poster

Pán much

 • anglický

  Lord of the Flies

 • slovenský

  Boh múch

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1990, 86 min

Režie:

Harry Hook

Předloha:

William Golding (kniha)

Scénář:

Jay Presson Allen

Kamera:

Martin Fuhrer
 • gumli
  ****

  Remake filmu z roku 1963.Podľa románu Williama Goldinga Pán múch,známeho aj u nás na Slovensku aj v Čechách.Mimochodom,veľmi dobrá kniha.Film sám o sebe je hodne desivý a veľmi smutný.Na to že tam hrajú samé deti-chlapci,sú ale dialógy dosť vulgárne.Príbeh je oproti románu hodne skreslený a zmenený.V knihe sú deti Angličania,vo filme Američania.Dvaja hlavný predstavitelia by sa dali nazvať asi takto.Jack symbolizuje zlo a Ralph symbolizuje dobro.A čo sa týka výkonu chlapcov vo filme,režisér asi mal čo robiť.Predsa len,to vlastne neboli ani herci,len obyčajné deti,muselo to byť dosť ťažké ,všetky deti zvládnuť.Z filmu vyplýva,že aj deti dokážu robiť tie najhoršie a veľmi kruté vecí,tiež bažia po moci,a to aj za cenu ľudských životov.Realistické zobrazenie úpadku detí,ktoré nemajú žiadne pravidla a sú bez kontroly až do barbarstva.Dalo by sa to prirovnať aj boj dobrá a zlá.Ale hlavne v tomto filme netreba posudzovať herecké výkony detí až tak prísne.(25.3.2009)

 • Hellboy
  ****

  Četl jsem předlohu. Už je to pár let, ale velmi dobře si ji pamatuju a hned jsem poznal, že film se knihou jen inspiruje, velká většina situací je zcela pozměněna, mezi ty nejokatější změny patří přesunutí do současnosti a změna původu chlapců-tady jsou to Američané. Změn je skutečně hodně a většina z nich mi přišla hrozně zbytečná a pořád nedokážu pochopit, proč k nim došlo. Protože předloha je perfektní a podle mě nic měnit nebylo potřeba. Ale to je jedno, důležité je, že i ty změny jsou velmi dobře provedené a film tak nedělá Goldingově knize ostudu.(13.7.2009)

 • LV.Helter
  ****

  Neuveriteľne surové zverstvo. Polovicu filmu som prežil v sprche zimomriavok a bolo pár scén, ktoré ma emocionálne položili. Civilnosť tu docela hraje do kariet, avšak príbeh nie je úplne od začiatku vyrozpravaný. Našlo sa tu aj pár fakt veľkých nelogických medzier, ale mne to v tomto prípade vobec nevadilo a záver je neskutočný...(24.9.2013)

 • MM_Ramone
  ****

  Anglický spisovateľ William Gerald Golding napísal v roku 1954 román "Pán múch" (Lord of the Flies). Je to geniálne, nadčasové, alegorické literárne dielo. Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Znepokojivá sonda do ľudskej povahy. V roku 1990 režisér Harry Hook natočil filmovú adaptáciu. Jeho verzia sa mierne odkláňa od knižnej predlohy. Niektoré pasáže a situácie boli pozmenené, ale hlavná myšlienka tohto diela bola zachovaná. Zavrhnutie rozumu, potlačenie ľudskosti, totálne zdivočenie... ****(22.6.2017)

 • M-arta
  ****

  Na zfilmování tohohle skvostu jsem byla vážně hodně zvědavá... Příběh sám o sobě je natolik sugestivní a propracovaný, až člověka mrazí. Ani jsem nečekala, že by se to tvůrcům nějak moc zvrtlo - však taky ne... Sice mě trochu mrzelo, že úplně nevyužili ten obrovský potenciál, který jinak Goldingova předloha může nabídnout a že se tam třeba ani nedostaly věci, které mě na knížce baví vlastně nejvíc, ale stejně mám pocit, že to nebylo zas tak úplně marný... ;-) Příjemně mě překvapil typový výběr herců i exteriérů. A samozřejmě taky herecké výkony všech dětí...(30.8.2009)

 • - Jako Pán much je označován Belzebub, což je podle křesťanské mytologie jedno ze jmen pro ďábla. Jiné zdroje uvádějí, že Belzebub je jeden ze sedmi princů pekel, konkrétně démon obžérství. (Lukadlo)

 • - Chris Furrh si v roce 1990 zahrál i ve druhém filmu o skupině dětí, která ztroskotá na ostrově, Exile. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Balthazar Getty v roli Ralpha použil brýle krátkozrakého Piggyho k rozdělání ohně. Brýle na krátkozrakost ve skutečnosti sluneční paprsky nesoustřeďují. Má to své opodstatnění - William Golding ji v předloze udělal taky. (Sinecod)