poster

Pán much

 • anglický

  Lord of the Flies

 • slovenský

  Boh múch

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1990, 86 min

Režie:

Harry Hook

Předloha:

William Golding (kniha)

Scénář:

Jay Presson Allen

Kamera:

Martin Fuhrer

Komentáře uživatelů k filmu (195)

 • J*A*S*M
  ***

  Na základě znalosti knižní předlohy hodnotím pouze za tři. Diváci knihou nedotčení, kteří budou dějem překvapeni, určitě můžou šáhnout ještě výš.(2.10.2008)

 • Djkoma
  ***

  Máme to prostě v sobě, tu povahu vše ničit... Balthazar Getty a pár další povětšinou bezejmenných mladých herců, kteří předvádějí velmi příjemný a svěží výkon. Samotný příběh je prostý a sleduje chlapce na opuštěném ostrově a jejich "společnost", kterou si budují skrze znalosti, ale také vnímání svého starého světa. Bohužel výsledek není tolik "intenzivní" a už vůbec ne nepředvídatelný. Přesto tenhle film stojí za shlédnutí už jen kvůli mladým hercům, kteří zde nechávají opravdu dost... "Chovali jsme se jako dospělí, jak to takhle mohlo dopadnout..."(17.5.2009)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $13,985,225Tržby Celosvetovo $-(4.11.2009)

 • Faye
  ****

  Skupinka chlapců se zachrání na opuštěném ostrově. Z počátku se chovají tak, jak jsou naučení, pomáhají si, respektují se, ale postupně se pravidla začínají měnit a oni se stávají bezohlednými, začíná platit právo silnějšího. Vzrůstá hlavně rivalita mezi zodpovědným Ralphem (zvolený vůdce s nejvyšší hodností) a bezohledným Jackem (přirozený vůdce). Ralphova demokracie proti Jackově diktatuře. Roky vštěpovaná civilizace proti primitivním instinktům. Hodně drsné a k tomu ta neodbytná myšlenka, že to vůbec není tak nepravděpodobné. „Pán much“ zlo, které dřímá v každém z nás. I já hodnotím „na základě neznalosti knížky a originálu z roku 1963.“(11.8.2006)

 • larelay
  ****

  Ludia su jedno velke stado. A ako sa hovori, kazde stado vede vul. (Videne 05.02.2010)(5.2.2010)

 • Radek99
  ****

  William Golding napsal jednu z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl. Harry Hook natočil podle ní film. Zmizelo mnohé. Zůstalo hodně. Tu původní sílu a filosoficko-mysticko-rituální přesahy už to ale nemá...(20.3.2008)

 • Superpero
  ****

  Drsnej film. Zase se potvrdilo jak se lidi nechaj zmanipulovat naprosto ke všemu a že děti dokážou být pěkně kruté. Bylo dobře že se film soustředil jen na dění na ostrově, nic předtím, nic potom. Hodně se mi líbil konec.(17.6.2009)

 • mandes
  *****

  rozpočet : ? tržby americke : $13,985,225(11.11.2006)

 • Fr
  ****

  RETRO /// ,,JE TO JEN OSTROV“...... /// Parádní příběh, ve kterým se z chlapců stávaj muži a z lidí zrůdy. Příběh, kterej vzbudí emoce, páč vypovídá o nevyzpytatelnosti lidský povahy. A přestože filmy ,,vo něčem“ miluju, troufám si tvrdit, že kniha musí vyvolat maximální zážitek. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1954 napsal Sir William Golding číst nebudu. 2.) Miluju příběhy, kde fyzická síla vítězí nad tou duševní. 3.) Thx za titule ,,kikina“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(12.2.2013)

 • tron
  ****

  „Od ľudí sa pomoci nedočkáš.“ Takmer hororová kniha Williama Goldinga nepatrí k príbehom, ktoré by ste chceli čítať v posteli polhodinu pred spánkom. Naturalistický, obnažený, živočíšny a desivo vygradovaný džungľový dobrodružný triler pojednáva o skupine chlapcov z anglickej školy, stroskotajúcich bez dospelých na pustom tajomnom ostrove, ktorý obchádza tajomný prízrak (v knihe – ktorá v roku 1968 vyšla v slovenskom vydavateľstve Slovenský spisovateľ - proste „zviera“), ktorý môže byť rovnako dobre krvilačnou obludou, ako metaforou na zlo v nás. Chlapci, zbavení civilizácie, si vytvoria pravidlá, odpovedajúce ich veku. Sledujeme narastajúci rozbroj medzi oficiálne zvoleným náčelníkom (zádumčivý, no praktický Ralph) a surovým Jackom. Ten velí „svojim mužom“, z ktorých sa stávajú šialenstvu čoraz mohutnejšie prepadávajúci lovci diviakov. Desivý príbeh bol prvý raz sfilmovaný v roku 1963 v čierno-bielej britskej produkcii, ale ani farebná americká z roku 1990 sa nemá za čo hanbiť. Nádherná výprava, výborné chlapčenské výkony (či skôr výborná réžia neskúsených chlapcov?) a brutálny scenár (finálna skala). Vynikajúca filmová nočná mora bez konca. Oproti knižke je tu pár zmien, ale nič obrovské (prežitie dospelého alebo filmový Ralph sa k Prasiačikovi správa vyložene priateľsky - v knižke to až také kamarátske nebolo). Viac o knižke v mojom článku na Recenzie.org: http://www.recenzie.org/index.php/knihy/13-boh-much-william-golding(4.6.2009)

 • Zeck
  ***

  Chybělo mi vykreslení odplaty, vyrovnání, nebo spravedlnosti. Právě to je největším plusem podobných filmů. 60% 24.09. 2010(24.9.2010)

 • choze
  ***

  Poměrně věrná americká (a amerikanizovaná) filmová adaptace působivého románu, která ale podle mě postrádá jeho náboj a působí nevzrušivě ilustračně. Co se vydařilo je výprava, casting a herecké výkony.(8.7.2015)

 • xxmartinxx
  ***

  Čekal jsem, že oproti starší adaptaci se to dostane někam dál, ale pořád mám pocit, že to téma zůstalo značně nevyužito. Možná dokonce, že i ta starší verze byla lepší.(4.11.2010)

 • genetique
  *****

  No najprv musím napísať, že detským hercom, ktorý urobili z filmu neopísateľný zážitok, patrí odo mňa moje malé osobné oscarové ocenenie. Sú zážitky, ktorie vedia sprostredkovať len profesionálni herci, ale v tomto, s takouto nabúšenosťou a extrémne silným citovým zážitkom si ich jednoducho neviem predstaviť. Krutý a nemilosrdný príbeh, v ktorom vás presvedčia o tom, že ľudská zloba dávno prebrala kontrolu nad dobrom aj vo veku, v ktorom by o zle nemal nikto ani vedieť. Takže ak má niekto niekedy chuť oddýchnuť si na opustenom ostrove, určite tam zo sebou neberte partiu takýchto malých detí. 90%.(3.4.2008)

 • Hellboy
  ****

  Četl jsem předlohu. Už je to pár let, ale velmi dobře si ji pamatuju a hned jsem poznal, že film se knihou jen inspiruje, velká většina situací je zcela pozměněna, mezi ty nejokatější změny patří přesunutí do současnosti a změna původu chlapců-tady jsou to Američané. Změn je skutečně hodně a většina z nich mi přišla hrozně zbytečná a pořád nedokážu pochopit, proč k nim došlo. Protože předloha je perfektní a podle mě nic měnit nebylo potřeba. Ale to je jedno, důležité je, že i ty změny jsou velmi dobře provedené a film tak nedělá Goldingově knize ostudu.(13.7.2009)

 • Reiniš
  *****

  Pán much je hodně drsná a nekompromisní podívaná. Celý film je napínavější víc než kdejaký rádoby horor a po celou dobu jsem měl nepříjemné mravenčení v břiše. Pro mě osobně se jedná o naprostý filmový skvost, i když kupodivu ne moc známý. Musím vyzdvihnout i bezchybné výkony dětských herců, díky nimž snímek působí ještě o něco uvěřitelněji. Lord of the Flies je ale hlavně filmem o tom, kolik zla se skrývá v takové dětské duši pokud zrovna není na blízku nějaká autorita a co všechno se může stát když připadne moc do rukou nesprávné osobě. S tím, že tyto myšlenky dotáhli tvůrci až k naprosté dokonalosti. A pro mě je tento film dokonalý.(9.8.2008)

 • MM_Ramone
  ****

  Anglický spisovateľ William Gerald Golding napísal v roku 1954 román "Pán múch" (Lord of the Flies). Je to geniálne, nadčasové, alegorické literárne dielo. Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Znepokojivá sonda do ľudskej povahy. V roku 1990 režisér Harry Hook natočil filmovú adaptáciu. Jeho verzia sa mierne odkláňa od knižnej predlohy. Niektoré pasáže a situácie boli pozmenené, ale hlavná myšlienka tohto diela bola zachovaná. Zavrhnutie rozumu, potlačenie ľudskosti, totálne zdivočenie... ****(22.6.2017)

 • freddy
  ****

  Tohle je drama, které rozhodně stojí za to vidět. Ač název napovídá, že by se mohlo jednat o nějaký horor, ve skutečnosti je tohle solidní drama o skupině dospívajících chlapců, který studují vojenskou školu, zrovna s nimi spadlo letadlo a ocitli se tak na ostrově, odkud není úniku. A čím déle na tom ostrově jsou, tím se začíná stupňovat to špatné, co v každém z nás dřímá. Na povrch se dere temná stránka lidské povahy a nepotrvá dlouho, než se z kamarádů stanou jen a pouze oběti určené k lovu. Film úžasně zachycuje ty nejhorší lidské vlastnosti a umně diváka postupně stále více a více vtahuje do děje, aby ho v závěrečné vyhecované scéně připoutal do křesla a pustil ho až se závěrečnými titulky. Je mi s podivem, že jsem o tomto vyvedeném filmu dosud neslyšel a nebýt televizního vysílání, tak by to tak zřejmě i nadlouho zůstalo. A to by byla škoda. Protože kromě úžasné atmosféry, kterou toto drama nabízí, jsou zde k vidění až překvapivě kvalitní a profesionální herecké výkony dětských představitelů. Prostě tohle je film, který se musí vidět. Přiznávám, že knižní předlohu jsem nečetl, ale určitě bude velmi zajímavá a při nejbližší příležitosti se po ní poohlédnu, protože autor lidskou povahu vylíčil naprosto dokonale. Za sebe uděluji čtyři hvězdy.(7.2.2010)

 • paascha
  *****

  tenoučká je slupka civilizace(8.12.2008)

 • juta
  ****

  Drsný, tohle je skvělá ukázka toho, jak se z nás mohou stát za pár dní divoši, když by nám ze dne na den byly odepřeny věci moderního světa. Díky tomuhle vznikl Survivor, díky :-)(23.9.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace