Pět zbraní

Five Venoms

Akční / Dobrodružný / Drama

Hong Kong, 1978, 97 min

Cheh Chang

Čekala jsem zas nějakou bitku s nějakýma zlýma banditama nebo boj proti nějakým zločinným vládním úředníkům a podobně, ale přišla na mě překvapivě kungfu detektivka :). Nejmladší žák školy pěti jedů teda pátrá po zbývajících žácích a ti zase prozměnu pátrají po pokladu a celé to má takovou tu detektivní atmosféru, protože žáci se navzájem neznají a ten nejmladší je taky nezná, takže je potřeba pátrat po ostatních bitkařích a i po pokladu a pak to celé vyřešit podle toho kdo je zloun a kdo je hodnej :). Prostě úplně zamotané, ale ze všech kungfu filmů co jsem viděla je to i poměrně nápadité, když se jinde spíš lidi mlátí hlava nehlava, zatímco tady se snaží nejdřív vypátrat komu teda namlátit, aby to náhodou neodnesl někdo cizí :). Pochopitelně ale i dojde na bitku a ty tu jsou docela zábavné a předvádí tu spoustu různých chvatů a tak. Akorát teda když se každý specializuje na bojový styl nějakého zvířátka, tak to občas vypadá docela vtipně, jako některé chvaty hada nebo celá speciální schopnost ještěrky která je docela na hlavu :). A taky ty masky, aby teda nikdo nepoznal kdo je kdo, vypadají jak od mexickejch wrestlerů, což jim zrovna na vážnosti nedodá :), ale přinejmenším teda bitky probíhají bez tady těch blbinek :). Takže zábava i když ke konci už trošku táhlá :).(13.8.2011)

Na to ako naivný film to je, predvedie nám veľmi kruté mučenie a zabíjanie - ešteže je všetkým (a najmä divákom) jasné na prvý pohľad, že nikto z hercov neprišiel k ujme.... Herci sú v špičkovej forme. Kúsky ktoré predvádzajú nemôžem síce nazvať skvostami, každopádne od hercov vyžadujú ozajstný prvotriedny skill. A preto som dal až 3 hviezdy.(22.11.2013)

Stonožka, Had, Škorpión, Ještěrka, Ropucha a poslední učeň mistra školy Pěti zbraní, to je základ tohoto snímku nabytého skvělými bojovými scénami. Občas originální usmrcování patří mezi to nejdrsnější, co tu lze vidět. Najde se tu i pár nudnějších pasáží a barva krve, kterou maskéři používali, je opravdu "věruhodná". Přesto však hodnotím čtyřmi hvězdičkami, jelikož Pět zbraní je správný a klasický kung-fu film.(24.10.2010)

Na tomto filmu oceňuji především tu super kung - fu atmosféru, kterou dokázali tvůrci tak perfektně vystihnout. I když jsem měl trochu smůlu, že jsem viděl verzi pouze z dabingem (mimochodem otřesným) i tak se mi film moc líbil. Začátek mi sice přijde trochu jako parodie na asijské filmy 80. let, ale to dělá ten dabing. Co mě ale trochu zklamalo, byly na můj vkus slabé, chudé a nedostatečně zvládnuté exteriéry, které byly doslova odfláklé. Také ty červené "kečupy" okolo každé druhé pusy byly trochu laciné, no ale to k těmto filmům asi patří, stejně tak jako charakteristické zvukové efekty, které sice všechny znějí stejně, ale kdo by to řešil :-) Jinak ovšem jak jsem psal, film se mi moc líbil a určitě ho vřele doporučuji!(13.10.2005)

Proč se nepřést do atmosféry asijských a japonských bojových umění. Když vám tenhle žánr nevadí, určitě se rádi vydáte na něco jako je tohle do kina. Klasický styl bojových umění dostane snad každého. Pět různých bojových stylů a pět různých učenců. Filmová klasika, i když tvůrci to dohání poslední bitvou a také i trochu intrikují. To mi trochu vdilo, proto taky jen 4*.(26.7.2010)

• - Had měl být původně žena (podle některých zdrojů měli dokonce Stonožka a Had být manželé). Režisér Chang Cheh ale nebyl bojovným ženským hrdinkám příliš nakloněn, takže postava Hada byla nakonec přepsána na mužskou a svěřena Wei Paiovi. (MaedhRos)

• - Představitelé ústřední šestice postav (Philip Kwok, Lu Feng, Chiang Sheng, Lo Meng, Sun Chien a v omezené míře i Wei Pai) byli prominentními protagonisty poslední generace oblíbenců režiséra Changa Cheh. Na přelomu 70. a 80. let s ním natočili slušnou řádku filmů (tzv. "Venom flicks"), jež si zejména na západě získaly kultovní oblibu. Výše jmenovaní pánové jsou fandům známi jako "(Five) Venoms" - přezdívka, kterou jim vysloužilo právě Pět zbraní (v angličtině The Five Venoms nebo Five Deadly Venoms) - první film, v němž si společně zahráli hlavní role. (MaedhRos)

• - Některé dialogy použila hiphopová kapela Wu tang clan na svém debutujícím albu Enter the Wu tang (36 chambers). (Epistemolog)