Slepičí úlet

Chicken Run

Slepačí úlet

Animovaný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA / Francie, 2000, 84 min

Ve své době to byl hit, vybavuji si to na hlavních stránkách filmových časopisů, už si nevzpomenu jak se jmenoval ten, co jsem si tehdy i pravidelně kupoval a dnes již neexistuje. Po letech jsem si to opětovně pustil a zase mě to dokázalo pohltit a bavilo mě to po celou dobu. I tím,že je to netradičně plastelínové i tím, kam je to stylizované a jak se s tím tvůrci vypořádali. Nakonec ani takový trošku utopistický závěr mi to nepokazil. Těch pár fantaskních prvků, nemyslím jednání jako lidé, nebo mluvení atd, bylo fajn. V zásadě je to taková alegorie v slepičím podání.(19.7.2015)

Soundtrack Harry Gregson-Williams a John Powell: 1. Opening Escape ,2. Main Titles ,3. The Evil Mrs. Tweedy ,4. Rats! ,5. Chickens Are Not Organized ,6. We Need A Miracle ,7. Rocky and the Circus ,8. Flight Training ,9. A Really Big Truck Arrives ,10. Cocktails and Flighty Thoughts ,11. Bab's Big Break ,12. Flip Flop and Fly ,13. Up On The Roof ,14. Into the Pie Machine ,15. Rocky, A Fake All Along ,16. Building the Crate ,17. The Wanderer ,18. The Chickens Are Revolting ,19. Lift Off ,20. Escape to Paradise,(14.5.2011)

Slepičí úlet, jak je česky titulován animovaný snímek, je opravdu úlet. Kdo by si byl kdy pomyslel, že příběh několika slepic a kohouta snažící se uniknout z vězení (v tomto případě kurníku), zaujme takové velké množství diváků. Hlavní zásluhu na tomto úspěchu dle mého názoru nepochybně má právě plastelínové ztvárnění jednotlivých postav a okolí, ve kterém svůj relativně krátký život prožívají. Studiu Aarmand Animations se tento úkol podařil na jedničku. Celé osazenstvo slepičí farmy je tak důmyslně zvoleno, že je radost jej sledovat. Snímek není primárně určen dětskému publiku, ale generaci starší, která má v průběhu sledování filmu možnost poznat různé narážky na jiné filmové trháky. Slepičí farma je zde v mnoha pohledech připodobňován ke koncentračním táborům, což asi také není úplně vhodné pro děti, ale dospělí se pravděpodobně dobře pobaví.(12.7.2011)

Aardman je rozhodně studio, které má co nabídnout, a to hlavně díky tomu, že tolik studií už stop motion animaci nedělá. Navíc jejich plastelínové postavičky jsou prostě parádní. Karikované, zábavné a rozpoznatelné. "Slepičí úlet" není mým nijak oblíbeným filmem, ale zábava a nápady se mu vzít nemohou. A to provedení...(25.3.2015)

Pamatuji se jak v dobách mého středoškolské revolty, jsme s kamarádem Kikou trávily volný čas pokuřovaním látek obsahující tetrohydrokanabinoly a to nás často omezovalo ve výběru volnočasové aktvity na vypujčení kazety či dévédé v nedaleké videopujčovně. I přez počáteční nevoli spolusledovatele, jsem za společné náklady jsem zapujčil, možná i z důvodu lehkého ovlivnění úsudku už zmiňovanou látkou, slepičí úlet. Díkybohu.........naprosto fatální zábava na kterou společně může koukat parta nekovečních výrůstků, tak celá rodina včetně malých, velkých starých, laktoveganů i dělníků masokombinátů.Od začátku do závěrečných titulků jízda, která Vás ani na nchvíly neponechá ve spárech nezájmu, skvělé vedklejší role, myšáci co by veksláci jsou naprosto unikátní. Mě osobně baví víc než Wallace a Gromit a i Spláchnutej.........už se moc těším na piráty, kteří budou od stejného produkčního týmu(31.7.2011)

• - Ve filmu se několikrát objeví záběr na kurník označený číslem 17, který příznčně odkazuje na slavný válečný film Stalag 17 (1953), jehož námětem je rovněž únik, tentokrát ze zajateckého tábora. (Indy_Brabino)

• - Tvůrci ve filmu použili 2 380 kg plastelíny, což bylo v té době největší použité množství pro animovaný film. (Gman)

• - Součástí filmu je řada odkazů válečný velkofilm Velký útěk (1963). Příkladem je zavírání na samotku nebo-li házení do kontejneru, pohazování si baseballovým míčkem o stěnu nebo i samotný útěk, kdy se slepice snaží dostat ven pomocí tunelu a dřevěného vozíku na kolejničkách. (T081)