Slepičí úlet

Slepačí úlet

Animovaný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA / Francie, 2000, 84 min

• Pepinec

Za dob studií na pajdácích jsem na vlastní oči viděl a na vlastní kůži zažil tolik slepičích úletů, že mě tenhle plastelínovej kurník nemůže ničím překvapit, ani zaujmout. Říkal jsem si; "osmdesátiprocentní animák? To bude bomba!" Teď si na to odpovím; "hodnocení na ČSFD, to je ta pravá bomba..." (Filmfest Théoule 2013, 4/11)(20.6.2013)

Slepičí úlet, jak je česky titulován animovaný snímek, je opravdu úlet. Kdo by si byl kdy pomyslel, že příběh několika slepic a kohouta snažící se uniknout z vězení (v tomto případě kurníku), zaujme takové velké množství diváků. Hlavní zásluhu na tomto úspěchu dle mého názoru nepochybně má právě plastelínové ztvárnění jednotlivých postav a okolí, ve kterém svůj relativně krátký život prožívají. Studiu Aarmand Animations se tento úkol podařil na jedničku. Celé osazenstvo slepičí farmy je tak důmyslně zvoleno, že je radost jej sledovat. Snímek není primárně určen dětskému publiku, ale generaci starší, která má v průběhu sledování filmu možnost poznat různé narážky na jiné filmové trháky. Slepičí farma je zde v mnoha pohledech připodobňován ke koncentračním táborům, což asi také není úplně vhodné pro děti, ale dospělí se pravděpodobně dobře pobaví.(12.7.2011)

Potenciál zde byl rozhodně větší, zvláště pak v paralele mezi slepičí farmou a koncentračním táborem. Příběh byl bohužel až příliš snadno předvídatelný a postavy vcelku nesympatické. Nad vodou to drží především skvělá animace, Gibsonův hlas a hudba, na níž se podíleli John Powell a Harry Gregson-Williams.(18.4.2011)

Pamatuji se jak v dobách mého středoškolské revolty, jsme s kamarádem Kikou trávily volný čas pokuřovaním látek obsahující tetrohydrokanabinoly a to nás často omezovalo ve výběru volnočasové aktvity na vypujčení kazety či dévédé v nedaleké videopujčovně. I přez počáteční nevoli spolusledovatele, jsem za společné náklady jsem zapujčil, možná i z důvodu lehkého ovlivnění úsudku už zmiňovanou látkou, slepičí úlet. Díkybohu.........naprosto fatální zábava na kterou společně může koukat parta nekovečních výrůstků, tak celá rodina včetně malých, velkých starých, laktoveganů i dělníků masokombinátů.Od začátku do závěrečných titulků jízda, která Vás ani na nchvíly neponechá ve spárech nezájmu, skvělé vedklejší role, myšáci co by veksláci jsou naprosto unikátní. Mě osobně baví víc než Wallace a Gromit a i Spláchnutej.........už se moc těším na piráty, kteří budou od stejného produkčního týmu(31.7.2011)

Já vám nevím. I větší ptákoviny hodnotím více. Navzdory tomu, že "úlet" je z r. 2000, skoro 10 let jsem o něm jen slyšel a četl a až teď na začátku roku 2010 jsem si plný očekávání splnil přání vidět tenhle legendární animák. A bohužel jsem byl zklamán. Popravdě, já se směju kde čemu, ale tady jsem opravdu mnoho humoru nenašel. A kromě závěrečné části s plánem postavit "Mašinu" to bylo hodně nudné... To je vůbec nejhorší co se vám u filmu může stát: ode všech slyšíte jak je to skvělé a mimořádné atp., a když se na to pak díváte, říkate si jestli jste opravdu tak omezení, nebo jestli je to opravdová blbost.... Bohužel.(12.2.2010)

• - Původní píseň, která měla být na konci filmu, byla "Don't Fence Me In" zpívaná Andrews Sisters. (Valsadora)

• - Původně měl film obsahovat ještě jednu postavu., a to mladšího bratra Ginger, Nobbyho. DreamWorks však prosadilo, aby byla postava vynechána, díky čemuž měl být film méně „roztomilý“. (Listeroman)

• - Součástí filmu je řada odkazů válečný velkofilm Velký útěk (1963). Příkladem je zavírání na samotku nebo-li házení do kontejneru, pohazování si baseballovým míčkem o stěnu nebo i samotný útěk, kdy se slepice snaží dostat ven pomocí tunelu a dřevěného vozíku na kolejničkách. (T081)