Mladé pušky II

• Austrálie

• Nový Zéland

Western / Akční / Komedie

USA, 1990, 104 min

Keď v roku 1988 prihrmel „MTV light western“ Mladé pušky, bol z toho medzi mládežou komerčný hit a poriadny poprask. Snímka za svoj veľký úspech vďačila hlavne atraktívnemu hereckému obsadeniu, pozostávajúceho z mimoriadne vzácnej akumulácie v tom čase za obrovské talenty budúcnosti pokladaných hercov. Nečudo, že o dva roky neskôr prišlo voľné pokračovanie. Režisér, Novozélanďan Geoff Murphy, dal dohromady tých, ktorí minule prežili (Estevez, Sutherland, Phillips) a aby vyrovnal počty, prihodil k nim do partie zopár nových tvárí (Christiana Slatera napríklad). Ak sa vám pozdával originál, mala by sa aj dvojka. Vcelku sympatický filmový oddych.(21.6.2008)

Prďácky vysmrděné střelným prachem a bordelovatější než rozházená knihovna všech dokumentů o Billy Kidovi. Divoká i něžně nostalgická filmová malba na zpocenou kůži rošťácky vychechtaného zabijáka. Z časů, kdy ještě praví chlapi plivali na zem, smrděli potem, vychlastanou whisky a prolitou krví, občas i lacinou voňavkou ochotných a svou práci milujících štětek, ale hlavně uměli, kromě střílení, i parádně jezdit na koních! Pro mě osobně i omluvenka pro zrádného (ačkoli?, kdo ví...) bídáka Pata Garetta. Taky pár schytaných kulek v ramenou a nohách, to nevadí, ale do břicha je to zlé, R.I.P. Chavez... Potěšilo i pár milých střípků - např. Billy Kidovi věrná bordelmamá Jane Greathouse, nahá na koni jako Lady Godiva, šokující všechny ty bohaté mravopočestné občany a jejich tlusté frigidní vrécy z White Oaks, z již ne divokého, ale krotkého západu (2011 duší, "We will not tolerate scum"). Jo, a taky jsem si ověřil, že opravdu "Nemám rád Johna Chisuma!". Viz Jiří Brdečka a jeho naučná historická kniha o divokém západě Limonádový Joe :-)). Pardon za odbočku do literatury, zpět k filmu. Mladé/staré/zastřelené pušky jsou prostě zábavný a historicky přesný western, viděno několikrát a kdykoli rád znovu.(22.10.2019)

Nevím moc, co by se tomuto snímku dalo vytýkat ani s odstupem let. Tento young western možná není citit atmosférou starých fláků, které definovaly mnohým trampům životní styl, ale zábava je to velmi dobrá a proti prvnímu dílu nevidím žádný bolestný propad. Plejáda tehdy mladých nadějných herců se sice dnes poflakuje většinou spíš někde na okraji hlavního filmového dění, ale nikdo z nich nebyl a není totální dřevo a ve filmu to, myslím, mezi nimi fungovalo velmi dobře a dokázali vesměs zaujmout. Se snímkem nemám prostě obecně problém a už vůbec mě netankuje nevěrohodnost zápletky s poněkud odlišnou verzí osudu Billy Kida, podepřené jen reálnou historkou s menší mírou věrohodnosti.(7.7.2015)

Estevez vesměs stejný jako minule a krade si pro sebe celý film, naproti tomu Sutherland má mnohem méně samostatných scén a jeho postava je většinou odsouvána spíše do pozadí. Lou Diamond Philips si rovněž nepolepšil, ale zase předvádí na sebe dostatečný výkon. Christian Slater jako Arkansas Dave možná až na příliš vedlejší koleji, vzhledem k tomu, že jde o novou postavu. Naopak hodně výrazný je William Peterson v roli Pata Garretta. Jinak pokles kvality minimální, přestřelky a chemie mezi pistolníky opět povedené. Lehčeji nadprůměrný western. 70%.(4.9.2017)

• klerik

Strašne nevyvážené. Už jednotka nie je zázrak a dvojka tiež nerúca mantinely žánra. Navyše tvorcovia nevedia či je Billy magor alebo sympaťák alebo sympatický magor, a tak len improvizujú a divák čumí ako puk a nevie si k postavám nájsť cestu... TOMBSTONE a RÝCHLEJŠÍ AKO SMRŤ sú tak jediné deväťdesiatkové westerny, ktoré dokázali do žánra úspešne napchať modernejšie prvky...(27.7.2016)

• - Scenárista a producent John Fusco se objevil ve scéně z vězení po boku Jona Bon Joviho. V některých scénách je pak dobytek s vypáleným označením FUSCO. (Terva)

• - Balthazar Getty musel po pádu z koně a následném zranění odstoupit z natáčení. (Terva)

• - Natáčení probíhalo například v Bisbee v Arizoně. (Terva)