Všichni spolu...

(festivalový název)
  • Československo Všetci spolu... po slovensky
všechny plakáty
Československo, 1991, 59 min

Z množství ikonických i dnes už pozapomenutých momentů let 1989 a 1990 sestavili Eva a Leo Štefankovičovi dokument, který vyniká čistým tvarem a nečekaným nadhledem. Několik měsíců po Sametové revoluci se vzdaluje euforii zaplněných náměstí a podstatu nabyté svobody hledá v konfrontacích jejích rozmanitých průvodních jevů i v bezelstně zkomolených definicích z úst malých školáků. Nejde o okázalé boření starých či nových mýtů, ale vtipně ironické a bystré odkrývání paradoxů porevoluční doby a (česko)slovenské identity. (NFA)

Radko

Málokedy sa objaví dokument, ktorý sa snaží vystihnúť fenomén doby a udalostí v čase, kedy tieto udalosti stále prebiehajú, a toto vystihnutie sa do značnej miery podarí. Nadhľad, trefný komentár i zaspomínanie si na nádeje, protirečenia i sklamania ponovembrových udalostí. Je prítomný nielen v názve dokumentu, no najmä v obsahu. Okrem záležitostí, spomenutých v komentároch a v obsahu NFA (Národného filmového archívu), zaujala spomienka babičky z dokumentu na pôsobenie ruských vojakov. Sťažuje sa na to, že oberali ovocie z ich záhrad. No najmä ju kvárilo to, že ruskí soldáti chodievali vo veľkom brať mak z polí. Spomína, že nevie, na čo presne ho chodili brať, ale že kadečo si z neho vyrábali. ()

Flego

Je prekvapivé, že pár mesiacov po revolúcii dokázal vzniknúť dokument plný nadhľadu, sarkazmu a irónie. Vtedy mi snímok unikol pozornosti, o to viacej som si ho užil teraz. Tretí komentár. ()

vypravěč

Jízlivým (a místy i bezmála vtipným) komentářem integrovaný dokument o cestě Československa ke svobodě se - vedle podrobné reflexe (po)listopadových dnů - soustředí především na nejrozmanitější nové společenské fenomény počátku devadesátých let a dílčí dějinné epizody. Tento svět se podobně jako v soudobých dokumentech Karla Vachka podobá labyrintickému panoptiku, v němž člověka od něho samého, ba i od skutečnosti, odtrhuje bezpočet paralyzujících náhražek. Sama ironická distance, kterou komentátor uplatňuje, je ovšem jen variantou těchto podivuhodných úkazů - projevuje úzkost z pathosu a rezonuje s vykořeněním, kterému se jinak na příkladě lidu dezorientovaného novinkami vysmívá. Přesto je i právě tím cenný - jako zrcadlo, na němž utkvěl dávný odraz. ()

zette

Nato, ze je dokument dost cerstvy od udalosti, ktere popisuje je pojat bez nadbytecne euforie a patosu. Neznamy dokument, ktery prinasi nove zabery na porevolucni deni u nas a predevsim na Slovensku. ()

Stegman

Dost mě překvapilo, jakým způsobem je dokument natočen. Komentují se tu události staré sotva pár měsíců, a přesto nezvykle sarkasticky - jako by to bylo s odstupem 20 let! Normálně mám k takovému pobitvěgenerálství dosti rezervovaný postoj, ale tady to na mě zapůsobilo. Možná proto, že všechny zde zmíněné bitvy tehdy přece jen ještě nebyly dobojovány... ... ... ... Obchodníci s národnými relikviami už dlho nezažili takú konjunktúru ako teraz. Štefánik do každej rodiny! // Krajinou sa preženie striptízová horúčka. Nie je dediny, v ktorej by sa niekto nevyzliekal. ()