Pět zbraní

Five Venoms

Akční / Dobrodružný / Drama

Hong Kong, 1978, 97 min

Cheh Chang

Spojení kung-fu, dramatu, intrikaření, téměř detektivní zápletky a trochy "wuxia" ingrediencí funguje překvapivě dobře, lehce komiksový kabátek mu svědčí - a pokud "Pět jedů" přijmete bez předsudků a zapomenete na očekávání daná deklarovaným žánrovým zařazením, je slušná šance, že vás velmi mile překvapí. Jednotlivé bojové styly jsou cool, ještě senzačnější jsou samotní bojovníci - a ačkoli "Venom mob" má na kontě i lepší bitky, než jsou ty z Five Venoms, tenhle film obsahuje pár opravdu vydařených momentů (např. Hadův parádní záklon). Chang Cheh točil svoje krvavé macho kungfárny s gustem a se zápalem pro příběh a pro hrdiny, jež spolehlivě vynahradí určité "nedostatky" (chcete-li to tak vnímat) pokud jde o sofistikovanost ve výstavbě příběhu a charakterizaci postav. Pěti jedům pět hvězdiček. Zatím bezkonkurenčně nejlepší Venom film, co jsem viděla.(26.12.2007)

Pět žáků, pět jedinečných bojových stylů. Specifické styly jsou velmi příjemným zpestřením klasického akčního filmu, kterému pomáhá i vcelku originální příběh, kdy poslední student hledá pomocníka svého mistra a současně má zabránit původní pětici studentů zabíjet lidi. Postavy jsou velmi rozdílné už i ve vzhledu a jejich styly se prolínají s jejich povahami (v čemž je nejlepší asi had a ropucha). Opět kulisové prostředí vůbec ničemu nevadí, protože jako tradičně mají filmy hodně akčních scén a tak plynou velmi příjemným tempem. I přesto se najde hodně diváků, kteří tohle a podobně laděné filmy určitě neskousnou. Škoda, přijdou o pěknou zábavu...(25.4.2009)

Na tomto filmu oceňuji především tu super kung - fu atmosféru, kterou dokázali tvůrci tak perfektně vystihnout. I když jsem měl trochu smůlu, že jsem viděl verzi pouze z dabingem (mimochodem otřesným) i tak se mi film moc líbil. Začátek mi sice přijde trochu jako parodie na asijské filmy 80. let, ale to dělá ten dabing. Co mě ale trochu zklamalo, byly na můj vkus slabé, chudé a nedostatečně zvládnuté exteriéry, které byly doslova odfláklé. Také ty červené "kečupy" okolo každé druhé pusy byly trochu laciné, no ale to k těmto filmům asi patří, stejně tak jako charakteristické zvukové efekty, které sice všechny znějí stejně, ale kdo by to řešil :-) Jinak ovšem jak jsem psal, film se mi moc líbil a určitě ho vřele doporučuji!(13.10.2005)

Možno je to klišé, možno sa to všetko stále len opakuje. Herci raz na strane dobra raz na strane zla. Ale ja proste z týchto starých kung-fu filmov nemôžem. Odkedy sa mi do pamäti vryla nezabudnuteľná 36. komnata Shaolinu tak vyhľadávam všetko čo sa tomu len kúsok podobá. Cheh Chang dodatol tomuto filmu niečo čo ho robí jedinečný je to evidentná skorumpovanosť na strane zákona čo sa dá riešiť len tak, že zainteresovaní to zoberú do vlastných rúk. Dávam 80% pretože dejová línia nenudí naopak graduje a majstri svojho umenia okorenia viaceré pasáže skvelým umením školy piatich zbraní...:-)(10.1.2010)

Stonožka, Had, Škorpión, Ještěrka, Ropucha a poslední učeň mistra školy Pěti zbraní, to je základ tohoto snímku nabytého skvělými bojovými scénami. Občas originální usmrcování patří mezi to nejdrsnější, co tu lze vidět. Najde se tu i pár nudnějších pasáží a barva krve, kterou maskéři používali, je opravdu "věruhodná". Přesto však hodnotím čtyřmi hvězdičkami, jelikož Pět zbraní je správný a klasický kung-fu film.(24.10.2010)

• - Akční režii měli na starost Robert Tai a Lu Feng. (Epistemolog)

• - Had měl být původně žena (podle některých zdrojů měli dokonce Stonožka a Had být manželé). Režisér Chang Cheh ale nebyl bojovným ženským hrdinkám příliš nakloněn, takže postava Hada byla nakonec přepsána na mužskou a svěřena Wei Paiovi. (MaedhRos)

• - Některé dialogy použila hiphopová kapela Wu tang clan na svém debutujícím albu Enter the Wu tang (36 chambers). (Epistemolog)