Říkejte mi Slečno Cleo

• USA Call Me Miss Cleo

Dokumentární film sleduje vzestup, pád a znovuzrození uznávané i opovrhované televizní hvězdy devadesátých let minulého století. Slečna Cleo, rozená Yuri Del Harrisová, proslula svou výstřední povahou a nezapomenutelným přízvukem a stala se populární vědmou na horké lince Psychic Readers Network, která později čelila kritice kvůli údajným podvodným praktikám. Snímek obsahuje rozhovory s celebritami a nejbližšími spolupracovníky samozvané kněžky voodoo a zkoumá mnohé vrstvy této komplikované a charismatické osobnosti. Zavádí diváky do doby pevných linek a bezplatných telefonních čísel ve Spojených státech a odhaluje pravdu o záhadné ženě, která si podmanila televizi, aby náhle zmizela z povědomí veřejnosti. (HBO Max)

tnp101

Jako investigativní dokument povrchní, nepřekvapivé a zaujaté. Jako biografie nezajímavé a neúplné. Z mluvících hlav padá dost útržkovitých informací, a tak tedy i když jsem se o slečně Cleo dozvěděl pár (popravdě víceméně nepřekvapivých) informací, mám po zhlednutí dost otázek, na které nikdo nezodpověděl. Naštěstí ve mně ani tvůrci, ani slečna Cleo neprobudili touhu se pídit po odpovědích. 40% ()

Janega

Dokument celkom dobre poodhaľuje začiatky telefónnych podvodov, ktoré sa za tie roky rozvinuli (podvodné finančné súťaže, predaj podradného tovaru) a ktoré tu budú stále pokiaľ budú ľudia volať. Rozhovory s bývalými zamestnancami mi prišli dosť pokrytecké, na jednej strane sa tam dušovali aké to bolo celé nemorálne, na druhej strane však boli dobrovoľne účastníkmi toho podvodu. Špeciálne sa dokument zameriava na vešticu Cleo, ktorú možno prirovnať k českej Jolande. Zaujímavé bolo odhaľovanie psychologických praktík na divákov, aby telefonovali. Dokument sa venuje aj jej osobnému životu, no mne osobne tá časť až tak zaujímavá neprišla a poslednú polhodinu som to pretáčal dopredu. ()