkem je i Coppolova "dcera" - tajemná zkonstruovaná Olympie, do které se Daniel zamiluje. (oficiální text distributora)

Chřástal

Hlavní hrdina se chová notně pošahaně a jeho dívka, která jeho bezohledné manýry snáší, nepochopitelně, což by šlo skousnout líp v romantickém ovzduší a společenských rolích počátku 19. století, kdy původní příběh vznikl. Zároveň tohle tvoří – vedle nadějných flashbacků - většinu děje, takže když se obě ženské postavy svlékly, byl jsem minimálně rád za něco hmatatelného. Za pozornost ale stojí předzávěrečná „dekonstrukce“. Škoda, že to nenatočil Cronenberg nebo Burton – ale to už by byly úplně jiné filmy. Jinak proč se to jmenuje Písečný muž, jsem pochopil až po přečtení obsahu Hoffmannovy předlohy. Slabší ** ()