Pán much

Scénografie:

Jamie Leonard

Masky:

Sarah Monzani

Četl jsem předlohu. Už je to pár let, ale velmi dobře si ji pamatuju a hned jsem poznal, že film se knihou jen inspiruje, velká většina situací je zcela pozměněna, mezi ty nejokatější změny patří přesunutí do současnosti a změna původu chlapců-tady jsou to Američané. Změn je skutečně hodně a většina z nich mi přišla hrozně zbytečná a pořád nedokážu pochopit, proč k nim došlo. Protože předloha je perfektní a podle mě nic měnit nebylo potřeba. Ale to je jedno, důležité je, že i ty změny jsou velmi dobře provedené a film tak nedělá Goldingově knize ostudu.(13.7.2009)

Dost znepokojivý thriller a zajímavý příklad toho, co se s člověkem stane, když je odříznut od civilizovaného světa a jeho morálních zásad. A to, že ústřední role hrají děti, je znepokojivé ještě mnohem více. Herecké výkony dost dobré, film jako takový ale trochu strohý! What are you guys doing?(12.6.2016)

Bohužel, ačkoliv je kniha skvělá, film jí v mnohém nedostačuje. Nezachycuje psychiku postav, vše je zde hrozně zrychlené, málo vysvětlené, atd. Nehledě na ty změny, kdy například postava přeživšího dospělého v knize vůbec nebyla a další poupravené detaily, které mi moc ku prospěchu nepřišly. Není zde navíc ukázáno, jak se mění povahy lidí a jejich myšlení, jak má Ralph výpadky paměti a postupně se neumí pořádně vyjadřovat, a další věci, takže například nepřátelství Ralpha a Jacka mi zde přišlo dost nevysvětlené. No, myslím že pokud někoho zajímá motiv zla v lidech, resocializace či hraní rolí, bude stokrát lepší, když si přečte knihu.(9.1.2012)

Možno by bolo sklamanie o čosi väčšie ak by som prečítal knižnú predlohu (čo nepochybne po zhluadnutí filmu urobím) alebo pôvodnú verziu z roku 1963, takto však film môžem hodnotiť pozitivne. Rozvoj "spoločnosti" na ostrove, vzťah medzi Ralphom a Jackom je v mnohých bodoch odrazom stavu spoločnosti v celej jej histórii. Vždy sa májdu ľudia, ktorí z jej stavu a z toho čo sa deje budú niekoho obviňovať, či už kresťanov, chudobnych ľudí alebo naopak tých bohatých a spolupráca medzi ľudmi bude vždy viaznuť a ťažit z toho budú práve ľudia, ktorých reprezentuje práve Jack. Napriek tomu že sa jedná o knihu pre mladych dospelých má čo povedať všetkým ľuďom, rovnako ako samotný film, ktorý vßak má niekoľko múch, čo je tak trochu iróniou s ohľadom na jeho názov.(18.4.2020)

Pán much je hodně drsná a nekompromisní podívaná. Celý film je napínavější víc než kdejaký rádoby horor a po celou dobu jsem měl nepříjemné mravenčení v břiše. Pro mě osobně se jedná o naprostý filmový skvost, i když kupodivu ne moc známý. Musím vyzdvihnout i bezchybné výkony dětských herců, díky nimž snímek působí ještě o něco uvěřitelněji. Lord of the Flies je ale hlavně filmem o tom, kolik zla se skrývá v takové dětské duši pokud zrovna není na blízku nějaká autorita a co všechno se může stát když připadne moc do rukou nesprávné osobě. S tím, že tyto myšlenky dotáhli tvůrci až k naprosté dokonalosti. A pro mě je tento film dokonalý.(9.8.2008)

• - Film byl natočen už v roce 1988.

• - Film bol parodovaný v seriály Simpsonovci (1989) v epizóde s názvom "Ponorkobus". (Jello Biafra)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)