Slepičí úlet

Chicken Run

Slepačí úlet

Animovaný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA / Francie, 2000, 84 min

Lehce nadprůměrná animovaná podívaná, která podle mě není nikterak výjimečná. Zábava je slušná, ale mě film nedokázal zaujmout tak, jak bych si představoval a jak jsem si také myslel. Britové to s plastelínou umí, humor mají taky výtečný - to je dobře známé, jenže to celé nějak extra nefunguje a tak je z tohoto díla "jen" vtipný film o jednom útěku slepic z jejich farmy. 60%(10.7.2009)

Tento film mám trocha problém ohodnotiť, je to niekde medzi 3* - 4*, avšak skôr by som prihoršil pretože po veľmi slušnom začiatku nasledoval skôr obyčajný animovaný film s inak veľmi dobrým námetom. Poňatie slepačej farmy ako zajateckého tábora s časti budiaci tiež dojem koncentráku je za podpory slušného scenára vskutku veľmi nevšedné a originálne, avšak dosť mi vadilo, že takmer všetko jeho osadenstvo okrem kaprála (jedna z najlepších postáv) je ženského rodu, čiže spracovanie sliepok bolo celkom na mieste - a tiež netreba čakať, že slepačia farma sa bude hemžiť kohútmi. Inak má film celkom príjemné tempo hodina a štvrť viac-menej ubehne, len v závere potom nijak neohromí. Za pochvalu ešte stojí skvelý soundtrack Johna Powella a Harryho Gregosona-Williamsa, ktorý by zvládol prirovnanie k hocktorej inej hudbe z vojnovej epopeje. Do záveru potom tvorcovia nezabudli vsunúť večnú tému: čo bolo skorej, sliepka či vajce?(17.4.2008)

Dokonalá záležitost, které se směju tím víc, čím víc si představuju Mela Gibsona s velkýma sluchátkama na uších, jak dabuje toho kohouta. Velice svěží parodie, ve které co postava, to perla, a co slovo, to citovatelná hláška, alespoň v našich zeměpisných šířkách. Už nikdy pro mě nebude pohled na babiččin kurník stejný. Už je navždycky budu vidět, jak za tím plotem klikují.(18.11.2006)

• Frajer42

Tak tady si troufnu zaběhnout s hodnocením extrémně nízko, protože až na jednu až dvě akční scénky (boj o život v mašině na pirohy, potažmo závěrečná scénka v letadle) musím zcela upřímně konstatovat, že v živé paměti nenacházím žádný animák, který by mě tak zdařile dovedl nudit. Zhlédnutí jsem si musel rozdělit na dvě části a možná že i tak jich bylo málo. Pohádka o slepičím pracovním táboře. Koho se zdravím rozumem by bavilo poslouchat slepice tlachající o nesmyslech? Vždyť slečnám, které se prezentují právě jako tato užitečná drůběž se každý rád vyhne. Korunu tomu nasazuje posléze vsunutý nudný kohout. Pochválil bych snad pouze hudbu, kdyby se mi takřka celá nezdála ukradená ze starších vězeňských, či vojenských dramat. A vůbec, těch odkazů na takřka kultovní snímky je tam víc, ale ani tak za moc nestojí. Zdejší anglický humor mi dost nesedl. Nezasmál jsem se ničemu. Jedna velmi pěkná akční scénka v pirohárně nijak neumírní zcela nesnesitelný a neskonale nezáživný zbytek, kde, nepřeháním, se absolutně nic neděje. Nedovedu si představit dnešní dítě, které by se u tohoto nesmyslu bavilo. Dospělého už vůbec ne! Soudě, dle zdejšího hodnocení mám však dost omezenou fantazii, protože takoví tvorové skutečně existují a není jich málo. Nebudu zastírat, že jsem držel palečky té nesympatické paní v gumácích, i když bylo předem jasné, jak vše skončí. Češi se při volném překladu názvu opět blýskli, jen co je pravda. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatele FFilipCZ.(20.8.2015)

Hodnotím s mnoholetým odstupem od sledování ale obrazy a pocity z filmu, co mi můj mozek po té době předkládá jsou více než pozitivní :-) Jedná se originálně pojaté prostředí drůbežárny s více než nepřehlédnutelnou inspirací v koncentračním táboře druhé sv. války. Jeden z filmů o kterém si myslím, že uspokojí jak dětského tak náročného dospělého diváka, který by se asi u animáků typu. Madagaskar při společném sledování se svou ratolestí nudil.(18.10.2013)

• - V ruštině nese film název "Únik z kurníku". (Valsadora)

• - Tvůrci ve filmu použili 2 380 kg plastelíny, což bylo v té době největší použité množství pro animovaný film. (Gman)

• - Ve filmu se několikrát objeví záběr na kurník označený číslem 17, který příznčně odkazuje na slavný válečný film Stalag 17 (1953), jehož námětem je rovněž únik, tentokrát ze zajateckého tábora. (Indy_Brabino)