Pán much

Dobrodružný / Drama / Thriller
USA, 1990, 86 min

Letadlo plné mladých vojenských kadetů ztroskotá na odlehlém, pustém ostrově. Pětadvacet chlapců zvyklých na tvrdý dohled dospělých nově nabytou svobodu nejprve uvítá, ale poté se rozdělí na dva tábory. Jeden z nich uznává hodnoty civilizace, zatímco ten druhý přijme za své zákony divočiny, která je obklopuje, a pustí se do sadistických her, rituálů a trestů. (oficiální text distributora)

genetique

No najprv musím napísať, že detským hercom, ktorý urobili z filmu neopísateľný zážitok, patrí odo mňa moje malé osobné oscarové ocenenie. Sú zážitky, ktorie vedia sprostredkovať len profesionálni herci, ale v tomto, s takouto nabúšenosťou a extrémne silným citovým zážitkom si ich jednoducho neviem predstaviť. Krutý a nemilosrdný príbeh, v ktorom vás presvedčia o tom, že ľudská zloba dávno prebrala kontrolu nad dobrom aj vo veku, v ktorom by o zle nemal nikto ani vedieť. Takže ak má niekto niekedy chuť oddýchnuť si na opustenom ostrove, určite tam zo sebou neberte partiu takýchto malých detí. 90%. ()

Djkoma

Máme to prostě v sobě, tu povahu vše ničit... Balthazar Getty a pár další povětšinou bezejmenných mladých herců, kteří předvádějí velmi příjemný a svěží výkon. Samotný příběh je prostý a sleduje chlapce na opuštěném ostrově a jejich "společnost", kterou si budují skrze znalosti, ale také vnímání svého starého světa. Bohužel výsledek není tolik "intenzivní" a už vůbec ne nepředvídatelný. Přesto tenhle film stojí za shlédnutí už jen kvůli mladým hercům, kteří zde nechávají opravdu dost... "Chovali jsme se jako dospělí, jak to takhle mohlo dopadnout..." ()

Faye

Skupinka chlapců se zachrání na opuštěném ostrově. Z počátku se chovají tak, jak jsou naučení, pomáhají si, respektují se, ale postupně se pravidla začínají měnit a oni se stávají bezohlednými, začíná platit právo silnějšího. Vzrůstá hlavně rivalita mezi zodpovědným Ralphem (zvolený vůdce s nejvyšší hodností) a bezohledným Jackem (přirozený vůdce). Ralphova demokracie proti Jackově diktatuře. Roky vštěpovaná civilizace proti primitivním instinktům. Hodně drsné a k tomu ta neodbytná myšlenka, že to vůbec není tak nepravděpodobné. „Pán much“ zlo, které dřímá v každém z nás. I já hodnotím „na základě neznalosti knížky a originálu z roku 1963.“ ()

Fr

RETRO /// ,,JE TO JEN OSTROV“...... /// Parádní příběh, ve kterým se z chlapců stávaj muži a z lidí zrůdy. Příběh, kterej vzbudí emoce, páč vypovídá o nevyzpytatelnosti lidský povahy. A přestože filmy ,,vo něčem“ miluju, troufám si tvrdit, že kniha musí vyvolat maximální zážitek. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1954 napsal Sir William Golding číst nebudu. 2.) Miluju příběhy, kde fyzická síla vítězí nad tou duševní. 3.) Thx za titule ,,kikina“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

tron

„Od ľudí sa pomoci nedočkáš.“ Takmer hororová kniha Williama Goldinga nepatrí k príbehom, ktoré by ste chceli čítať v posteli polhodinu pred spánkom. Naturalistický, obnažený, živočíšny a desivo vygradovaný džungľový dobrodružný triler pojednáva o skupine chlapcov z anglickej školy, stroskotajúcich bez dospelých na pustom tajomnom ostrove, ktorý obchádza tajomný prízrak (v knihe – ktorá v roku 1968 vyšla v slovenskom vydavateľstve Slovenský spisovateľ - proste „zviera“), ktorý môže byť rovnako dobre krvilačnou obludou, ako metaforou na zlo v nás. Chlapci, zbavení civilizácie, si vytvoria pravidlá, odpovedajúce ich veku. Sledujeme narastajúci rozbroj medzi oficiálne zvoleným náčelníkom (zádumčivý, no praktický Ralph) a surovým Jackom. Ten velí „svojim mužom“, z ktorých sa stávajú šialenstvu čoraz mohutnejšie prepadávajúci lovci diviakov. Desivý príbeh bol prvý raz sfilmovaný v roku 1963 v čierno-bielej britskej produkcii, ale ani farebná americká z roku 1990 sa nemá za čo hanbiť. Nádherná výprava, výborné chlapčenské výkony (či skôr výborná réžia neskúsených chlapcov?) a brutálny scenár (finálna skala). Vynikajúca filmová nočná mora bez konca. Oproti knižke je tu pár zmien, ale nič obrovské (prežitie dospelého alebo filmový Ralph sa k Prasiačikovi správa vyložene priateľsky - v knižke to až také kamarátske nebolo). Viac o knižke v mojom článku na Recenzie.org: http://www.recenzie.org/index.php/knihy/13-boh-much-william-golding ()

• Ralph (Balthazar Getty) použil brýle krátkozrakého Piggyho k rozdělání ohně. Brýle na krátkozrakost ve skutečnosti sluneční paprsky nesoustřeďují. Tato chyba má své opodstatnění – William Golding ji v předloze udělal také. (Sinecod)
  • Film byl natočen už v roce 1988. (ČSFD)

Související novinky

Režisér Všemocného chystá novou sci-fi

Režisér Všemocného chystá novou sci-fi

28.04.2019

Režisér Neil Burger (Všemocný, Divergence) spoustu lidí překvapil svým letošním odklonem od oblíbeného žánru sci-fi, když natočil remake francouzské komedie Nedotknutelní s Bryanem Cranstonem a…