Pán much

Předloha:

William Golding (kniha)

Jay Presson Allen

Martin Fuhrer

„Od ľudí sa pomoci nedočkáš.“ Takmer hororová kniha Williama Goldinga nepatrí k príbehom, ktoré by ste chceli čítať v posteli polhodinu pred spánkom. Naturalistický, obnažený, živočíšny a desivo vygradovaný džungľový dobrodružný triler pojednáva o skupine chlapcov z anglickej školy, stroskotajúcich bez dospelých na pustom tajomnom ostrove, ktorý obchádza tajomný prízrak (v knihe – ktorá v roku 1968 vyšla v slovenskom vydavateľstve Slovenský spisovateľ - proste „zviera“), ktorý môže byť rovnako dobre krvilačnou obludou, ako metaforou na Zlo v nás. Chlapci, zbavení civilizácie, si vytvoria pravidlá, odpovedajúce ich veku. Sledujeme narastajúci rozbroj medzi oficiálne zvoleným náčelníkom (zádumčivý no praktický Ralph) a surovým Jackom. Ten velí „svojim mužom“, z ktorých sa stávajú čoraz šialenejší lovci diviakov. Desivý príbeh bol prvý raz sfilmovaný v roku 1963 v čierno-bielej britskej produkcii, ale ani farebná americká z roku 1990 sa nemá za čo hanbiť. Nádherná výprava, výborné chlapčenské výkony (či skôr výborná réžia neskúsených chlapcov) a brutálny scenár (finálna skala). Vynikajúca filmová nočná mora bez konca (hoci si o niektorých úpravách voči knihe nie som istý, či sú geniálne alebo trápne - SPOILER prežitie dospelého; filmový Ralph sa k Prasiačikovi správa vyložene priateľsky, v knižke to až také kamarátske nebolo SPOILER). Viac o knižke v mojom článku na Recenzie.org: http://www.recenzie.org/index.php/knihy/13-boh-much-william-golding(4.6.2009)

rozpočet : ? tržby americke : $13,985,225(11.11.2006)

To bylo tak syrově surový, že flák z bejka před grilovačkou je oproti tomu propečenej šnicl.(12.1.2009)

Téma dětí-sadistů nikdy nezklame. Knižní předlohu jsem nečetl, ale co se týče filmu, tak se mi dostalo skvělého gradujícího příběhu, který však mohl zajít ještě trochu dál. Těch 90 minut mi přišlo hodně málo na to jaké má toto téma potenciál.(7.11.2012)

Totálně ateistický, depresivní příběh o mladých lidech, kteří z "humanistické" civilizace sklouznou k divošství. Určitě stojí za zhlédnutí, neb jde o dílo sociologicko-filozofické, které vede k zamyšlení nad tím, jaký ten život na Zemi a ohled na druhé mají vlastně smysl?. ---- Varování: Český dabing je strašný!!!(28.5.2014)

• - Film bol parodovaný v seriály Simpsonovci (1989) v epizóde s názvom "Ponorkobus". (Jello Biafra)

• - Chris Furrh si v roce 1990 zahrál i ve druhém filmu o skupině dětí, která ztroskotá na ostrově, Exile. (Hejtmy)

• - Tento film je předlohou pro TV-show Survivor vysílanou v USA od roku 2000. (x_silver)