Quan ji

Kuen gik

Duel of Fists

Akční / Drama

Hong Kong, 1971, 102 min

Je řada důvodů, proč se na tenhle film podívat. Mezi jinými např. sympaticky drsné souboje - film se odehrává v Thajsku a ve většině bojůvek se taky po thajsku boxuje. Nečekejte mlýnek na maso a la Tony Jaa, nicméně v porovnání s klasickou "operní školou" jsou souboje v Duel of Fists celkem dost přímočaré. No a asi bych měla zmínit i to, že Ti Lung je tu obnaženější než obvykle - a že má opravdu parádní nohy.(29.5.2008)

Tak tohle je vynikající gejzír stylu, omletých klišé, ustálených typů a všeho ostatního, co mám na Changovi Cheh tak moc ráda. Metrosexuální kreace Davida Chianga, Ku Feng v trenýrkách a Ti Lung nejen odhalující své nohy, což mi občas působilo bolestivá muka v podbřišku, ale zároveň si pohrávající s cigaretou tím lehce nedbalým, lascivním způsobem. A o co že tam šlo? Aha, thaibox, myslím, ale ten jsem nějak přehlédla...no, řekla bych, že klišé a schémata mi nevadí, pokud jsou zarámované takovou vizuální parádou. A Duel of Fist je hodně stylová záležitost. 9.5/10(8.10.2008)

Byť arénovky nemám zrovna v lásce a thajský box mám radši v ulicích (i když tady jsem ho taky neviděla), Duel of Fists skrývá podle mě v těch nahromaděných stereotypech postav a příběhových klišé něco, co mě vždycky dostane - jakousi naivně upřímnou snahu vyprávět znovu jednoduchý příběh o lásce, přátelství (bratrství) a samozřejmě co nejvíc do toho zamontovat atraktivní souboje. Navíc jako léčba z Delightfull Forest fungoval Duel of Fists skvěle, protože hlavní postavy jsou přátelské a sympatické a nevystavují na odiv přehnanou mužnost. (Ti Lung v trenýrkách se nepočítá, to je ještě v normě.)(18.4.2010)

Tohle je fakt paráda ... Ale zejména pokud vezmeme v potaz rok (stáří) filmu a to, že už před 40 lety se v něm objevuje tolik zavedených a na pevno stanovených klišé v martial arts filmech, že to až zaráží ... Připadlo mi, jako by z tohoto filmu čerpal jak Bruce Lee, tak všechny ty ringovky 80. let v USA, zejména pak klasický Blood sport (1988) a Kickboxer (1989) ... Ale i spousta dalších. Děj je tedy opravdu jednoduchý. Brácha z Číny hledá bráchu v Thajsku, kterého nikdy nepoznal, protože to je takový otcův "hřích z mládí". Jeden umí kung-fu, druhý thajský box... Celých 80. minut je to vlastně klasická ringovka, kde podsaditý Feng Ku ztvárnil klasickou ultimátní zabijáckou gorilu (zde mne neuvěřitelně připomněl Bolo Yeunga jako Chong Liho v Blood Sport ...). Po 80 minutách kámoši zjistí, že nejsou jen kámoši a rozjede se mega řežba s mafiány, 2 vs asi 150 + ultimátní bossák ... No prostě klasika všech klasik, fakt super. Navíc choreografie soubojů je na svoji dobu velice zdařilá, zejména ty v ringu vypadají syrově a docela hodně realisticky. Ta megařežba na konci je jaká je, ale žádná lana, žádné skoky na trampolíně, žádné zbytečné prostřihy a to se prostě počítá!! Vůbec bych tomu filmu nehádal, že vznikl v roce 1971. Jinak je zde samozřejmě spousta úsměvných scén, které pro někoho mohou vyznít dnes i trochu trapně, ale člověk to musí brát v rámci věku filmu a pak je to prostě zábava ... navíc pro příznivce žánru povinnost a hodně, hodně zajímavý film. Na tento film pak navazuje film The Angry Guest(1972), který měl již propracovanější děj, prostředí, ale horší choreografii soubojů ...(17.2.2010)

• Georgeus

No co k tomu napsat? Když čtu tady ty komentáře, vychvalující tento film do nebes, tak je mi na blití. Nejde o nic jiného, než vcelku trapnou HonKonskou akčňárnu se špatnejma bojovejma scénkama a velice jednoduchejma textama. Jestli vám přijde normální, že chlapíka bodnou zpříma do břicha mečem a on následně odletí umírajíc přes zábradlí eště v jakési menší piruletě, tak jste asi divní a tento film bude určitě pro vás jako stvořený.(6.2.2012)