Slepičí úlet

• Velká Británie Chicken Run (více)
Trailer

Tweedyho slepičí farma se na první pohled neliší od ostatních "výroben" vajec. Jenže ve zdejších kurnících za ostnatým drátem plane odbojný duch. Rocky, Ginger a jejich opeření druhové a družky prostě odmítají frustrující úděl "velkoproducentů" vajec, který jednoho dne v nejlepším případě skončí v hrnci, na pánvi či na pekáči. A tak tu čas tráví nejprve pečlivou přípravou a později vlastní realizací úniku. S každým dalším nezdařeným pokusem jejich odhodlání, ale především vynalézavost roste... Celovečerní animovaná komedie SLEPIČÍ ÚLET nezapírá zdroj inspirace ve slavném velkofilmu Velký útěk. Jejími hrdiny ovšem nejsou zajatí spojenečtí vojáci, ale zdánlivě prostoduché slepice a kohouti, vytvoření ve studiu Aarmand Animations. (oficiální text distributora)

Trailer

Dever

Soundtrack Harry Gregson-Williams a John Powell: 1. Opening Escape ,2. Main Titles ,3. The Evil Mrs. Tweedy ,4. Rats! ,5. Chickens Are Not Organized ,6. We Need A Miracle ,7. Rocky and the Circus ,8. Flight Training ,9. A Really Big Truck Arrives ,10. Cocktails and Flighty Thoughts ,11. Bab's Big Break ,12. Flip Flop and Fly ,13. Up On The Roof ,14. Into the Pie Machine ,15. Rocky, A Fake All Along ,16. Building the Crate ,17. The Wanderer ,18. The Chickens Are Revolting ,19. Lift Off ,20. Escape to Paradise, ()

B!shop

I kdyz namet o slepicich, co chtej utect z kurniku, zni dost vymastene, Nick Park z neho udelal naprosto vynikajici komedii s hodne dobrym scenarem, originalnim dejem a vybornejma "postavama" a vubec nevadi, ze film neni moc pro deti, coz beru spis jako plus. Tohle je skutecne jeden z nejlepsich animaku a to nejen tech plastelinovejch. Nick Park je, jak uz jsem psal u Wallace a Gromita, na tohle expert. Pro me asi to nejlepsi, co kdy Nick Park udelal, navic se skvelou hudbou a navic je na tenhle film dokonalej trailer parodujici Gladiatora. ()

Renton

Scénář: Karey Kirkpatrick .. Alegorie koncentračního tábora včetně plánovaného konečného řešení tj. vyhlazení slepic je výborně promyšlená. Ostatně celý scénář rozvádí jednodušší zápletku poměrně zajímavě, byť ne překvapivě. Plastelínová animace slepic je velmi propracovaná a jak už je od Creature Comforts známé velice vtipná a osobitá. Nick Park to zkrátka umí. Přesto jeho první celovečerní film nevystupuje ze stínu Wallace & Gromit – nejen těch krátkometrážních, ale zejména celovečerního The Curse of the Were-Rabbit. 70% ()

Radek99

Jeden z nejlepších animáků vůbec...a to nejen z těch, který vzešel z plastelínové dílny legendárního studia Aardman ... Nick Park je animační génius... Geniální spojení útěkového filmu s moderní animovanou bajkou je opravdu zřídka vídaný a neotřelý nápad, který je navíc doplněn chytrou konfrontací americké a britské mentality a kulturními odlišnostmi v kontextu symbolického příběhu, který lze chápat i jako alegorii holocaustu (v jiném kontextu mi aardmanovské ,,konečné řešení slepičí otázky" nejvíce připomíná legendární komiks Arta Spiegelmana Maus - i tady je závažné téma holocaustu zpracováno formou primárně určenou k odlehčené zábavě, přičemž stejně jako Spiegelman postavám nasazuje zvířecí masky, Aardmani pojímají drůbežárnu jako koncentrační tábor), zároveň však chce Slepičí úlet něco vážnějšího sdělit i o právech zvířat. Neobyčejná koncentrace gagů a drobných fórků kontrastuje s hlubším sdělením, které lze dekódovat celkem jednoduše, jde přece o animovaný film určený hlavně pro děti (zlo symbolizované těžkými černými holínkami uprostřed bahnitého seřadiště atd.). Nelze zapomenout na starou dobrou ruční animaci, tak typickou pro Aardman Studios, možná by se dalo říci, že jde o jejich trademark. Výjimečný animovaný snímek... ()

zputnik

Předem se omlouvám za chvíli neskrývaného a bezbřehého obdivu k tomuto filmu. SLEPIČÍ ÚLET považuji za naprosto úžasnou záležitost. Věci od Nicka Parka a Aardman Studia jsou pro mně vůbec už léty ověřenou záležitostí a známkou nejvyšší kvality. SLEPIČÍ ÚLET je pak navíc důkazem, že tito freaci dokáží vytvořit celovečerní film, který ani minutu nenudí, pohladí na duši, uhrane formou zpracování, překvapí účastí skvělého, suchého a zcela nevulgárního humoru etc. Kopa skvělých vtípků je navíc tvořena "pouze" jakýmsi převodem stylizací, atributů (a chvílemi snad až klišé) hraného filmu do tohoto plastelínového světa. Shrnuto a podtrženo: Bezprecedentní úlet, který potěší formou a obsahem. ()

• Součástí filmu je řada odkazů válečný velkofilm Velký útěk (1963). Příkladem je zavírání na samotku nebo-li házení do kontejneru, pohazování si baseballovým míčkem o stěnu nebo i samotný útěk, kdy se slepice snaží dostat ven pomocí tunelu a dřevěného vozíku na kolejničkách. (T081)
  • V ruštině nese film název "Únik z kurníku". (Valsadora)
  • Původní píseň, která měla být na konci filmu, byla "Don't Fence Me In" zpívaná Andrews Sisters. (Valsadora)

Související novinky

Aardman to rozjíždí

Aardman to rozjíždí

21.06.2007

Studio, které proslulo plastelínovými animáky Slepičí úlet a Wallace a Gromit: Prokletí králikodlaka a loni si vyzkoušelo digitální animaci v Spláchnutém, nedávno zamávalo na rozloučenou DreamWorksu…

Rychlonovinky

Rychlonovinky

31.01.2007

DreamWorks a Ardman Animations téměř 10 let pracovali společně a vzešly z toho celkem 3 animované filmy: Slepičí úlet, Oscarový Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka a Spláchnutej. Obě studia se…