poster

Pán much

 • USA

  Lord of the Flies

 • Slovensko

  Boh múch

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1990, 86 min

Režie:

Harry Hook

Předloha:

William Golding (kniha)

Scénář:

Jay Presson Allen

Kamera:

Martin Fuhrer

Zvuk:

Bob Beemer

Scénografie:

Jamie Leonard

Masky:

Sarah Monzani
(další profese)
 • Hellboy
  ****

  Četl jsem předlohu. Už je to pár let, ale velmi dobře si ji pamatuju a hned jsem poznal, že film se knihou jen inspiruje, velká většina situací je zcela pozměněna, mezi ty nejokatější změny patří přesunutí do současnosti a změna původu chlapců-tady jsou to Američané. Změn je skutečně hodně a většina z nich mi přišla hrozně zbytečná a pořád nedokážu pochopit, proč k nim došlo. Protože předloha je perfektní a podle mě nic měnit nebylo potřeba. Ale to je jedno, důležité je, že i ty změny jsou velmi dobře provedené a film tak nedělá Goldingově knize ostudu.(13.7.2009)

 • JohnCZ
  ***

  Dost znepokojivý thriller a zajímavý příklad toho, co se s člověkem stane, když je odříznut od civilizovaného světa a jeho morálních zásad. A to, že ústřední role hrají děti, je znepokojivé ještě mnohem více. Herecké výkony dost dobré, film jako takový ale trochu strohý! What are you guys doing?(12.6.2016)

 • Narya89
  ***

  Bohužel, ačkoliv je kniha skvělá, film jí v mnohém nedostačuje. Nezachycuje psychiku postav, vše je zde hrozně zrychlené, málo vysvětlené, atd. Nehledě na ty změny, kdy například postava přeživšího dospělého v knize vůbec nebyla a další poupravené detaily, které mi moc ku prospěchu nepřišly. Není zde navíc ukázáno, jak se mění povahy lidí a jejich myšlení, jak má Ralph výpadky paměti a postupně se neumí pořádně vyjadřovat, a další věci, takže například nepřátelství Ralpha a Jacka mi zde přišlo dost nevysvětlené. No, myslím že pokud někoho zajímá motiv zla v lidech, resocializace či hraní rolí, bude stokrát lepší, když si přečte knihu.(9.1.2012)

 • Trevor
  ****

  Možno by bolo sklamanie o čosi väčšie ak by som prečítal knižnú predlohu (čo nepochybne po zhluadnutí filmu urobím) alebo pôvodnú verziu z roku 1963, takto však film môžem hodnotiť pozitivne. Rozvoj "spoločnosti" na ostrove, vzťah medzi Ralphom a Jackom je v mnohých bodoch odrazom stavu spoločnosti v celej jej histórii. Vždy sa májdu ľudia, ktorí z jej stavu a z toho čo sa deje budú niekoho obviňovať, či už kresťanov, chudobnych ľudí alebo naopak tých bohatých a spolupráca medzi ľudmi bude vždy viaznuť a ťažit z toho budú práve ľudia, ktorých reprezentuje práve Jack. Napriek tomu že sa jedná o knihu pre mladych dospelých má čo povedať všetkým ľuďom, rovnako ako samotný film, ktorý vßak má niekoľko múch, čo je tak trochu iróniou s ohľadom na jeho názov.(18.4.2020)

 • Reiniš
  *****

  Pán much je hodně drsná a nekompromisní podívaná. Celý film je napínavější víc než kdejaký rádoby horor a po celou dobu jsem měl nepříjemné mravenčení v břiše. Pro mě osobně se jedná o naprostý filmový skvost, i když kupodivu ne moc známý. Musím vyzdvihnout i bezchybné výkony dětských herců, díky nimž snímek působí ještě o něco uvěřitelněji. Lord of the Flies je ale hlavně filmem o tom, kolik zla se skrývá v takové dětské duši pokud zrovna není na blízku nějaká autorita a co všechno se může stát když připadne moc do rukou nesprávné osobě. S tím, že tyto myšlenky dotáhli tvůrci až k naprosté dokonalosti. A pro mě je tento film dokonalý.(9.8.2008)

 • - Film byl natočen už v roce 1988.

 • - Film bol parodovaný v seriály Simpsonovci (1989) v epizóde s názvom "Ponorkobus". (Jello Biafra)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)