Papežem proti své vůli

Pápežom proti svojej vôli

Komedie

Velká Británie, 1991, 95 min

• hrona

Ani se nedivìm, že tento film nepronikl mezi kultovnì filmy devadesátých let. Ač slibuje dobrou zábavu originálnìm nápadem a láká na slavné obličeje ala Hagrid a Cornell, chybì snìmku šťáva a chytrý vtip. Vše humorné je postavené na prvoplánovaných jednoduchých fòrech bez špetky hlubšìho významu. Herbert je klasicky padouchem, jak se patřì, bohužel když je děravý scénář, nepomůžou ani Dreyfusovské grimasy. Škoda, zkrátka ne vždy se zadařì.(14.3.2015)

• slunicko2

I Britové umějí udělat příšerný kýč. Rubeus Hagrid odhalí něco ze své temné katolické minulosti a otrávený divák s vděčností vzpomene lehce buranského, ale ve srovnání s papežem Robbiem přímo vzoru kultivovanosti - krále Ralpha. Hvězdička je za atraktivní prostředí a vskutku neobvyklé pojetí.(9.3.2011)

• blackJag

V roce 1991 se objevily dva filmy s podobnou tématikou a zatím co KRÁL RALPH s Johnem Goodmanem ze souboje s britskou monarchií vyšel se vztyčenou hlavou, Robbie Coltrane by tu svou za tuto paskvilní dehonestaci (nic proti) katolické církve musel položit na špalek. Nudné, slátané, zmatené. Nezaujme ani pražský rodák, oblíbený nadřízený inspektora Clouseaua (série RŮŽOVÝ PANTER), Herbert Lom, jehož padouch je jen vyšeptalou vzpomínkou na vyšinutého vrchního komisaře Dreyfuse. II Scénář: Michael Apostolina, Peter Richardson, Pete Richens. Hudba: Jeff Beck, Anne Dudleyová (držitelka Oscara za hudbu k filmu DO NAHA! z roku 1997). 20%(14.6.2010)

Když porovnám s dalším filmem tohoto žánru, českými televizemi poměrně dost často vysílaným Králem Ralphem, tak u mě jednoznačně vítězí právě příběh omylem zvoleného papeže. Ani tento film sice není nic zásadně světoborného, ale Ralph je pro mě už přeci jen trochu moc neotesaný a i počáteční zápletka mi zde prijde o poznání méně absurdní. Pak už je to jen sled (tragi)komických situací, které mě zabavily právě na jeden zimní nedělní podvečer a více jsem toho ani nechtěl.(6.3.2011)

• rikitiki

Dávám odpad i když vím, že jsou horší filmy. Tady mě ale naštval obrovský rozdíl mezi očekáváním a zklamáním. Velmi slušná herecká sestava v čele s Robbie Coltranem se plácá v neuvěřitelně slátaném scénáři. Komické to nebylo ani trochu, na tragédii to bylo povrchní a do toho ještě patetický závěr. Radím vyhnout se tomuto filmu jako čert kříži. /21.5.2010/(21.5.2010)

• - Film měl být původně třídílná série natočená pro společnost Channel 4. (Terva)

• - Pracovní název filmu zněl Sleeping With the Fishes. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Jugoslávii. (Terva)