Kralevic Hamlet se účastní pohřbu svého otce, po jehož tragickém skonu zaujímá jeho místo po matčině boku strýc Klaudius. Jako nový král na Hamleta naléhá, aby se co nejrychleji oženil s Ofélií, Hamletovi se však ve snu zjeví duch jeho otce a prozradí mu, jak se ve skutečnosti věci mají. Zdrcený Hamlet je tak postaven před nejtěžší volbu svého života… Italský režisér Franco Zeffirelli se v kinematografii prosadil adaptací Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy (1966), kterou pojal jako nečekaně dynamickou, až bujarou zábavu, zasazenou do renesančních kulis. Ještě úspěšnější byl Zeffirelli s filmem Romeo a Julie (1968), v němž obvyklý patos a sentiment nahradil dramatickým spádem a strhující citovou naléhavostí. Podobný realizační klíč, využívaný také v jeho operních a divadelních inscenacích, zvolil tvůrce v roce 1990 i ve filmovém přepisu Hamleta. Shakespearovy dialogy, plné sofismů a metafor, jsou zde většinou kráceny tak, aby děj měl co nejrychlejší spád. Za stejným účelem jsou z původního textu škrtnuty některé vedlejší motivy (tažení norského kralevice Fortinbrase). Na první pohled možná překvapující obsazení Mela Gibsona do hlavní role má rovněž svůj původ ve snaze přiblížit starý příběh divákům, zvyklým na kánony akčního filmu. Zeffirelli se pro Gibsona rozhodl po zhlédnutí filmu Smrtonosná zbraň: scéna, v níž se zhroucený policista Riggs nemůže odhodlat k sebevraždě, byla pro něj moderní a výborně zahranou analogií známého monologu „Být či nebýt.“ Zatímco tragédie veronských milenců v Zeffirelliho podání koncem šedesátých let korespondovala s tehdejší revoltou mládeže proti konvencím a předsudkům rodičovské generace, nový Hamlet není osobní výpovědí ani osobitou interpretací. Příběh váhavého mstitele je inscenován s příslovečnou Zeffirelliho kultivovaností a výtvarnou vytříbeností, a jako takový se kromě řady dalších cen dočkal dvojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

Gromit

Já tuhle Shakespearovu hru prostě miluju! Netvrdím, že toto je její nejlepší zpracování, ale musím uznat, že Franco Zeffirelli odvedl velmi dobrou práci. A Mel Gibson je coby kralevic dánský opravdu vynikající, což se rozhodně nedá říct o Heleně Bonham Carterové v roli Ofélie. Poctivé 4*. P.S. Doporučuji sledovat verzi s titulky, je mnohem lepší! ()

Belsazar odpad!

Mel Gibson je Statečné srdce, Mel Gibson je ostrý policajt, Mel Gibson je grázl, ale Mel Gibson není Hamlet. / Nejhorší z Hamletů, které jsem zatím viděl. A duch zemřelého krále? Škoda slov. V celém filmu není jediná zajímavě zahraná postava. Vše je ztrnulé, neosobní, zkrátka americké. Nejtrapnější je pak scéna, při níž Hamlet propíchne Polonia. Celkově trapnost nad trapnost. A jak se toho teď děsím říká Hamlet Yorickově lebce. A já celému filmu. ()

nmarca

I tentokrát jsem od prvních slov hry až po hodovní síň plnou mrtvol prakticky nedýchala. Přestože je tento Hamlet vynikající, chybí mu pár krůčků k dokonalosti. Snad je překážkou příliš okázalá středověkost, snad extrovertní herectví Mela Gibsona, kdy mu nemohu zcela věřit jeho vnitřní boj. I přes tyto chybičky ve mně tento Hamlet vyvolat opět ten nevyslovitelný smutek nad stavem světa... Díky, Williame. ()

yaqwsx

Proč tak nízké hodnocení? Film je nuda. Tady nepomůže žádné orodování klasikou, Sheakspearem, atd. Film je nudný, celý křečovitý. Je to taková "herecké honění ega". Křečovité výlevy, přehrávání, citování originálního textu - ve výsledku to vypadá strašně. Ve filmu fungují jiná pravidla, jiné věci jsou zábavné, než v divadle. Aby Hamlet vyzněl na plátně, musel by jeho sénář být celý přepsán do filmové podoby. ()

Eruzione

No, kdybych neznal všeobecně známý děj Shakespearova megadíla, přiznám se, nevím jestli bych tento film pochopil...Starý jazyk mě prostě strašně unavuje a někdy ani pořádně nepochopím, co chtěl dotyčný říct. Ale je to snad poprvé, co si myslím, že je lepší se dívat na film, než číst knižní předlohu...Prostě s dílama ze středověku mám problém a kdo ho má také, pusťte si něco jiného a na Hamleta se podívejte třeba s přáteli...Ale co se týče režie a hereckých výkonů, nedá se co vytknout. ()

MyskaMari

Hamlet je mé nejoblíbenější Shakespearovské drama. A to natolik, že jsem jej četla v několika překladech a před nějakou dobou i v originále. Nicméně ať se člověk rozhodne pro jakoukoli verzi, vždy se setká se vznešenými dialogy. Pocítí, jak na něj padne deprese z chladných chodeb Elsinoru, dokáže se vžít do jednotlivých postav a pochopit tak jejich činy. Nejzajímavější je pravděpodobně Hamletova rozpolcenost, kterou ve filmu perfektně vystihuje Mel Gibson. I přesto, že Hamlet je tragický příběh, je to zároveň i komedie. Má oblíbená hláška je v jednání druhém, ve druhé scéně. Polonius se zeptá: „Co to čtete, princi?“. Načež Hamlet odpoví: „Slova, slova, slova…“ ()

Squib

No, nebudeme to rozmazávat, ale dle mého názoru je Gibson ten nejméně vhodný pro roli Hamleta. Chybí mu šarm šílenství a téměř až přehrává.... Prostě na to nemá. ()

Gig

Kdo miluje Shakespeara, tento film si nemůže nechat ujít. Navíc je od mistra, který převádět dramata, komedie od Wiliema Shakespearů umí. Mel Gibson v předvedl, že hrát umí. Moje Helenka Carterová hraje jedna báseň. Jako šílená vypadá úžasně. Perfektní Ian Holm i Glen Closeová. Hudba v podání Ennia Morriconeho. Třeba není tak melodická jako v Tenkrát na Západě a nemá tolik motivů, ale přidává příběhu temnost či napětí. ()

garry

Strašné. Představy hollywoodského režiséra a herců o Shakespearovi. Mel Gibson jako rozervaný melancholik Hamlet? Cha Cha Cha. ()

Gortyna

Obecně nemám rád novodobé adaptace klasiky, takže se mi film musel moc líbit - včetně těch opravdových hradů. Troufám si tvrdit, že by se líbil i autorovi předlohy. ()

Bobbyk69

Zpracování slavné Shakespearovy tragédie z roku 1990, které je skvěle ztvárněno hlavně díky výbornému výkonu herce Hamleta, Mela Gibsona, avšak také díky hereckému výkonu Ophelie, dívky, která zešílí po smrti svého otce. Vytknout snad mohu jen to, že herec Hamleta měl v době, kdy film vyšel 34 let a hrál v něm mladíka a nevypadal o moc mladší od své matky, která byla pouze o 9 let starší než on. Celkově mám z filmu dobrý pocit, zaslouží si to 85%. ()

paddy35

Průměrně převedené Shakespearovo dílo. Nic nového film nenabízí, zachvávává i řeč ze Shakespearových děl, což si myslým mohlo být nahrazeno novodobou češtinou, Mel Gibson skvěle sehrál svou roli, ostatní herce už tak dobří nebyly ()

Merenre

Zeffirelli se vrhá na další arcidílo Shakespearovo. Svůj megaúspěch z roku 68 už sice nezopakuje, ale i tak jde asi o nejlepší filmovou verzi Hamleta. ()