Pán much

Předloha:

William Golding (kniha)

Jay Presson Allen

Martin Fuhrer

Člověk je tvor neskutečně krutý a platí to i pro děti. Na filmu se mi líbil způsob narace, která se zaměřuje téměř výhradně na chování postav a často bez zbytečného okecávání zprostředkovává akci a konflikty. Dočkáme se i nějaké té symboliky (závěrečný požár jako peklo Pána much), a taky to, že s některými jedinci není něco v pořádku, je nahozeno už v počátcích soužití (tanec kolem prvního ohně, výprava Ralpha a Jacka do džungle, kdy je každý jinak oblečen). (612.)(21.2.2011)

..........a byly na ostrově a byly ty děti zlý......... Tak nějak o tom je film,mrzí mě že nebyly vybarveny vztahy před pádem letadla a taky jakási satisfakce po skončení filmu.Hudba se tak nesmírně hodila k filmu(ne však tak úplně na samotný poslech),že tím získal takový nádech a patinu klasických filmů.(spoiler)Každopádně Čuňase mi bylo hodně líto...:(spoiler)(10.1.2012)

Tohle je drama, které rozhodně stojí za to vidět. Ač název napovídá, že by se mohlo jednat o nějaký horor, ve skutečnosti je tohle solidní drama o skupině dospívajících chlapců, který studují vojenskou školu, zrovna s nimi spadlo letadlo a ocitli se tak na ostrově, odkud není úniku. A čím déle na tom ostrově jsou, tím se začíná stupňovat to špatné, co v každém z nás dřímá. Na povrch se dere temná stránka lidské povahy a nepotrvá dlouho, než se z kamarádů stanou jen a pouze oběti určené k lovu. Film úžasně zachycuje ty nejhorší lidské vlastnosti a umně diváka postupně stále více a více vtahuje do děje, aby ho v závěrečné vyhecované scéně připoutal do křesla a pustil ho až se závěrečnými titulky. Je mi s podivem, že jsem o tomto vyvedeném filmu dosud neslyšel a nebýt televizního vysílání, tak by to tak zřejmě i nadlouho zůstalo. A to by byla škoda. Protože kromě úžasné atmosféry, kterou toto drama nabízí, jsou zde k vidění až překvapivě kvalitní a profesionální herecké výkony dětských představitelů. Prostě tohle je film, který se musí vidět. Přiznávám, že knižní předlohu jsem nečetl, ale určitě bude velmi zajímavá a při nejbližší příležitosti se po ní poohlédnu, protože autor lidskou povahu vylíčil naprosto dokonale. Za sebe uděluji čtyři hvězdy.(7.2.2010)

Golding to možná napsal o krapet lépe (zejména co se týče přeměny jednotlivých postav, jde to plíživěji, ale o to mrazivěji to končí), ale i tak je to síla. Trochu mne tam štval opakující se hudební motiv, který měl vygradovat hrůznost děje, je znát, že je film z počátku 90. let. Ale ten námět, ten je jedinečný. Další dílo připomínající, že pudová stránka v nás je neskutečně temná a v různých situacích nás může zaskočit a převálcovat, ať už se do té doby snažíme stylizovat a přizpůsobit se společnosti, ba co víc, zapadnout a zalíbit se, sebevíc. Nakonec jde stejně jen o přežití, a to se pak tenoučká vrstva pracně vytvořená socializací rychle smyje.(6.7.2010)

Homo homini lupus! Tím, co o nás jako o druhu říká, je Pán much vskutku děsivější než leckterý z hororů. K lepšímu než průměrnému hodnocení se však nedokopu, hlavně skrz "bezejmennost" a "bez-tvářnost" chlapců, skrz tu nezodpovězenou otázku: z "koho" že se vlastně může stát "ono", kdo a proč podlehne? I proto se cítím povinován přečíst Goldingovu předlohu. 60% Challenge Tour Speciál - Filmový lov, červen 2015(20.6.2015)

• - Balthazar Getty v roli Ralpha použil brýle krátkozrakého Piggyho k rozdělání ohně. Brýle na krátkozrakost ve skutečnosti sluneční paprsky nesoustřeďují. Má to své opodstatnění - William Golding ji v předloze udělal taky. (Sinecod)

• - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen pro ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)

• - Tento film je předlohou pro TV-show Survivor vysílanou v USA od roku 2000. (x_silver)