poster

Pán much

 • USA

  Lord of the Flies

 • slovenský

  Boh múch

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1990, 86 min

Režie:

Harry Hook

Předloha:

William Golding (kniha)

Scénář:

Jay Presson Allen

Kamera:

Martin Fuhrer
 • Slavníkovec
  *****

  Letadlo s uprchlíky spadné do moře uprostřed Pacifiku. Přeživší trosečníci, děti, doplavou k pustému ostrovu. Snaží se zde nastolit řád. Naneštěstí zde dojde ke střetu dvou autorit, demokraticky vzhlížejícího, optimistického Ralpha, který chce udržovat řád a svobodu a diktátorského, neústupného Jacka. S klesající nadějí na záchranu upadá i morálka na ostrově. Počateční nadšení se rozplývá s chátráním lastury, která představuje ve filmu symbol práva a svobodného myšlení. Ostrov propadne zmatku, zlobě a chaosu. Není cesty zpět, najde se pro již zdivočelou tlupu záchrana? Tato adaptace jedinečného Goldingova románu stejně jako předloha zkoumá vrozený sklon lidské povahy ke zlu. Fantastické, ale ne dokonalé.(21.1.2009)

 • Tjaden
  ****

  Na začátku mně to přišlo jako tuctový dobrodružný film o dětech, které ztroskotaly na opuštěném ostrově. Avšak poté, co se utvoří dvě skupinky a objeví se první mrtvý, to dostává neuvěřitelné grády. Pár momentů je poměrně drastických, což se ve filmech, kde hrají děti často nevidí. Pán much je hodnotný snímek, který v divákovi zanechá hlubokou stopu. Hned zítra si musím půjčit knížku !!!(10.8.2008)

 • Autogram
  ***

  Detskí herci boli príliš mladí na to, aby boli Robinsonmi, a dupľom príliš mladí na to, aby sa udialo to, čo vo filme. Ale správali sa presne tak, ako sa správajú dospelí, ale nie na pustom ostrove, ale v skutočnom akože civilizovanom svete. Príšera je zakliata v každom ľudskom spoločenstve, hlavne v tom väčšom a rozvinutejšom. Ide len o to, ako sa prejaví, a ako sa ju darí zvládať.(12.3.2017)

 • buchli
  ****

  Kdybych tak nezbožňovala knihu, možná bych byla nadšená... takhle jen 4 hvězdičky za zbytečné odchylky od dokonalé (a dokonale zfilmovatelné) předlohy... a hlavně za ten vrtulník - notak - VRTULNÍK??? Proč ne prostě starý dobrý člun? A proč není Ralph blonďák? Dobře, asi moc lpím na detailech, ale stejně...(21.11.2010)

 • shyster
  ****

  Co si budeme nalhávat. Lidská společnost bude vždycky plná násilí a členové společnosti budou mít tendenci si jeden druhého podrobit. Tento dětský pohled na naší společnost to je dokazuje. Ikdyž je konec cítí na sto honů, zpracování je nadprůměrné a řada mladých herců tu nejsou jen postavičky, ale plnohodnotní herci.(13.8.2010)

 • - Chris Furrh si v roce 1990 zahrál i ve druhém filmu o skupině dětí, která ztroskotá na ostrově, Exile. (Hejtmy)

 • - Film byl natočen už v roce 1988. (Hejtmy)

 • - Balthazar Getty v roli Ralpha použil brýle krátkozrakého Piggyho k rozdělání ohně. Brýle na krátkozrakost ve skutečnosti sluneční paprsky nesoustřeďují. Má to své opodstatnění - William Golding ji v předloze udělal taky. (Sinecod)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace