Pán much

Předloha:

William Golding (kniha)

Jay Presson Allen

Martin Fuhrer

Letadlo s uprchlíky spadné do moře uprostřed Pacifiku. Přeživší trosečníci, děti, doplavou k pustému ostrovu. Snaží se zde nastolit řád. Naneštěstí zde dojde ke střetu dvou autorit, demokraticky vzhlížejícího, optimistického Ralpha, který chce udržovat řád a svobodu a diktátorského, neústupného Jacka. S klesající nadějí na záchranu upadá i morálka na ostrově. Počateční nadšení se rozplývá s chátráním lastury, která představuje ve filmu symbol práva a svobodného myšlení. Ostrov propadne zmatku, zlobě a chaosu. Není cesty zpět, najde se pro již zdivočelou tlupu záchrana? Tato adaptace jedinečného Goldingova románu stejně jako předloha zkoumá vrozený sklon lidské povahy ke zlu. Fantastické, ale ne dokonalé.(21.1.2009)

Na začátku mně to přišlo jako tuctový dobrodružný film o dětech, které ztroskotaly na opuštěném ostrově. Avšak poté, co se utvoří dvě skupinky a objeví se první mrtvý, to dostává neuvěřitelné grády. Pár momentů je poměrně drastických, což se ve filmech, kde hrají děti často nevidí. Pán much je hodnotný snímek, který v divákovi zanechá hlubokou stopu. Hned zítra si musím půjčit knížku !!!(10.8.2008)

Detskí herci boli príliš mladí na to, aby boli Robinsonmi, a dupľom príliš mladí na to, aby sa udialo to, čo vo filme. Ale správali sa presne tak, ako sa správajú dospelí, ale nie na pustom ostrove, ale v skutočnom akože civilizovanom svete. Príšera je zakliata v každom ľudskom spoločenstve, hlavne v tom väčšom a rozvinutejšom. Ide len o to, ako sa prejaví, a ako sa ju darí zvládať.(12.3.2017)

Kdybych tak nezbožňovala knihu, možná bych byla nadšená... takhle jen 4 hvězdičky za zbytečné odchylky od dokonalé (a dokonale zfilmovatelné) předlohy... a hlavně za ten vrtulník - notak - VRTULNÍK??? Proč ne prostě starý dobrý člun? A proč není Ralph blonďák? Dobře, asi moc lpím na detailech, ale stejně...(21.11.2010)

Co si budeme nalhávat. Lidská společnost bude vždycky plná násilí a členové společnosti budou mít tendenci si jeden druhého podrobit. Tento dětský pohled na naší společnost to je dokazuje. Ikdyž je konec cítí na sto honů, zpracování je nadprůměrné a řada mladých herců tu nejsou jen postavičky, ale plnohodnotní herci.(13.8.2010)

• - Chris Furrh si v roce 1990 zahrál i ve druhém filmu o skupině dětí, která ztroskotá na ostrově, Exile. (Hejtmy)

• - Film byl natočen už v roce 1988. (Hejtmy)

• - Balthazar Getty v roli Ralpha použil brýle krátkozrakého Piggyho k rozdělání ohně. Brýle na krátkozrakost ve skutečnosti sluneční paprsky nesoustřeďují. Má to své opodstatnění - William Golding ji v předloze udělal taky. (Sinecod)