Pán much

Předloha:

William Golding (kniha)

Jay Presson Allen

Martin Fuhrer

Naprosto úžasný výběr na zabrání tří hodin Základů společenských věd.... Film výborně zobrazuje a výstižně poukazuje na to, co se děje mezi skupinou ztroskotanců. Jedni si chtějí užívat, druzí se snaží přežít a nějak se zachránit. Poté se ukazuje, co všechno s člověkem udělá strach, postupně se všichni z "party hodných" přesouvají kvůli strachu a pod nátlakem k "partě padouchů" až na konec zbydou jen dva, ti chytřejší a zodpovědnější. A vše vyvrcholí tím, když jednoho z nich zabijou a poté se uskutečňuje hon na toho posledního, jako kdyby to bylo nějaké zvíře. Naprosto je ovládly pudy a odhodili všechny zábrany a lidské vlastnosti. Skvělé dílo.(20.10.2009)

Bohužel, ačkoliv je kniha skvělá, film jí v mnohém nedostačuje. Nezachycuje psychiku postav, vše je zde hrozně zrychlené, málo vysvětlené, atd. Nehledě na ty změny, kdy například postava přeživšího dospělého v knize vůbec nebyla a další poupravené detaily, které mi moc ku prospěchu nepřišly. Není zde navíc ukázáno, jak se mění povahy lidí a jejich myšlení, jak má Ralph výpadky paměti a postupně se neumí pořádně vyjadřovat, a další věci, takže například nepřátelství Ralpha a Jacka mi zde přišlo dost nevysvětlené. No, myslím že pokud někoho zajímá motiv zla v lidech, resocializace či hraní rolí, bude stokrát lepší, když si přečte knihu.(9.1.2012)

Je to prostě v každém z nás. Zlo je člověku vlastní. Děti umí být hodně kruté. Stačí pouhý okamžik a celá civilizace může jít rovnou do kytek. V tomhle příběhu je plno symboliky, nad kterou se musí člověk chtě nechtě zamyslet. To mi usnadnilo pochopení všech událostí, co se odehrávaly na obrazovce. Původní film jsem neviděla, takže nemůžu porovnávat, protože jsem mu vyhýbala jako čert kříži.(10.2.2015)

..........a byly na ostrově a byly ty děti zlý......... Tak nějak o tom je film,mrzí mě že nebyly vybarveny vztahy před pádem letadla a taky jakási satisfakce po skončení filmu.Hudba se tak nesmírně hodila k filmu(ne však tak úplně na samotný poslech),že tím získal takový nádech a patinu klasických filmů.(spoiler)Každopádně Čuňase mi bylo hodně líto...:(spoiler)(10.1.2012)

Docela dost mě zajímalo, o čem to asi bude, když je tento film (a knížka) brán jako motiv pro vznik a natáčení nejúspěšnější soutěžní show na světě SURVIVOR. Začátek byl vcelku sympatický, parta chlapců ztroskotala na ostrově a chlapci se bez problému kámošili, chodili na dřevo, drželi hlídku u ohně atd.. Jenže rozpor mezi 2 nejvyšími autoritami vedl ke vzniku dvou kmenů a docela zřejmému rozdělení na Heroes vs Villains. To nejzajímavější přišlo však záhy, kdy autorita kladná postupně přicházela o své členy, ti totiž začali přecházet na stranu zla a nezdráhali se žádných krutostí. To vše vyvrcholilo v momentě, kdy zbyli v tom dobrém kmeni pouze 2 nejhodnější a nejrozumnější členové, kteří byli druhým značně početnějším kmene šikanováni, utlačováni a nakonec ... ´´neprozradím´´. Vzhledem k tomu, že dobro v tomto filmu rozhodně nevítězí a dějově je to trochu děravé (viz, kde skončil ten dospělák), tak nemůžu jít na maximum, ale byl to drsnej film, kterej jen potvrzuje, jak jsou lidi snadno zmanipulovatelní a v atypických podmínkách se nebojí zabíjet i své kamarády. 75%(4.12.2012)

• - Film byl natočen už v roce 1988. (Hejtmy)

• - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen pro ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)

• - Film bol parodovaný v seriály Simpsonovci (1989) v epizóde s názvom "Ponorkobus". (Jello Biafra)